Czy jesteśmy pewni siebie?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 08:00
Czym jest pewność siebie, jak definiujemy to pojęcie? To niezwykle ważne pytania, które określają nasz indywidualny i zbiorowy stosunek do życia i świata oraz decydują o naszym w nich miejscu. Okazuje się, że jako Polacy, jesteśmy pewni siebie – przynajmniej w deklaracjach.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock.com

męzczyzna praca stres perfekcjonizm 1200.jpg
Toksyczny perfekcjonizm. Dlaczego nie warto zawsze dążyć do ideału?

Z danych raportu przygotowanego przez grupę Mental Power wynika, że mężczyźni częściej niż kobiety znają swoją wartość, wierzą w swoje możliwości i są wytrwalsi dążeniu do celu. Z kolei kobiety częściej znają swoje słabe strony i dbają o swoje zdrowie, czerpiąc satysfakcję z nauki.


Posłuchaj
03:00 TROJKA Pora na Trojke 2021_08_03 07-40-14.mp3 Po co nam pewność siebie? (Pora na Trójkę)

– Okazało się, że "odwaga" i "spokój" były najczęściej wymieniane w kontekście pewności siebie: prawie 60 procent Polaków kojarzy ją właśnie z tymi określeniami – mówi Jakub Bączek, trener motywacyjny, współautor badań Mental Power. – To są cechy pożądane w tych czasach: trzeba odwagi, by umówić się na randkę, by porozmawiać z szefem o podwyżce. Z kolei spokój jest taki wyciszający. I ten ciekawy konglomerat składa się właśnie na pewność siebie – wskazuje.

Wśród Polaków z pewnością siebie nie jest tak źle. – Tak przynajmniej okazuje się z naszych deklaracji – mówi Daniel Janik, trener motywacyjny, współautor badań Mental Power. – Dla połowy najmłodszych uczestników badania, osób w wieku 18-24 lata, największym wyzwaniem były relacje z nowymi osobami. Oni też mieli najniższe wyniki, jeśli chodzi o samoświadomość, co akurat wydaje się naturalne, gdyż dopiero wchodzą w dorosłość i uczą się siebie – tłumaczy.

– Według psychologii, głównie amerykańskiej, pewność siebie to wypadkowa genów i wychowania. Ale składa się na to także kultura, ramy językowe, także sposób, w jaki wpływają na nas otoczenie, grupy rówieśnicze, media – wyjaśnia Jakub Bączek. – Nasze badania wykazały także, że 12 procent nigdy pewne siebie nie będą. Niby niewiele, ale to oznacza, że takich osób w Polsce jest ok. 4 milionów! – dodaje.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 03.08.2021
Godzina emisji: 07.40

pr/kr

Czytaj także

Kto wysysa z nas energię?!

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 07:30
Chyba każdy zna osobę, w której towarzystwie staje się bez powodu rozdrażniony, rozkojarzony, senny, dopada go osłabienie albo zaczyna boleć głowa. O takich ludziach mówi się "wampir energetyczny". Ale czy one naprawdę istnieją?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:00
Neuronauka wszechstronnie zajmuje się ludzkim mózgiem i jego możliwościami. Ta dziedzina medycyny obecnie bardzo dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik, także komputerowych. Jak bardzo jesteśmy zaawansowani w poznaniu tego organu, z którego tak jesteśmy dumni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice snów. Jak je odczytywać, zapamiętywać i przeżywać świadomie?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 07:27
Sny pozwalają nam się zregenerować i są skarbnicą wiedzy o nas samych, ale też, poprzez koszmary, mówią nam to, czego sami nie chcemy sobie uświadomić. Co mówią sny, jak je interpretować i zapamiętywać? Jak sprawić, by śnienie stało się dla nas forma autoterapii?
rozwiń zwiń