Plaga owadów nad polskim morzem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 06:20
Plażowicze zmagają się z uciążliwymi komarami, tzw. przecinkami czy oprzędzikiem szarym, który jest wyjątkowo irytujący dla turystów odwiedzających wschodnią część wybrzeża.
Oprzędzik szary
Oprzędzik szaryFoto: Shutterstock.com/YP_Macro

Owady dają się we znaki już od kilku sezonów.  Chrząszcze, ryjkowce czy oprzędziki lubią suche, piaszczyste tereny. W literaturze nie ma informacji, skąd mogłyby się wziąć akurat na plaży, ale przypuszczenia są takie, że albo przybyły tam w poszukiwaniu pokarmu, albo zostały zdmuchnięte z przydrożnych łąk, lasów, wydm, gdzie akurat żerowały  mówi dr Paulina Kozina z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.


Posłuchaj
02:50 TROJKA Pora na Trojke Owady plaza 2021_08_18-06-14-14.mp3 Czy owady na plaży są groźne dla turystów? (Pora na Trójkę)

 

 Były już doniesienia o takich sytuacjach, więc nie jest to nic nowego. Uważam jednak, że w tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, jesteśmy bardziej wyczuleni na tego typu zjawiska i trochę się ich boimy. Te owady, choć są nieprzyjemne, nie zagrażają nam. Żywią się roślinnością, obgryzają liście. Żeby nas ugryźć, musiałyby się poczuć bardzo zagrożone, choć nie słyszałam, żeby jakiś ryjkowiec zaatakował człowieka. A jako że nas nie gryzą, to nie przenoszą żadnych chorób  dodaje dr Kozina.

Plaga owadów na Półwyspie Helskim (maj 2021) / Echa Ziemi Puckiej

Naukowcy nie wykluczają, że wpływ na większą liczbę owadów miały tegoroczne wyższe od typowych temperatury i zapowiadają... nadchodzącą plagę biedronek azjatyckich.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Sebastian Kowalczyk (Radio Gdańsk)
Data emisji: 18.08.2021
Godzina emisji: 06.14

mk

Czytaj także

Zagraniczne wakacje: gdzie i na jakich zasadach?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 06:30
Jeśli nie byliśmy jeszcze na wakacjach, to na pewno właśnie je planujemy. Jeżeli chcemy wybrać się za granicę, warto być na bieżąco z informacjami dotyczącymi zasad covidowych w danym kraju. O czym musimy wiedzieć i pamiętać, wybierając się na urlop poza granice Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romantyczne "tak" na bałtyckiej plaży

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 07:00
Ślub na plaży to coraz bardziej popularna w dobie pandemii forma powiedzenia najważniejszego w życiu "tak". I trudno się dziwić: piach pod stopami, lekka bryza i szum morza to wprost wymarzona, romantyczna sceneria dla takiej uroczystości. Jednak od strony formalnej, sprawa wcale nie jest taka prosta.
rozwiń zwiń