Światowy Dzień Fryzjerstwa. Król fryzjerów Antoni "Antoine" Cierplikowski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 06:50
Brak dostępu do ich usług w czasie lockdownu pokazał nam, jak bardzo są nam potrzebni. 16 września swój dzień obchodzą fryzjerzy. Z tej okazji przypomnieliśmy sylwetkę jednego z najwybitniejszych (i najbardziej ekscentrycznych) fryzjerów wszech czasów – Antoniego Cierplikowskiego ps. Antoine – oraz dowiedzieliśmy się, jakie fryzjerskie trendy panują w tym roku.
Antoni Cierplikowski Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Antoni Cierplikowski Foto: Narodowe Archiwum CyfroweFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czesał gwiazdy i monarchinie

Antoni Cierplikowski urodził się w 1884 roku w Sieradzu. Jako 17-latek wyjechał do Paryża i zmienił swoje imię na francuskobrzmiące Antoine. W 1909 roku na potrzeby filmu o Joannie d'Arc wyczarował na głowie aktorki Ève Lavallière fryzurę "na chłopczycę". Uczesanie to zdobyło ogromną popularność – nosiły je m.in. Coco Chanel, Josephine Baker czy Brigitte Bardot.

– Od 1910 roku do wybuchu II wojny światowej, dzięki temu, że Cierplikowski bez przeszkód mógł podróżować pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi, uczesanie "na chłopczycę" zawładnęło sercami wielu ludzi na świecie. Dysponując kontaktami w wielu kręgach społecznych, stał się jednym z najpopularniejszych fryzjerów. Czesał monarchinie i spędzał dużo czasu na przygotowaniach fryzur znakomitych aktorek – opowiadał w audycji "Pora na Trójkę" dr hab. Tomasz Gajownik, historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Posłuchaj
04:07 Pora na trojke Dzien Fryzjerstwa Cierplikowski 2021_09_16-06-16-14.mp3 Z Sieradza do Hollywood. Historia Antoniego Cierplikowskiego (Pora na Trójkę)
 

Cukierki spadające z nieba

Jak to bywa w przypadku bardzo sławnych osób, Antoni Cierplikowski został bohaterem legend. Mówiono, że miał samolot, którym raz na jakiś czas przylatywał do Warszawy, a kiedy przelatywał nad Sieradzem, zniżał lot i wyrzucał z pokładu cukierki! Krążyła też legenda, że sypiał w kryształowej trumnie. 

– Cierplikowski okazał się osobą o niesamowitej duszy i wrażliwości. Był znanym ekscentrykiem o bujnej wyobraźni  kazał sobie zaprojektować dom ze szkła. Jako mecenas sztuki otaczał swoją opieką bardzo wiele osób, które później porobiły niesamowite kariery. Jedną z nich był Xawery Dunikowski – mówił dr hab. Tomasz Gajownik.

Antoni Cierplikowski w 1915 roku Foto: Polona Antoni Cierplikowski w 1915 roku Foto: Polona

Ostatnie lata w zapomnieniu

Wkrótce amerykański sen fryzjera gwiazd dobiegł końca. W 1970 roku Antoni Cierplikowski, jako 86-latek, powrócił do Sieradza, gdzie przeżył skromnie ostatnich sześć lat swojego życia. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Sieradzu, podczas gdy w Paryżu po wielu latach została pochowana... jego prawa ręka, za pomocą której stworzył tyle kultowych dziś fryzur. 

 

Posłuchaj
01:28 Pora na trojke dzien fryzjerstwa rozmowa 2021_09_16-06-24-09.mp3 16 września to Światowy Dzień Fryzjerstwa. Modne uczesania w 2021 roku (Pora na Trójkę)

 

Modne włosy to zdrowe włosy

Fryzura na chłopczycę zachwyca, jednak należy już do historii. Które damskie i męskie uczesania są najmodniejsze w tym roku? – U kobiet istotnym elementem są zdrowe, wypielęgnowane włosy podkreślone wspaniałym kolorem. Jeżeli chodzi o mężczyzn, modna jest fryzura z bardzo krótkimi bokami i przedłużoną górą. Wielu z nich zapuszcza sobie brody – zdradza wielokrotny mistrz świata we fryzjerstwie Andrzej Matracki. Zapytany o to, czego można życzyć fryzjerom z okazji ich święta, odpowiada: wielu źródeł inspiracji i grafiku zapełnionego z tygodniowym wyprzedzeniem. 

ANTONI CIERPLIKOWSKI - Antoine de Paris - polskaswiatu.pl/polska swiatu kropka pl

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału dodatkowego: dr hab. Tomasz Gajownik (historyk, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji:
 16.09.2021
Godziny emisji: 6.14, 6.24

kr

Czytaj także

Fryzjer z pasji: szczęście trzeba prowokować

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 00:34
- Urodziłem się 13 w piątek, a mój kochany tatuś zawsze mi powtarzał, że szczęście jest tuż obok nas i trzeba je łaskotać, by się uśmiechało. Ciągle trzeba je prowokować - mówi fryzjer Pan Jacek, bohater reportażu Ewy Szkurłat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryzjer w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 18:40
18 maja otwarto salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jednak zarówno pracownicy, jak i klienci muszą stosować się do zaleceń. Obowiązek noszenia maseczek, gogli lub przyłbic, używanie ręczników jednorazowych itp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salon fryzjerski na każdym kroku. Wizyta w Osinowie Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 06:30
Osinów Dolny – mała wieś położona na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim - to ewenement na skalę europejską. W liczącej 180 mieszkańców i 120 domów miejscowości znajduje się ponad 35 zakładów fryzjerskich. Znaczy to, że na jeden zakład fryzjerski przypada pięciu mieszkańców. Powód jest prosty – głównymi klientami są obywatele Niemiec, z którymi graniczy wieś.
rozwiń zwiń