Cykl "Od-czytywanie Norwida". "Promethidion" w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 07:55
Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Janusz Olejniczak – tych czterech artystów z różnych epok spotka się w sobotni wieczór 25 września w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. To tam, dzień po dwusetnej rocznicy urodzin Norwida, odbędzie się czytanie poematu jego autorstwa – "Promethidion". O wydarzeniu będącym częścią cyklu "Od-czytywanie Norwida. Dramaty" opowiedział Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych instytutu.
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Polona

Norwid 1200 free.jpg
Cyprian Kamil Norwid - poeta, artysta, pielgrzym. Zobacz serwis specjalny

"Promethidion" w najlepszym wykonaniu

Aktorce Teresie Budzisz-Krzyżanowskiej, interpretującej poemat "Promethidion", na scenie będzie towarzyszył pianista Juliusz Olejniczak, który wykona dla zgromadzonych utwory Fryderyka Chopina, jednego z artystów, których Cyprian Kamil Norwid cenił najbardziej. – To będzie czytanie w niezwykłych okolicznościach. Bardzo zależało nam na tym, żeby Norwid pojawił się w naszym instytucie w najlepszym wykonaniu – powiedział Jarosław Cymerman w audycji "Pora na Trójkę". 

Posłuchaj
06:23 Pora na Trojke czytanie norwida2021_09_24-07-45-19.mp3 "Promethidion" w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego. Wyjątkowa interpretacja w wyjątkowych okolicznościach (Pora na Trójkę)

 

Powrót do podstaw

Dlaczego te niezwykłe okoliczności, czyli dzień po dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, nie muszą być jedynym pretekstem do tego, by sięgnąć po "Promethidiona"?. Dlaczego ten poemat jest tak ważny dla polskiej kultury?

– "Promethidion" jest próbą stworzenia całościowej koncepcji sztuki oraz jej roli w życiu społecznym i indywidualnym człowieka. Ten tekst, który za życia Norwida nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem, w XX wieku stał się jednym z najważniejszych utworów dla literatów i twórców teatru – odpowiedział gość audycji "Pora na Trójkę". – Przypominanie tego tekstu jest ważne w sytuacji, kiedy sztuka i teatr zapominają o swoich korzeniach. Wracanie do tych podstawowych terminów, zasad, sposobów myślenia jest szalenie ważne – podkreślił. 

forum-0428327409 Czesław Niemen.jpg
Niemen, poezja i rock. Posłuchaj Radia Norwid

"Od-czytywanie Norwida. Dramaty"

Czytanie utworu "Promethidion" przez Teresę Budzisz-Krzyżanowską, przy akompaniamencie Janusza Olejniczaka, rozpocznie się w sobotę 25 września o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Występ zostanie poprzedzony rozmową na temat poematu przeprowadzoną przez Karola Samsela, norwidologa z Uniwersytetu Warszawskiego. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można pobrać na stronie internetowej instytutu. 

Do tej pory w ramach cyklu "Od-czytywanie Norwida. Dramaty" odbyło się czytanie utworu "Miłość-czysta u kąpieli morskich". Przed nami, oprócz "Promethidiona", "Noc tysiączna druga" (22.10), "Pierścień Wielkiej-Damy" (25.11) i "Za kulisami" (16.12).

"Żyć po norwidowsku. O filozofii i życiu Cypriana Kamila Norwida" – debata filozoficzna/Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Jarosław Cymerman (zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego)
Data emisji: 24.09.2021
Godzina emisji: 7.45

kr

Czytaj także

Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:05
– Norwid jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów odwołań do twórczości chrześcijańskiej w Polsce. Należy zastanowić się, czy powinien być nazywany czwartym wieszczem? Czy literatura polska w ogóle takiego potrzebuje? Wiąże się z tym dyskusja o niezrozumieniu jego twórczości – w "Trójce literackiej" mówił prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwid, Beethoven, Puccini. Wielkie nazwiska we wrześniu w Teatrze Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 10:40
Koncert poświęcony pamięci Cypriana Kamila Norwida, jedyna opera w dorobku Ludwika Van Beethovena oraz jedno z najpopularniejszych dzieł Giacomo Pucciniego – takie atrakcje pojawią się wśród powakacyjnych premier Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. A jeszcze w czerwcu można tam obejrzeć kryminalno-filozoficznego "Cardillaca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook" – Norwid "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:00
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie – mamy nieco zaskakującą propozycję... prozę Cypriana Kamila Norwida, a mianowicie dwa – związane ze sobą - tytuły: "Czarne kwiaty" i "Białe kwiaty". Czyta Zbigniew Zapasiewicz (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń