Rzeźba multimedialna na 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 09:00
W Sieradzu odsłonięto rzeźbę multimedialną zatytułowaną "Fortepian Chopina". Dzięki umieszczonym na niej kodom QR chętni mogę zobaczyć najlepsze lokalne interpretacje wierszy Norwida.
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Polona

Dwustulecie urodzin Cypriana Kamila Norwida to nie tylko wydarzenia centralne. Niedocenionego wieszcza wspomina się również przez różne inicjatywy oddolne. Jej przykładem może być multimedialny pomnik, który został odsłonięty w Sieradzu. 

– Najtrudniejsza jest interpretacja tego wiersza. Chciałem zrobić to w sposób, który dotknie i poruszy słuchacza. Ważne jest, by przestawić utwór tak, jak czuł autor i oddać emocje, które towarzyszyły mu na widok zniszczonego fortepianu. Te uczucia to wielka złość, oburzenie i rozpacz – mówił Robert Kałuża, uczeń sieradzkiego liceum. Jego interpretacji wiersza można posłuchać po skorzystaniu z kodów umieszczonych na pomniku. 

Posłuchaj
02:53 PR3 2021_09_30-08-37-33_norwid.mp3 Interaktywny pomnik Norwida w Sieradzu (Pora na Trójkę)

 

Norwid inspiracją

norwid.polskieradio.jpgCyprian Kamil Norwid - poeta, artysta, pielgrzym. Zobacz serwis specjalny

Twórczość Norwida zainspirowała uczniów. Stalowa rzeźba to efekt pracy młodego artysty i projektu adresowanego do młodzieży.

– Taki jest nasz cel. Chcemy aktywizować młodych wokół twórczości Norwida. Zachęcamy uczniów szkół średnich do tego, by sięgnęli do jego twórczości, mimo że nie należy ona do najłatwiejszych. Rzeźba plenerowa to również działo młodego artysty, który podjął próbę interpretacji trudnego utworu – powiedziała Małgorzata Jurkowska, dyrektor biblioteki.

– To było spore wyzwanie. Zastanawiałem się, jak pokazać stan emocjonalny obecny w wierszu. Zobrazowanie go udało mi się poprzez wykorzystanie specjalnie dobranych materiałów. Jednym z nich jest czarna, patynowana stal. Uzyskałem kontrast pomiędzy tym, co przemija, a tym, co jest szlachetnie i pozostaje na zawsze – powiedział Dawid Klon, młody artysta, twórca rzeźby. – Za każdym razem, gdy tworzę, staram się wyjść od idei i tego, co chcę pokazać. Zależy mi na treści, odkrywaniu siebie oraz na próbie nawiązania dyskusji z odbiorcą – dodał. 

Cyprian Kamil Norwid Polona 1200.jpg
"Późni Wnukowie śpiewają Norwida". Fundacja Sztafeta w 200. rocznicę urodzin poety

W obchody Roku Norwida włącza się także Polskie Radio. W najbliższą niedzielę, 3 października, zapraszamy na koncert zatytułowany "Późni Wnukowie śpiewają Norwida". Podczas wydarzenia z twórczością poety zmierzą się młodzi, utalentowani wokaliści i kompozytorzy.

Ponadto Polski Radio stworzyło serwis specjalny poświęcony artyście. Stronę zawierającą ciekawostki bibliograficzne i historyczne dotyczące poety można znaleźć TUTAJ.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Adam Łużyński
Data emisji: 30.09.2021
Godzina emisji: 8.35

zch

Czytaj także

Klaunada i powaga. O 38. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 09:45
Dwanaście zespołów z całego świata, trzynaście występów oraz niezliczenie wiele tematów i form – od klaunady po poważne tematy poetyckie. 13 sierpnia o godz. 20.00 rozpocznie się 38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. O już 38. edycji najstarszego festiwalu teatru ulicznego w Polsce w "Trójce przed Południem" opowiedział dyrektor wydarzenia Tadeusz Wnuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cykl "Od-czytywanie Norwida". "Promethidion" w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 07:55
Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Janusz Olejniczak – tych czterech artystów z różnych epok spotka się w sobotni wieczór 25 września w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. To tam, dzień po dwusetnej rocznicy urodzin Norwida, odbędzie się czytanie poematu jego autorstwa – "Promethidion". O wydarzeniu będącym częścią cyklu "Od-czytywanie Norwida. Dramaty" opowiedział Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych instytutu.
rozwiń zwiń