Pożyczamy coraz więcej. Dlaczego to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 07:13
Jak wynika z najnowszych badań Biura Informacji Kredytowej Polacy pożyczają coraz więcej. O ile BIK bada formalne pożyczki, to przecież zdarza nam się pożyczyć przysłowiową "stówę" na kilka dni lub poprosić znajomego o kupno kawy czy obiadu, bo zapomnieliśmy portfela lub karty. Jak często to robimy? Czy oddajemy? Jakie są granice takiego pożyczania?
Polacy pożyczają coraz więcej pieniędzy
Polacy pożyczają coraz więcej pieniędzyFoto: Glow Images/East News

Stare polskie przysłowie mówi "Dobry zwyczaj: nie pożyczaj". Bo, jak się okazuje, pożyczanie pieniędzy znajomym, nawet tym "dobrze znanym", może być początkiem kłopotów, końcem znajomości, a na dodatek wiązać z poważnymi nieprzyjemnościami. Choćby dlatego, że zazwyczaj odbywa się na przysłowiową "gębę"...


płatności mobilne bankowość internetowa 1200.jpg
Portfele bez monet i banknotów. Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

Posłuchaj
03:23 TROJKA Pora na Trojke 2021_11_25 07-13-40.mp3 Pożyczać pieniądze, czy nie? (Pora na Trójkę)

Pożyczasz? Lepiej zrób to na piśmie

– Od znajomych zazwyczaj pożyczamy na podstawie tzw. umowy pożyczki, najczęściej zawartej w formie ustnej. Zalecaną formą jest jednak forma pisemna – wskazuje Michał Plewiński z kancelarii Prosto o prawie. – To jest rozwiązanie, które nas jak najbardziej zabezpiecza. Bo jeżeli dajemy komuś pieniądze "na gębę", a nasz znajomy nam ich nie oddaje, w sądzie jest problem z udowodnieniem czy faktycznie doszło do takiej umowy pożyczki – wyjaśnia.

Gratyfikacja szybka czy odłożona?

– Pożyczka działa na zasadzie, że nie trzeba pracować, żeby mieć. Gratyfikacja w tym wypadku jest bardzo szybka: chcę i mam – mówi Iwona Środek, psycholożka z Centrum Terapii Dialog. A co, jeśli się odroczy ową gratyfikację? – Już wiele lat temu badacze zostawiali dziecko sam na sam z cukierkiem. Dziecko dostawało informację, że może zjeść cukierek od razu, albo nie zjeść, poczekać i dostać drugi. Potem mierzono ich dalsze sukcesy życiowe. Okazało się, że umiejętność wytrzymania tej frustracji i poczekania na nagrodę, była dużym korelatem do tego, że np. dostawały lepsze oceny, kończyły studia. Bo były bardziej wytrwałe w dążeniu do celu, który był dostępny w dłuższej perspektywie – tłumaczy.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 25.11.2021
Godzina emisji: 7.13

pr


Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spada zadłużenie Polaków, głównie najmłodszych. Ekspert: pandemia ograniczyła konsumpcjonizm

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 07:53
Kwota przeterminowanych i nieopłaconych zobowiązań Polaków spadła po 1,5 roku pandemii do 77,8 mld zł. Spadła też liczba dłużników, najbardziej w grupie 18-24 latków - wynika z raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca nasza codzienna

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 06:16
Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym średniego czasu pracy w poszczególnych branżach. Kto pracuje relatywnie krótko i ma dużo czasu na inne aktywności? Co robimy, by pracować krócej, i jak sprawić, by to, co robimy, wykonywać efektywniej? Sprawdził to nasz reporter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadłużenie branży motoryzacyjnej wzrosło w czasie pandemii o 18 proc.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 15:30
Od początku pandemii zadłużenie sektora motoryzacyjnego wzrosło o 18 proc. Zobowiązania producentów (pojazdów i części motoryzacyjnych) oraz dystrybutorów sięgają 446,5 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
rozwiń zwiń