Cat-Mackiewicz prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 10:30
Stanisław Cat-Mackiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich publicystów. A jednocześnie człowiek pełen sprzeczności, do dzisiaj stanowiący swego rodzaju zagadkę. Czy opublikowany właśnie wybór jego listów pozwoli ją rozwikłać, rzuci dodatkowe światło?
Odsłony Cata. Stanisław Mackiewicz w listach
Odsłony Cata. Stanisław Mackiewicz w listachFoto: mat. prasowe

J.R.R. Tolkien Listy Zysk i S-ka 1200 .jpg
J.R.R. Tolkien: listy, które wiele tłumaczą

Świetny pisarz i publicysta zawsze miał wyraziste, czasami wręcz kontrowersyjne, poglądy, których nigdy nie ukrywał. Potomek zubożałej ziemiańskiej rodziny, konserwatysta i monarchista, wielbiciel Piłsudskiego, zaciekły krytyk Becka, przeciwnik Sikorskiego i Mikołajczyka (za układanie się z ZSRR), powojenny premier rządu RP na uchodźstwie. Ale też – krytyk emigracyjnego piekiełka oraz zarejestrowany i opłacany kontakt operacyjny komunistycznego wywiadu.


Posłuchaj
01:52 TROJKA Trojkowy felieton kulturalny 2021_05_06-10-16-24.mp3 Odsłony Cata. Stanisław Mackiewicz w listach (Trójkowy felieton kulturalny)

Stanisław Cat-Mackiewicz żył, jak i pisał – bez oglądania się na zmienne polityczne koniunktury i społeczne konwenanse. Ciąg korespondencji, głównie dotąd niepublikowanej, odsłania znanego ze swej bezkompromisowości pisarza i publicystę od strony prywatnej: pomiędzy głodem a wystawnym ucztowaniem, chorobą a erotycznym rozpasaniem, potępieniem a sławą.

Autor bestsellerowych życiorysów Dostojewskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego ostrze pióra kieruje tym razem ku sobie, z godną podziwu szczerością, na bieżąco zdając sprawę z nadziei i rozczarowań, jakie towarzyszyły mu w powojennym środowisku emigracyjnym Londynu, a po powrocie – w naznaczonej gomułkowską „stabilizacją” Warszawie.

– Przyjechałem tutaj, aby przestrzec ten naród, by nie wierzył w możliwość pomocy ze strony państw zachodnich. Byłem wtedy opluwany przez emigrację jawnie, a przez tutejsze społeczeństwo tajnie. Nie chciałbym powracać na emigrację, do tego świata poniżanych upiorów. Tutaj jednak mnie zagłodzą – pisał do przyjaciela, Michała K. Pawlikowskiego, niespełna pół roku przed śmiercią.


***

Tytuł audycji: Trójkowy felieton kulturalny
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 06.05.2021
Godzina emisji: 10.16

pr/mat. prasowe

Czytaj także

"Diagnozy" Gustave'a Thibona. XX wiek na lekarskiej kozetce

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 08:35
– Gustave Thibon chwyta ducha czasu, rozumie człowieka lepiej i rozumie, że całe zło, które się pojawiło, ma źródło nie tyle w samych książkach, ile w nieuporządkowanych duszach tych, którzy je pisali – powiedział Mateusz Matyszkowicz. "Trójkowy chuligan literacki" tym razem zrecenzował dla nas książkę francuskiego filozofa pt. "Diagnozy. Esej o fizjologii społecznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" – thriller polityczny osadzony w XV-wiecznych Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 08:27
– Żeby zrozumieć nowożytną politykę, należy czytać Machiavellego, ale też sięgnąć do samej historii, a więc niech pomocą będą tutaj "Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" – powiedział Mateusz Matyszkowicz, zachęcając do przeczytania opracowania Marcella Simonetty dotyczącego zamachu na braci Medyceuszy, które czyta się jak najlepszy thriller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwator trzech epok

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 08:30
Mieczysław Jałowiecki urodził się na Wileńszczyźnie w roku 1876, a zmarł w 1962 pod Londynem. W ciągu swego długiego i niezwykłego życia mógł więc zobaczyć resztki dawnej Rzeczypospolitej, doznać nowej, odrodzonej Polski, by zakończyć swój los, doświadczając losu uchodźcy i obserwując emigracyjny rząd.
rozwiń zwiń