Górnik, aktor, prezenter. Wiele twarzy Ziemowita Pędziwiatra

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 12:05
Człowiek o wielu głosach. Prezenter pogody, lektor radiowy oraz aktor. Przez wiele lat udowadniał, że żadna praca nie jest mu straszna. Związany z górnictwem, próbował swoich sił w teatrze muzycznym. Przygoda ze sceną doprowadziła go na telewizyjne ekrany. Gościem w programie "Trzy gramy Redbada" był Ziemowit Pędziwiatr.
Ziemowit Pędziwiatr
Ziemowit PędziwiatrFoto: ForumGwiazd/ FORUM

– Jestem chłopakiem ze Śląska. Przez moment pracowałem nawet na kopalni, pod ziemią. Po maturze chciałem doświadczyć pracy górnika. Potrzebowałem kilku groszy. Chciałem zarobić na szkołę i odciążyć rodziców. Mój tata przez lata pracował na kopalni. Pomógł mi dostać pracę. Byłem tzw. śleprem, czyli pomocą dołową. Zjeżdżałem pod ziemię z innymi górnikami i przygotowywałem chodniki pod drążenie. Na dole pracowałem tydzień. Potem zostawałem już na powierzchni. Zarobiłem kilka groszy i mogłem ruszać w świat  – opowiada.

Posłuchaj
50:08 2021_03_13 11_06_37_PR3_Trzy_gramy_Redbada.mp3 Od górnictwa przez aktorstwo do dziennikarstwa. Rozmowa z Ziemowitem Pędziwiatrem (Trzy gramy Redbada/Trójka)

Potem-o-tem 1200.jpg
Teatr całkowicie niezależny

Szkoła aktorska i teatr muzyczny 

Swoje kroki Ziemowit Pędziwiatr skierował do szkoły aktorskiej. – Czułem, że to zawód dla mnie. Zdawałem egzaminy. Niestety poległem na ostatnim etapie. Dosłownie zajrzano mi w zęby. Były krzywe, w dodatku miałem małą szczękę. Komuś się to nie spodobało.  Profesor Lubaszenko podszedł do mnie i powiedział, żebym się nie martwił. "Dostaniesz się do teatru tylnymi drzwiami. To zawód dla ciebie". Nie pomylił się, Po latach spotkałem go na ulicy. Przypomniałem mu te słowa i podziękowałem za to, co powiedział – mówi.  

– Dzień po nieudanym egzaminie do szkoły aktorskiej odbywał się casting do Studium Wokalno-Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Myślałam, że to nie dla mnie. Balet nieszczególnie mnie przekonywał. W przeciwieństwie do szkoły teatralnej tam dosłownie na mnie czekano. Zgłosiło się niewielu mężczyzn, więc przyjęli mnie z otwartymi ramionami. Dobrze wspominam swój debiut. To był musical "Zorba" z Broadwayu lat 60. – dodaje z uśmiechem. 

The Butterfly / Original Broadway Cast 

Praca głosem

Ziemowit Pędziwiatr nie poprzestał na aktorstwie. Jest również lektorem i prezenterem. Czy zdarza się mu, że ktoś rozpoznaje go po głosie? – Raczej nie przytrafiają mi się takie sytuacje. Podczas pracy lektora nieco zmieniam głos. To, w jaki sposób mówię, zależy od treści, które chcę przekazać. Inaczej czyta się tekst reklamy, prezentacje czy prognozy pogody – tłumaczy. – Praca "pogodynka" jest bardzo ciekawa. Przez cały czas towarzyszy mi synoptyk, który mógłby godzinami opowiadać o zmianach atmosferycznych. Moim zadaniem jest streścić tę wiedzę i jak najprościej przedstawić ją widzom – wyjaśnia.

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 13.03.2021
Godzina emisji: 11.06

zch

Czytaj także

Stefano Terrazzino o pasji w życiu i wadze wierności sobie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 12:03
Opowiadając o swojej drodze artystycznej, Stefano Terrazzino przyznał, że wiele zawdzięcza swojej umiejętności uczenia się na błędach innych. - Jestem gotowy na porażkę, bo to jest część procesu, ale chcę pozostać wierny sobie – deklaruje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr całkowicie niezależny

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 12:00
O teatrze Potem-o-tem robi się coraz głośniej już od jakiegoś czasu. I wygląda na to, że jest to tendencja stała i rosnąca. Gospodarz programu "Trzy gramy Redbada" zaprosił więc dwóch twórców tego teatru: scenarzystę i reżysera Marcina Zbyszyńskiego oraz aktora Filipa Kosiora.
rozwiń zwiń