Ogień w kuchni. Wszystkie tajniki grillowania

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 13:09
– Płomień sam w sobie daje nam ogromną ilość energii i aromatu. Temperatura w płomieniu i nad nim będzie inaczej wpływać na przyrządzane potrawy. Ogień to też dym, który jest przepełniony aromatami, te zaś wchodzą w głąb przygotowanych przez nas dań: pieczonych mięs czy wędzonych ryb i kiełbas. Ogień to też żar, w którym również dzieje się kulinarna magia – zapewnia Adriana Marczewska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/casanisa

śledź droga przez mąkę ryba stół kuchnia 1200 shutterstock.jpg
Pierwsze spotkanie – ze śledziem

Grillować oczywiście można nie tylko mięso czy ryby, choć to pewno pierwsze skojarzenia większości z nas. Mogą one być głównym przygotowanym na ogniu składnikiem, do którego dodajemy grillowane warzywa czy owoce, przeznaczone do deseru. Jakie? – Znana wszystkim śliwka w czekoladzie. Grillujemy śliwki i wędzimy czekoladę. Przygotowujemy z tego brownie z owocami – zdradza Piotr Wójcik, szef kuchni, specjalizujący się w potrawach przyrządzanych na ogniu. Jak zapewnia smak cukierka znany z dzieciństwa, staje się jeszcze bogatszy. 


Posłuchaj
48:05 2021_02_27 13_08_31_PR3_Goraca_plyta.mp3 Od przystawek do deseru. Niezapomniane smaku grillowanych potraw (Gorąca płyta/Trójka)

 

Gość "Gorącej płyty" mówiąc o gotowaniu, podkreślił wagę tego, co określa mianem uczciwego jedzenia. Ważna jest jakość produktów i prostota ich przygotowania. – Skoro mamy dobry produkt to nie tuszujmy jego smaku. Starajmy się pokazać jego walory, jak najmniej go zmieniając. Używajmy sezonowych, lokalnych produktów – przekonuje. 

Nie bez znaczenia jest także to, na czym przygotowujemy potrawy. Smak ich najlepiej zostanie uwypuklony, jeśli zdecydujemy się grillować na drewnie czy też węglu drzewnym. Doskonale sprawdzają się dębina i olszyna. Do wędzenia warto używać drewna owocowego i gałązek jałowca. 

***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Gość: Piotr Wójcik (szef kuchni, specjalizujący się w potrawach przyrządzanych na ogniu)
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 13.08

gs

Czytaj także

Zamiast kawy czy herbaty – napar z ziół. Na zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:55
Jesteśmy chyba w najgorszym momencie roku – do świąt jeszcze miesiąc, zmrok zapada szybko, chłód bywa dojmujący, no i jeszcze pandemia. W takich chwilach instynktownie zwracamy większą niż zazwyczaj uwagę na swój dobrostan. Tu warto sięgnąć po to, co dawało nam zdrowie od wieków – mowa oczywiście o owocach, warzywach i ziołach, z których napar z powodzeniem możemy pić zamiast kawy czy herbaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko spadziowy, lipowy czy wielokwiatowy. Polacy pokochali miody

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 18:15
– Miód jest stosowany zwłaszcza w schorzeniach dróg oddechowych, układu pokarmowego czy w zaburzeniach odporności i w rekonwalescencji – wylicza specjalista chorób wewnętrznych dr Andrzej Fugiel. Jak dodaje, zawarte w miodzie cukry i inne związki odżywcze poprawiają naszą kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Post – sposób na odpoczynek dla naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:47
– Posty w różnych religiach występują od wieków. Współcześnie lekarze przyznają, że okresowe niedojadanie może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza gdy wykluczymy z diety, to co raczej nam szkodzi, niż pomaga. Oczywiście na pierwszym miejscu wymienić trzeba alkohol  – zaznacza Anna Popek.
rozwiń zwiń