Anthony Bourdain. Smakosz życia ze wszystkimi jego konsekwencjami

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 09:44
Tworzył programy kulinarne i podróżnicze, a gotowanie i jedzenie zawsze było pretekstem do rozmowy. 8 czerwca 2018 roku Anthony Bourdain został znaleziony martwy w hotelowym pokoju. Trzy lata po jego śmierci, pamięć o tym niezwykłym smakoszu świata i życia ponownie ożyje za sprawą dokumentu "Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain". Dlaczego Anthony Bourdain był tak nietuzinkową osobowością? Na czym polegała jego charyzma?
Anthony Bourdain (1956 - 2018)
Anthony Bourdain (1956 - 2018)Foto: Forum/Eric Seals/Zuma Press

Posmakować jak najwięcej świata

– Był człowiekiem zupełnie nietuzinkowym. Jego programy były bardzo wyraziste, a przez to kontrowersyjne, a pod tym wszystkim, co widzieliśmy, była wielka wrażliwość Anthony'ego Bourdaina na świat – mówił w Trójce przed południem Karol Okrasa kucharz, autor i prezenter programów kulinarnych. – Jego programy były dla mnie potężną dawką inspiracji. Miał naturę artysty, który chce posmakować jak najwięcej świata, jak najwięcej życia ze wszystkimi jego konsekwencjami – dodał.

Posłuchaj
07:03 Trojka przed poludniem Anthony Bourdain 1 2021_06_09-09-26-49.mp3 Na czym polegał fenomen Anthony'ego Bourdaina? (Trójka Przed Południem)

 

Życie w restauracji "bez pudru"

Anthony Michael "Tony" Bourdain urodził się 25 czerwca 1956 w Nowym Jorku jako syn redaktorki "New York Timesa" i producenta muzyki klasycznej. W 1978 uczęszczał do Culinary Institute of America, gdzie kształcili się również m.in.: Michael Paré, Paul Bocuse i Maciej Kuroń.

Aż do 44. roku życia zmagał się z nałogami i często nie starczało mu do pierwszego. Pracował zarówno w renomowanych lokalach, jak i tych zupełnie poślednich. Wydał dwie książki o tematyce kulinarnej, które nie spotkały się jednak z przychylnością czytelników ani krytyków.

Przełomem w życiu i karierze Bourdaina była jego trzecia publikacja, która ukazała się w 2000 roku pod tytułem "Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly". Kucharz ukazał w niej świat kulinariów odarty z wszelkich wyobrażeń, jakie mieli o nim klienci restauracji. Z "Kitchen Confidential" dowiedzieliśmy się m.in., że kucharze nie stronią od używek i wynoszą jedzenie z restauracji w kieszeniach, a także, że nie powinno się zamawiać wysmażonego steka, bo może być nieświeży.

Anthony Bourdain Foto: shutterstock.com/stock_photo_world Anthony Bourdain Foto: shutterstock.com/stock_photo_world

Jak przyznaje Karol Okrasa, lektura tej książki Bourdaina brutalnie zweryfikowała jego wizję restauracyjnego życia. – Wychowywałem się w innej kulinarnej rzeczywistości. Ten świat był dla mnie wyidealizowany poprzez to, jak ja go widziałem. Jednak dzięki Anthony'emu Bourdainowi zrozumiałem, że te światy mogą być różne i życie kulinarne jest jak każde inne – czasami czarne, czasami białe, a czasami szare. Może być bolesne, ale też szczęśliwe. Bourdain nie miał oporów przed tym, by wejść w to życie i pokazać je ze wszystkimi jego wadami i zaletami – powiedział kucharz w rozmowie z Gabrielą Andrychowicz.


Posłuchaj
06:36 Trojka przed poludniem Anthony Bourdain 2 2021_06_09-09-37-39.mp3 Apetyt na życie z jego wadami i zaletami (Trójka Przed Południem)

 

Kulinarny antropolog

Sukces, który przyniosła Bourdainowi książka, pociągnął za sobą kolejne i pozwolił na podróże, które wkrótce zaczęła utrwalać kamera. Anthony Bourdain stał się prowadzącym licznych programów podróżniczo-kulinarnych: "A Cook's Tour", "Anthony Bourdain: No Reservations", "The Layover", "Anthony Bourdain: Parts Unknown" i "Jeremiah Tower: The Last Magnificent". Widzowie cenili jego charyzmę i przede wszystkim to, że nie stara się być na siłę dziennikarzem, a raczej kulinarnym antropologiem ciekawym świata i ludzi. 

– Najpiękniejsza była jego prawdziwość, która wręcz wylewała się z ekranu. Pretekstem były kulinaria, ale Bourdain prowadził swojego rodzaju badania kulturowe, które miały go gdzieś zaprowadzić. To był człowiek, który ciągle czegoś szukał – opisał Karol Okrasa. – Kojarzymy go głównie przez pryzmat ciemnych stron jego życia, ale ja patrzyłem na niego przede wszystkim przez pryzmat ogromnej radości życia, jedzenia i rozmowy z ludźmi – podsumował.

ROADRUNNER: A Film About Anthony Bourdain - Official Trailer [HD] - In Theaters July 16/Focus Features

*** 

Tytuł audycji: Trójka Przed Południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Karol Okrasa (kucharz, autor i prezenter programów kulinarnych)
Data emisji: 09.06.2021
Godziny emisji: 09.26, 09.37

kr


Czytaj także

Walentynkowa podróż śladami Karen Blixen

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 13:00
Tym razem w audycji walentynkowa podróż na afrykańskie safari tropem autorki "Pożegnania z Afryką" Karen Blixen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ravioli to nie tylko włoska sprawa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 13:00
Makaron to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań – nie tylko we Włoszech. A gdy makaron ten ma wewnątrz farsz, jest jeszcze smaczniej! Bohaterem audycji "Gorąca płyta" zostało ravioli – zazwyczaj nadziewane serem ricotta, mięsem, warzywami, a najczęściej  – szpinakiem. W programie odwiedziliśmy warszawską, specjalizującą się w ravioli restaurację, której twórcy opowiedzieli nam, co zrobić, by ta potrawa wyszła nam idealnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Currywurst, czyli hot dog według berlińczyków

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 09:20
To najpopularniejszy niemiecki fast food, znajdziemy go zarówno na ulicznych straganach, jak i w menu eleganckich restauracji. Jak we własnej kuchni przygotować legendarne berlińskie kiełbaski?
rozwiń zwiń