Dzień Konserwatora Zabytków. Ślady przeszłości w opinii specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:00
11 sierpnia obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Z czym wiąże się zawód? Jakie cechy przydają się w wykonywaniu profesji? Czy współczesne społeczeństwo potrafi z szacunkiem podejść do śladów przeszłości pozostawionych chociażby w dziedzictwie kulturowym? 
Cerkiew w Dubiczach, Podlasie
Cerkiew w Dubiczach, PodlasieFoto: Shutterstock/Richard Semik

– Myślę, że najważniejszą cechą konserwatora powinno być zrozumienie oraz miłość do dziedzictwa kulturowego, zabytków i śladów przeszłości. Zarówno tych, które widzimy gołym okiem, przemierzając Polskę, jak i tych, które trzeba odnaleźć – powiedziała profesor Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.


Posłuchaj
10:12 PR3_MPLS 2021_08_11-09-32-26_konserwator.mp3 Konserwator zabytków. Dziedzictwo kulturowe współcześnie (Trójka przed południem)

 

Podlasie

– Na Podlasiu splata się wiele religii i kultur. Właśnie pod względem tego złożonego krajobrazu miejsce jest niezwykle piękne i bogate, wraz z obszarami przyrodniczymi. Wszystkie te elementy stanowią jedną całość, która świadczy o wyjątkowości terenu. Na obszarze województwa mamy zarówno architekturę nawiązującą do wpływów z Wilna, miejsca pogranicza polsko-białoruskiego z zabytkowymi drewnianymi cerkwiami, piękne dwory i dworki drobnoszlacheckie, jak i zabudowę miejską, widoczną na przykładzie Białegostoku. – mówiła gość "Trójki przed południem".  Standardowym punktem, od którego warto zacząć zwiedzanie, jest pałac Branickich i wspomniane serce województwa, Białystok. Polecam wybrać się także na pogranicze i poznać kultury wypełnione drewnem. To właśnie w ochronę dziedzictwa wykonanego z tego surowca staram się szczególnie angażować – dodała. 

Podlasie w 7 minut. Co warto zobaczyć, wspomnienie naszej wyprawy. / Wyprawa Przez 


Rynki miast pozbawione drzew

– Jeszcze parę lat temu mieliśmy tendencję, by place rynkowe całkowicie pozbawiać zieleni. To błąd, w dodatku niezgodny z naszą tradycją, która rysowała takie obszary w dwudziestoleciu międzywojennym oraz tuż po wojnie. Poza tym takie rozwiązanie pozbawione jest wymiaru praktycznego. Wsłuchując się w głos mieszkańców, należy odczytać, że oczekują oni dostępu do zieleni i tlenu w dużych aglomeracjach, które zamieszkują. Na placach powinno znajdować się więcej roślin. Mówimy tutaj o obszarach zabytkowych i krajobrazie kulturowym. Z dbałością należy przyglądać się zabytkowej zieleni na rynkach, czego przykładem z mojego podwórka może być Łomża – zaznaczyła konserwator.

– Zagospodarowanie przestrzeni miejskich i rynków dyktowane jest wymogami cywilizacyjnymi. Nie powinniśmy stylizować ich na średniowieczne. Wręcz przeciwnie, należy dostosować je do współczesnych potrzeb. Tradycja polska, która została wypracowana dziesiątki lat temu, może okazać się w tym pomocna. Warto po nią sięgać – zaapelowała

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 11.08.2021
Godziny emisji: 09.32, 09.43

zch

Czytaj także

Dariusz Stachura wspomina Kazimierza Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 09:50
– Miał wspaniały, basowy głos. Był artystą wykazującym wielką inicjatywę – mówił w Trójce dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Dariusz Stachura, wspominając zmarłego śpiewaka, wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierza Kowalskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie na plakatach. Wystawa "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 10:45
"Warszawskie dzieci pójdziemy w bój" to tytuł wystawy w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Ekspozycja zbiera plakaty dotyczące Powstania Warszawskiego. Co znajduje się w zbiorach? Czego mogą się spodziewać odwiedzający?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klaunada i powaga. O 38. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 09:45
Dwanaście zespołów z całego świata, trzynaście występów oraz niezliczenie wiele tematów i form – od klaunady po poważne tematy poetyckie. 13 sierpnia o godz. 20.00 rozpocznie się 38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. O już 38. edycji najstarszego festiwalu teatru ulicznego w Polsce w "Trójce przed Południem" opowiedział dyrektor wydarzenia Tadeusz Wnuk.
rozwiń zwiń