Międzynarodowy Festiwal Sztuk w Rzeszowie: ciekawa propozycja na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 09:45
W dniach 20-22 oraz 26-29 sierpnia w Rzeszowie odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE już po raz czwarty organizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej. W programie Festiwalu znalazły się spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami 12 państw: Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.
Widok na Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie
Widok na Letni Pałac Lubomirskich w RzeszowieFoto: shutterstock.com/Wojciech Orzech

teatr uliczny forum 1200.jpg
Klaunada i powaga. O 38. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali z powodzeniem organizowanych przez Teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Począwszy od 2021 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbywał się będzie jeden duży festiwal, łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań.


Posłuchaj
04:54 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_08_18 09-29-30.mp3 Jadwiga Skowron o Międzynarodowym Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE cz. 1 (Trójka przed południem)

– Przyjęliśmy, że świetnym pomysłem będzie wykorzystanie inicjatywy Trójmorza. W swojej definicji ma ona powiazania polityczne i gospodarcze, a my, jako chyba jedyni, postanowiliśmy udowodnić, że ta inicjatywa może być też świetną płaszczyzną do konfrontacji na niwie kulturalnej – tłumaczy Jadwiga Skowron, kuratorka festiwalu, pełnomocnik dyr. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. – Zaprosiliśmy artystów z tych 12 krajów i będziemy szukać powiązań. One są i zaprezentują się, zabłysną na tym festiwalu – zapewnia.


Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE

– W te sierpniowe dni, od 20 do 29, zapraszamy na 24 wydarzenia: 10 spektakli teatralnych, 8 koncertów, a do tego wystawy, performance i dużo ciekawych imprez towarzyszących – wylicza.

– Na początek przygotowaliśmy własną premierę: "Wiśniowy sad" w reżyserii Andro Enukidze, wybitnego reżysera i pedagoga Akademii w Tbilisi oraz dyrektora teatru w Batumi –  zachęca Trójkowy gość. – To kolejny przykład naszej współpracy w obrębie Festiwalu TRANS/MISJE: poznaliśmy się w jego trakcie, nawiązaliśmy współpracę, a to jest jej znakomity efekt – wskazuje.


Posłuchaj
05:12 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_08_18 09-38-28.mp3 Jadwiga Skowron o Międzynarodowym Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE cz. 2 (Trójka przed południem)

–  W pierwszych dniach prezentujemy spektakle teatru z Wilna: to również efekt naszej współpracy w festiwalowej. Potem przenosimy się w klimaty Chorwacji dzięki wystawie starych pocztówek z Zadaru, odwiedzimy Koszyce za sprawą teatru lalkowego, by w końcu trafić do Tallina – prezentuje program pierwszych dni Jadwiga Skowron. – Nie można zapominać, że codziennie planujemy koncert, więc będzie dużo muzyki. I tak to będzie się przeplatało przez kolejne dni – dodaje.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE/YouTube TeatrSiemaszkowej

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Jadwiga Skowron, kuratorka festiwalu, pełnomocnik dyr. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Data emisji: 18.08.2021
Godziny emisji: 09.29, 09.38

pr

Czytaj także

Nowoczesne technologie w dobie pandemii. Szansa dla kultury i sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 10:45
W dniach 8 i 9 czerwca odbędzie się druga edycja konferencji #CultureonLIVE. Poświęcona będzie zarówno podsumowaniu poprzedniego, trudnego roku i roli kultury w pandemii, jak i dyskusjom na temat dobrych praktyk i konieczności zadbania o dostępność realizowanych projektów, przyszłości zastosowania nowoczesnych technologii w realizacji wydarzeń kulturalnych oraz sposobów na budowanie relacji z odbiorcami w czasach społecznego dystansu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Avignon – Gdańsk. Przez Sopot ku wolności

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 02:00
Pierwszy pełny miesiąc wakacji skończyliśmy tam, gdzie zaczynaliśmy sezon letni: w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letni Festiwal Tajemnic w Zamku Książ. Dla poszukiwaczy przygód i pasjonatów historii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:35
Zamek Książ w Wałbrzychu to najbardziej tajemniczy i najpiękniejszy zamek w południowej Polsce, skrywający wiele zaułków i legend. To tam w weekend 14-15 sierpnia odbędzie się Letni Festiwal Tajemnic – wydarzenie pełne pokazów lotniczych i rekonstrukcji historycznych, o których w Trójce opowiedział rzecznik prasowy Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn.
rozwiń zwiń