Polski fotograf nagrodzony w konkursie Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:40
Łukasz Gwiździel to leśnik i fotograf przyrody, który swoją pasję odkrył dziesięć lat temu i nieustannie ją rozwija. Zdjęcie dzięcioła wykonane podczas wyprawy fotograficznej zostało wyróżnione w kategorii "Zachowania ptaków". Zwycięską fotografię można oglądać na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/WildMedia

Do konkursu Wildlife Photographer of the Year co roku zgłaszane są dziesiątki tysięcy zdjęć. Swoją fotografię nadesłał także polski leśnik, Łukasz Gwiździel, który pasję fotograficzną odkrył w sobie niedawno.

– Kiedy wysyła się zdjęcie na tak duży konkurs, trudno myśleć o tym, że się wygra lub zostanie wyróżnionym. W tym roku o nagrodę walczyło 50 tysięcy zdjęć. Trzeba więc mieć lekko sceptyczne nastawienie, bo nie jest łatwo. Po ogłoszeniu wyników byłem mile zaskoczony i szczęśliwy, że jury doceniło moją pracę – powiedział w "Trójce przed południem". 

Posłuchaj
07:14 PR3_MPLS 2021_10_20-09-27-09.mp3 Świat zwierząt w fotografiach pana Łukasza (Trójka przed południem)

 

Muzeum Historii Naturalnej 

– Atmosfera miejsca jest niesamowita. Jak tylko się tam wchodzi, czuć pewną wyjątkowość. Do tego mam zaszczyt, że moje zdjęcie wisi w specjalnej, wyciemnionej sali, wśród innych wyróżnionych. To cudowne uczucie. Ekspozycja została specjalnie przygotowana na tę okazję. Zdjęcia są podświetlane od tyłu, a w sali panuje półmrok. To przyjemne uczucie, które będę długo i miło wspominał – opowiadał gość audycji.

Niezwykłe fotografie w zwykłych miejscach 

– Ludzie zauważyli i doceniają moje zdjęcia. Cieszę się, że moja praca, którą wykonuję w pobliżu mojego domu, może być pokazywana na całym świecie i się tam podobać. Okazuje się, że nie zawsze trzeba przemierzać setki kilometrów, by zdobyć upragniony kadr. Za każdym rogiem mamy nieskończone możliwości i tematy, które można próbować uwiecznić. Gdy uda się to zrobić w inny, bardziej oryginalny sposób, jest szansa, że zdjęcia te zostaną docenione – zauważył fotograf. 

Pasja po trzydziestce 

– Należę do ludzi, którzy szukają sobie zajęcia. Zawsze towarzyszyło mi hobby. Początkowo był to sport, a potem muzyka. Gdy po studiach wróciłem do domu i założyłem rodzinę, poczułem potrzebę realizowania się. Przypadkowo trafiło na fotografię. Nie wiedziałem, że wciągnie mnie ona tak bardzo. Przez dziesięć lat mojej przygody fotograficznej poświęciłem niezliczoną liczbę godzin na to, żeby nauczyć się tej sztuki od podstaw – zaznaczył Łukasz Gwiździel.  

– Jestem też leśnikiem. Moja nauka i praca są związane z przyrodą. Udało mi się to wszystko połączyć w całość, a dziś moje zdjęcie znajduje się w takim miejscu jak Muzeum Historii Naturalnej w Londynie – dodał. 

W swojej działalności pan Łukasz skupia się głównie na fotografowaniu nieuchwytnego świata zwierząt.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Łukasz Gwiździel (fotograf i leśnik)
Data emisji: 20.10.2021 
Godziny emisji: 9.27, 9.35

zch

 

Czytaj także

Teatr wyobraźni, dzięków i zmysłów. Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:51
W Baranowie Sandomierskim powstała jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. Muzeum Teatru Polskiego Radia już dziś otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Co czeka fanów słuchowisk? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pachną zabytki? Sprawdzą to naukowcy z Polski i Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:40
Nie tylko wygląd obiektów muzealnych ciekawi zwiedzających oraz naukowców. Polsko-słoweński zespół badaczy rozpoczął realizację projektu, którego celem jest stworzenie i rozwój Międzynarodowej Biblioteki Zapachów Obiektów Muzealnych. Na czym polega inicjatywa i jak będzie przebiegać proces? 
rozwiń zwiń