Nauka kaligrafii to trening uważności. Sztuka pięknego pisania znów w modzie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 11:55
Mimo tego, że żyjemy dziś w dobie komputerów, smartfonów i zapominamy już trochę o odręcznym piśmie, to kaligrafia wraca do łask. – Dzisiaj możemy wszystko zetrzeć. W komputerze możemy napisać bzdurę, a potem ją wyciąć i natychmiast napisać coś nowego. Tutaj tak nie jest, dlatego każde słowo musi być przemyślane – mówi Katarzyna Janiszewska z fundacji "Aniołowie są wśród nas", prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią". 
Kaligrafia jest nauką koncentracji, cierpliwości i uważności  mówi prowadząca warsztaty Spotkania z kaligrafią Katarzyna Janiszewska
Kaligrafia jest nauką koncentracji, cierpliwości i uważności – mówi prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią" Katarzyna JaniszewskaFoto: shutterstock.com

Kaligrafia – nauka starannego pisma wraca do łask

Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania. Jeszcze przed nastaniem lat 60. XX wieku nauka kaligrafii była jednym z obowiązkowych przedmiotów w polskich szkołach. Miało to na celu kształtowanie w uczniach charakteru oraz cierpliwości. Autorzy podręczników do kaligrafii przekonywali wręcz, że uczniowie, którzy będą unikać poplamienia zeszytu, jako dorośli będą unikać wszystkiego, co mogłoby "splamić" ich życiorys.

Dziś kaligrafia znów jest popularna. Na warsztaty kaligrafii można uczęszczać niemalże w całej Polsce. – Jest na to moda, z czego bardzo się cieszę. Kaligrafia jest nauką koncentracji, cierpliwości i uważności. Dzisiaj możemy wszystko zetrzeć. W komputerze możemy napisać bzdurę, a potem ją wyciąć i natychmiast napisać coś nowego. Tutaj tak nie jest, dlatego każde słowo musi być przemyślane – mówi prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią" Katarzyna Janiszewska.

Piękno kaligrafii

Osoby uczące się kaligrafii wiedzą, że do napisania jednej litery potrzebne są trzy lub cztery ruchy. Konieczne jest robienie pociągnięć od góry do dołu. Niestosowanie się do tej zasady skutkuje powstawaniem tzw. pajączków. – Atrament wychodzi poza linię i tworzy ślad, którego nie chcemy, więc potem trzeba robić na tym jakieś malunki. Tak robiono kaligrafię przez wieki. Jak zrobił się jakiś pajączek, musiano dekorować pismo, żeby ukryć błędy – wyjaśnia Katarzyna Janiszewska.

Posłuchaj
04:34 Trojka Pora na Trojke kaligrafia 2022_01_10-11-48-14.mp3 Kaligrafia – uczy cierpliwości i rozwija (Pora na Trójkę)

 

– Jeżeli przyciśniemy, mamy cudowny efekt pogrubienia. Jeżeli nie naciśniemy, mamy cienką kreseczkę. To właśnie jest piękno kaligrafii – dodaje rozmówczyni Józefa Niewiarowskiego, przykładając mocno zaostrzoną stalówkę do czerpanego papieru. 

Kaligrafia, sztuka ładnego pisania - Robert Syta/Scholaris - portal wiedzy

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 10.01.2022
Godzina emisji: 11.48

kr

 

Czytaj także

Dlaczego język polski jest tak trudny?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 13:30
Język polski rzeczywiście nie należy do łatwych, ale czy naprawdę jest najtrudniejszy na świecie, jak twierdzą niektórzy? Trwający właśnie w Szczebrzeszynie Festiwal Stolica Języka Polskiego wydaje się miejscem idealnym, aby o tym porozmawiać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klawiatura na bok. Jak pisanie odręczne wpływa na nasz mózg?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 07:15
Pismo wyraża nie tylko nasze myśli i uczucia, ale zdradza też nasz charakter. Pisanie odręczne, które jeszcze kilka lat temu było naszą codzienną czynnością, dziś coraz częściej jest zastępowane przez stukanie w klawiaturę komputera czy smartfona. Warto jednak, przynajmniej od czasu do czasu, powrócić do korzystania z kartki i długopisu, ponieważ jest to doskonały trening dla naszego mózgu.
rozwiń zwiń