String Connection, Szcześniak, Wajdzik. Polski rozdział w "Księdze muzycznych olśnień"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 09:00
W wyjątkowej, świątecznej odsłonie "Księgi muzycznych olśnień" Piotr Majewski zaprosił nas na godzinę z muzyką polskich artystów. Na liście utworów znaleźli się polscy mistrzowie jazzu w światowym wydaniu, czyli String Connection, soulowo-jazzowy Mietek Szcześniak oraz młoda i bardzo obiecująca saksofonistka Marta Wajdzik.
Krzesimir Dębski (String Connection)
Krzesimir Dębski (String Connection)Foto: Forum/Eugeniusz Helbert

Posłuchaj
49:41 2021_06_03 08_08_21_PR3_Ksiega_Muzycznych_Olsnien.mp3 Polski jazz i soul w świątecznym wydaniu audycji Piotra Majewskiego (Księga Muzycznych Olśnień/Trójka)

 

String Connection to grupa będąca jazzową legendą lat 80., której liderem i pomysłodawcą był Krzesimir Dębski. – Wszyscy ci, którzy wzrastali w tamtych latach, którzy uwielbiali spotykania z muzyką w małych salach klubowych czy dużych salach koncertowych, na pewno pamiętają, jak wielką estymą cieszyła się ich muzyka – mówił Piotr Majewski. – To grupa, która mieniła się być czymś, czego oczekiwaliśmy i za czym tęskniliśmy, czyli za prawdziwą, światową muzyką – dodał.

String Connection - Cantabile in h-moll/rakez123

Album Mietka Szcześniaka "Zwykły cud" jest dopełnieniem tryptyku, do którego należą także: "Czarno na białym" i "Spoza nas". Płyta, choć doskonale uzupełnia poprzedzające go krążki, zdecydowanie od nich odbiega. Artysta bawi się muzyczną formą, sięgając po gatunki do tej pory z nim nie kojarzone. Obok nastrojowych, "budzących" serce utworów jak "Naiwni", "Czekaj na wiatr" czy "O niebo lepiej", znaleźć można piosenki zabarwione hiphopowym klimatem wprowadzonym przez Mezo ("Kiełbie we łbie"), elementy new soulu zaśpiewane przez Paulinę Przybysz w utworze "Angel-a (będzie dobrze)", ale także – inspirowaną DrumandBase – aranżację do znanej piosenki Eli Adamiak "Jesienna zaduma".

O niebo lepiej/Mieczysław Szcześniak


Marta Wajdzik to osiemnastoletnia saksofonistka - z niezwykłym talentem – od lat związana z Bielską Zadymką Jazzową. Marta jest również laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym festiwalu Young Jazz and Blues Bands in Gdynia, Grand Prix Junior Młyn Jazz Festival czy Centrum Edukacji Artystycznej dla zespołów jazzowych w Warszawie. W nagraniu albumu udział wzięli najlepsi jazzowi muzycy w Polsce, a kierownikiem muzycznym oraz pianistą projektu jest Paweł Tomaszewski, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Memento Mori/Marta Wajdzik Quartet – temat

Lista utworów:

1. String Connection – "Montreal Ballad"
2. String Connection  "Bokra"
3. String Connection – "Cantabile in H-Moll"
4. Mietek Szczesniak – "O Niebo Lepiej"
5. Mietek Szczesniak – "Bardzo"
6. Dagadana – "Rano Rano Raniusieńko"
7. Dagadana  "Nie Będę Się Kłopotała"
8. Marta Wajdzik Quartet – "Memento Mori"
9. Marta Wajdzik Quartet  "Orientation"

***

Tytuł audycji: Księga muzycznych olśnień
Autor audycji: Piotr Majewski
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 08.07

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Królowe polskiej wokalistyki. Urszula Dudziak i Kayah w audycji Piotra Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 17:00
W najnowszej odsłonie audycji Piotr Majewski postanowił skupić się na twórczości wykonawczyń, których mogliśmy posłuchać przy okazji poprzedniego spotkania, a konkretnie damy futurystycznej wokalistyki jazzowej Urszuli Dudziak oraz muzycznego kameleona Kayah. – To specjalne Państwa życzenie, aby jeszcze troszkę rozszerzyć nasze fascynacje – powiedział dziennikarz, otwierając kolejny rozdział "Księgi Muzycznych Olśnień".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olśniewające brzmienia na "niespotykanie zimny maj". Zbigniew Wodecki, Anna Serafińska i Walk Away w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 17:00
– W tym roku wiosna opornie budzi się do życia. Niby zielono, niby ptaki radośnie śpiewają, ale nadal jest to, jak śpiewała Kora w jednej z olśniewających swoją urodą piosenek, niespotykanie zimny maj – powiedział na początek audycji Piotr Majewski. Kolejny rozdział "Księgi Muzycznych Olśnień" otworzył utwór, który zamknął poprzednie spotkanie – "Don't Cry In The Rain" grupy Walk Away.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poetycko i smoothjazzowo w niedzielne popołudnie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 09:00
Grzegorz Turnau, Grażyna Łobaszewska, jazzowa supergrupa Air Condition i młody, pełen pozytywnej energii tercet Mundinova – to główni bohaterowie tego wydania audycji Piotra Majewskiego, nadawanej w niedzielne popołudnie.
rozwiń zwiń