Urlop w Albanii

Zaczęły się wakacje. Wielu z nas planuje spędzić je za granicą. Pamiętajmy o tym, że w związku z pandemią COVID-19 poszczególne kraje utrzymują własne zasady i restrykcje dotyczące przekraczania granicy i pobytu, kontaktów społecznych, noszenia maseczek, kwarantanny itd. W "Trójkowym serwisie wakacyjnym" raportujemy dla Państwa sytuację panującą w poszczególnych krajach, które są wakacyjnymi celami podróży Polaków. Publikujemy użyteczne linki, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem.
Tirana, Albania
Tirana, AlbaniaFoto: Datsenko Maryna/Shutterstock
O Audycji
Tytuł Trójkowy serwis wakacyjny 2021/07/21

Prognozowano, że Albania będzie prawdziwym hitem tych wakacji, jeśli chodzi o wyjazdy turystyczne. I rzeczywiście, pod względem obostrzeń pandemicznych jest to kierunek wyjątkowo łatwy.

W Albanii obecnie nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19 ani jakichkolwiek innych zaświadczeń.

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni. Dokumentem potwierdzającym tożsamość podróżnego może być zarówno paszport, jak i dowód osobisty.

Trzeba pamiętać, że przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są objęci 10-dniową kwarantanną. Wyjątek dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz dzieci do 12. roku życia.

W kraju obowiązują jednak restrykcje: co prawda nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, ale w pomieszczeniach jest to wciąż obowiązkowe. Za niespełnienie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 3000 leków (109 złotych).

Wciąż obowiązuje także godzina policyjna od północy do 6 rano. Bary i restauracje muszą być w tym czasie zamknięte i mogą jedynie oferować dostawy na wynos. Zakazane jest też wychodzenie z domu z wyjątkiem przemieszczania się w celach zawodowych, zdrowotnych, czy innych pilnych okoliczności.

Restauracje, hotele i sklepy są otwarte w reżimie sanitarnym. Dozwolone są zgromadzenia do 50 osób.


Przydatne linki


Playlista