"Jest niespecjalnie efektywny". Andrzej Sadowski o podatku PIT

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 18:16
– Należy dostrzec i docenić, że rząd likwiduje podatek PIT dla kolejnych grup obywateli – mówił w Programie 3 Polskiego Radia ekonomista Andrzej Sadowski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

Polski Ład to nowy program Prawa i Sprawiedliwości, który dotyka 10 obszarów życia Polaków. "To: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia" – wymieniają twórcy planu. 

Czytaj także:
1200.jpg
Premier: Polski Ład jest kluczem do skoku cywilizacyjnego

W ocenie Andrzeja Sadowskiego "ewidentne jest to, że rząd chce zmienić Polskę po zapaści, z którą ciągle się zmagamy". – Pytanie jest czy diagnoza, którą władza postawiła w Krajowym Planie Odbudowy w części analitycznej, znajduje swoje odzwierciedlenie w propozycjach, które w części znalazły się zarówno w KPO, jak i też w Polskim Ładzie – zastanawiał się ekspert. – Bo to powinien być jeden dokument wspólny i nie ma co tego rozdzielać – podkreślił. 

Posłuchaj
09:00 _PR3_AAC 2021_10_26-18-12-42.mp3 Andrzej Sadowski o zmianach podatkowych (Trójkowy komentarz dnia)
 

Gość Polskiego Radia mówił, że zapytał się znanych mu przedsiębiorców o to, jaki wpływ będą mieć zapowiadane zmiany na ich firmy. - Ich działy księgowości powiedziały, że po pierwsze, księgowość będzie mieć znacznie więcej pracy, niż do tej pory tzn. dochodzą kolejne obowiązki, jest coraz więcej pracy, a więc system jest coraz bardziej skomplikowany i więcej pochłania czasu, a po drugie firmy zapłacą według tych działów więcej. Stąd trudno zgodzić się z jednostronnym przekazem, że 90 proc. Polaków ewidentnie skorzysta - ocenił specjalista. 

Prezydent Centrum im. Adama Smitha odniósł się również do kwestii podatku PIT. – Oczywiście należy dostrzec i docenić, że rząd likwiduje podatek PIT dla kolejnych grup obywateli – przyznał Andrzej Sadowski, wskazując na ostatnie zmiany dla osób do 26 roku życia, emerytów, rodzin z czwórką dzieci i osób z minimalną pensją. - Powstaje pytanie - dlaczego rząd najzwyczajniej nie zlikwidował PIT-u, który według ocen samych urzędników aparatu skarbowego jest podatkiem niespecjalnie efektywnym i te same można znacznie prościej i taniej dla budżetu pozyskać? – zwrócił uwagę rozmówca. 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: Andrzej Sadowski (ekonomista, prezydent Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 26.10.2021
Godz. emisji: 18.15

jbt

Czytaj także

Zmiany w podatkach. Sejmowa komisja przyjęła kilka poprawek

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 19:22
Sejmowa komisja finansów publicznych rozpatruje zmiany w podatkach zawarte w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i innych ustaw. Projekt liczy przeszło 600 stron i zmienia przepisy w 20 ustawach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych, wdrażającą Polski Ład. Sprawdź, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 18:00
Wśród zmian, jakie poparł Sejm, jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie, w ramach kwoty wolnej, można odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. W przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera. Nastąpi także podwyżka pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc.
rozwiń zwiń