Logo Polskiego Radia

Trudne życie z łuszczycą

Jedynka
Andrzej Gralewski 12.04.2011
Rano smaruję się cały, przyklejam na to koszulę i idę do pracy - tak o swoim życiu mówi pacjent z łuszczycą.
  • Łuszczyca.mp3
Trudne życie z łuszczycą
foto: źr. Wikipedia

Aż do połowy XIX wieku pacjentów z łuszczycą izolowano, gdyż mylono tę chorobę z trądem. Bezsensownie - gdyż to choroba autoimmunologiczna - całkowicie niezakaźna. Jednak ze względu na spektakularne objawy na skórze chorzy wciąż często są skazani na społeczną izolację. Typów łuszczycy jest wiele: pospolita, stawowa, kropelkowata, plackowata. - Zdecydowana większość chorych, na szczęście, ma łuszczycę o małym nasileniu, w której zajęte jest mniej niż 3 proc. powierzchni ciała - mówi dermatolog, prof. Lidia Rudnik. W takim wypadku leczy się ją maściami, które - jak podkreśla profesor - są coraz doskonalsze. Niestety, ponieważ są to preparaty tłuste, codzienne ich stosowanie jest bardzo kłopotliwe.

Zdaniem Moniki Kotlarz-Koza, psycholog z fundacji "Tak. Mam łuszczycę", która sama także cierpi na tę chorobę, powoduje to dodatkowy dyskomfort.

- Gdy ktoś ma łuszczycę jego skóra czuje inaczej, wygląda inaczej - mówi psycholog. - Inaczej wygląda też np. przebieg dnia. Na zabiegach leczniczych i pielęgnacyjnych pacjent spędza długie godziny.

W łuszczycy średnio nasilonej stosuje się także leki doustne i światłoterapię. - Wtedy dwa, trzy razy w tygodniu pacjent musi się "meldować" w często odległym ośrodku światłolecznictwa. Nie każdy może sobie na to pozwolić - tłumaczy prof. Jacek Szepietowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Dlatego lekarze podkreślają zalety terapii biologicznej - to najnowsze osiągnięcie w terapii łuszczycy. Bazuje na autoimmunologicznej genezie choroby, przerywa łańcuch autodestrukcyjnej reakcji organizmu. Leczenie jest bardzo skuteczne i stosunkowo mało kłopotliwe - polega na podskórnych iniekcjach, tak jak w przypadku insuliny.

Takie leczenie jest stosowane przede wszystkim w ciężkich przypadkach. Jak wyjaśnia prof. Szepietowski polscy pacjenci mają dostęp do leczenia biologicznego bardzo ograniczony z powodów finansowych. - Walczymy, by ministerstwo wprowadziło program terapeutyczny. Nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale nawet w Czechach na Słowacji dostęp do tych nowoczesnych leków jest łatwiejszy - mówi.

Trzeba pamiętać, że łuszczyca to nie tylko choroba skóry, ale schorzenie układowe. Chorzy dwa razy częściej doznają zawałów, cierpią na nadciśnienie tętnicze, nietolerancję glukozy i otyłość. Pięć razy częściej u chorych na łuszczycę występują przewlekłe choroby przewodu pokarmowego. Nie mówiąc już o zaburzeniach depresyjnych i lękowych.

Mechanizm powstawania łuszczy nie jest jeszcze poznany do końca. Z całą pewnością jest ona uwarunkowana genetycznie. Jeśli choruje jeden rodzić prawdopodobieństwo zachorowania dziecka wynosi 20-30 proc., ale w przypadku dwojga rodziców - dramatycznie rośnie. W grę wchodzą też czynniki środowiskowe. - Wiemy, ze palenie papierosów zaostrza przebieg choroby i utrudnia leczenie - mówi prof. Rudnik. Zasadniczo kieliszek wina do obiadu nie szkodzi, ale większa ilość alkoholu może pogorszyć stan chorego.

Lekarze rozróżniają też cięższą, uporczywa łuszczycę, która występuje u ludzi młodych i późniejszą, "starczą" o łagodniejszym przebiegu.

Program prowadził Artur Wolski.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy z "Wieczoru naukowego", wystarczy wybrać "Łuszczyca" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń