Logo Polskiego Radia

"Narkotyki? Na co mi to" (wideo)

Jedynka
Petar Petrovic 25.06.2011
Bogusława Bukowska (Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii): Większość młodzieży nie używa narkotyków i jest im przeciwna. Należy o tym głośno mówić.
  • Rozmowa z Bogusławą Bukowską
Bogusława Bukowska
Bogusława Bukowska, foto: fot.PR

"Narkotyki? Na co mi to", to hasło ogólnopolskiej kampanii społecznej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii pod patronatem Ministra Zdrowia, która rozpoczęła się 20 czerwca 2011 roku.

- W ostatnich latach zaobserwowaliśmy, że młodzież znacznie bardziej krytycznie podchodzi do używania narkotyków.Taki trend obserwujemy od 2003 roku, po wielu latach dosyć niepokojącego wzrostu jeśli chodzi o rozpowszechnienie kontaktu z tymi środkami. Poprzez tę kampanię chcieliśmy zwrócić uwagę młodych ludzi, że większość ich rówieśników nie używa narkotyków - powiedziała Bogusława Bukowska, zastępca dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

W "Sygnałach Dnia" zauważyła, że z wielu badań wynika, że przekonania normatywne mają wpływ na podejmowane przez nas wybory.

- Jeżeli wierzymy, że większość czyni, czy zachowuje się w jakiś sposób, to mamy naturalną tendencję i skłonność do zachowywania się w ten sposób – dodała.

Akcja jest pierwszą kampanią antynarkotykową adresowaną do młodzieży, która promuje zdrowy styl życia. Projekt ten powstał po to, aby pokazać, jak można żyć i bawić się bez narkotyków.

Bogusława Bukowska podkreśliła, że tak sformułowana informacja, że większość młodzieży nie używa narkotyków, jest dla wielu zaskakujące.

Jej zdaniem właśnie okres wakacji to najlepsza pora na informowanie o niebezpieczeństwie stosowania środków odurzających. Młodzież jest wtedy pod mniejszą kontrolą rodziców, a na wyjazdach poznaje wielu nowych przyjaciół.

Kampania "Narkotyki? Na co mi to", podobnie jak poprzednie kampanie Krajowego Biura, obejmie m.in spoty telewizyjne, radiowe oraz reklamę w prasie.

W ramach akcji zostanie uruchomiona strona internetowa, która będzie zachęcać młodzież do aktywnego uczestnictwa w projekcie i dzielenia się swoimi pasjami.

Będzie istnieć możliwość zamieszczania na portalu swojej twórczości w postaci fotografii, filmów, scenariuszy itp. Utworzony zostanie też profesjonalny profil na Facebooku, który będzie promował i wspierał kampanię.

Dodatkowe działania zaplanowano również w miejscach imprez młodzieżowych, klubach i dyskotekach na terenie kraju, szczególnie w miejscowościach, w których wypoczywa młodzież w czasie wakacji.

Rozmawiał Wiesław Molak

(pp)

Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń