Polskie Radio
Section05

rodzice

Dlaczego dziecko mnie nie słucha? "Warto zacząć do siebie"

 - To, że dziecko nas słyszy, to nie znaczy, że będzie od razu wykonywało nasze polecenia, i całe szczęście. Jako dorośli, jako rodzice nie mamy takiego pilota, którym moglibyśmy sterować dziecięcym zachowaniem. Mamy za to wiele możliwości, by o tę komunikację zadbać, zaczynając od siebie, albo od tego, żeby obserwować uważnie, o co naprawdę chodzi i co się po drugiej stronie dzieje - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholog, Małgorzata Stańczyk.
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam psychologia

Czy publikować zdjęcia dziecka w Internecie? "W sieci płacimy naszymi danymi"

- Ponad połowa materiałów w serwisach oferujących treści pedofilskie pochodzi od rodzin i osób bliskich dzieciom. Oczywiście nie przekazują oni ich tam w sposób świadomy, ale poprzez dzielenie się swoim szczęściem w mediach społecznych, które są dostępne dla całego świata i niestety wykorzystywane w takich niecnych celach - mówił Konrad Ciesiołkiewicz (Fundacja Orange). W audycji rozmowa także z Aleksandrą Rodzewicz (Instytut Badań Edukacyjnych).
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam psychologia dziecięca internet bezpieczeństwo w sieci

Pierwsze dni w szkole. Jak przygotować do nich dziecko?

Rozpoczęcie nauki to moment bardzo ważny w życiu dziecka, wyczekiwany czasem z radością, czasem z niecierpliwością i obawami. Jednak pierwszy dzień w szkole bywa często synonimem stresu, lęku, niepewności. O tym, jak dobrze zacząć naukę w szkole, mówiły w Polskim Radiu Dzieciom: Bernadeta Tkaczyńska (psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 8 w Warszawie) i Agnieszka Karpińska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 100 w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam szkoła szkoła podstawowa edukacja

Burza wokół spotu resortu rodziny. Gawkowski broni ministry

- Spot Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mi się podobał. Był dobrze przygotowany, ładnie prezentował program Aktywny Rodzic - mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Gawkowski Trójka Renata Grochal Ministerstwo Cyfryzacji lewica Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Rząd Donalda Tuska rodzina

Będzie rządowa aplikacja do e-dzienników? Minister wyjaśnia

- O rządowej aplikacji mówiliśmy z ministrą Nowacką kilka miesięcy temu, ale to nie jest rozwiązanie, które można wdrożyć z dnia na dzień - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji. Komentował informacje o wprowadzeniu opłat w części aplikacji do e-dzienników, z których korzystają uczniowie i rodzice.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Gawkowski lewica szkoła społeczeństwo dzieci

Terapia dla par. "To jedna z możliwości, by lepiej funkcjonować w relacji"

- Terapia dla par staje się coraz bardziej popularna, większość z nas zna jakąś parę, która chodziła na taką terapię. Ostanie dziesięć lat to rozwój tego rodzaju pomocy, świadomość, że nie jest to nic strasznego. To nie musi być ostatnia deska ratunku przed rozwodem, to po prostu jedna z możliwości, z których można skorzystać, jeżeli się chce lepiej funkcjonować w swojej relacji - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psychoterapeutka, Agnieszka Serafin.
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam psychologia psychoterapia

Fundacja Herosi pomaga dzieciom chorym na nowotwory. "Wspieramy całą rodzinę"

- Kiedy przychodzimy na oddział, to rodzice w końcu mogą się napić kawy, zjeść obiad i chwilę odpocząć - powiedziała Małgorzata Grabowska i opowiedziała, na czym koncentrują się działania Fundacji Herosi, która od 15 lat wspiera dzieci z chorobami nowotworowymi w Instytucie Matki i Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci nowotwory onkologia zdrowie zdrowie dziecka

Wakacje z małym dzieckiem. Kiedy można wyruszyć w pierwszą podróż?

- To, co polecam rodzicom, to żeby zacząć od małych podróży, od pojechania np. na drugi koniec miasta, następnie gdzieś dalej. Tak, żeby nabierali pewności siebie, poczucia, że podróże mogą być fajne i nie jest tak, że nasze życie się kończy, gdy stajemy się rodzicami, tylko dołącza do niego dziecko, a naszą rolą jest to, żeby je w dotychczasowe życie wpleść - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Daria Walewska-Reza, która wraz z Magdą i Sergiuszem Pinkwartami była gościem "Strefy rodzica".
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam zdrowie dziecka podróż z dzieckiem

Opieka nad rodzicami - temat skomplikowany. "Zwykle nie jesteśmy na to przygotowani"

Przychodzi w życiu taki moment, kiedy role się odwracają. Rodzic starzeje się, choruje, więc my, już jako dorośli, powinniśmy się nim zaopiekować. U niejednej osoby pojawią się jednak wątpliwości - jest to w końcu zajęcie wyczerpujące. Jednocześnie wymaga od nas rezygnacji z niektórych planów czy aspiracji życiowych. Krytycy powiedzą, że rodzice potrafili zrobić dla nas to samo, kiedy byliśmy dziećmi. Jak powinniśmy więc podchodzić do opieki nad rodzicem?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka opieka opieka nad rodzicami społeczeństwo

Po czym poznać, że jesteśmy gotowi na nowy związek?

- Ilość rodzin patchworkowych bardzo wzrasta. Ludzie się rozstają i chcą ponownie założyć szczęśliwe rodziny, bez względu na to, co powiedzą inni, zwłaszcza przedstawiciele poprzednich pokoleń - powiedziała psycholog  Agnieszka Pytka, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog wychowanie rozwój dziecka rozwód związki

POLSKIE RADIO 24 Ekologia w rodzicielstwie. Wracają wielorazowe pieluchy

Badania wskazują, że przeciętne dziecko zużywa 6-8 tys. pieluch jednorazowych, zanim nauczy się samodzielnie korzystać z toalety. Równocześnie na jedno dziecko przypada niemal tona odpadów stanowiących mieszankę polimeru, plastiku i bawełny. Jak mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Sylwia Sikorska ze stowarzyszenia Zero Waste, kompromisem pomiędzy wygodą a ekologią są nowoczesne pieluchy wielorazowe. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo dzieci Polskie Radio 24 ekologia

Mama w mundurze. "Musi być dobrym logistykiem"

- Zostając mamą w mundurze, wszystkie zauważamy, że czas przyspiesza, a doba się skraca. Trzeba nie tylko pogodzić swoje obowiązki z życiem rodziny, ale też znaleźć czas na bycie mamą - wyjaśniła w Polskim Radiu Dzieciom st. chor. szt. SG Milena Wierzchowska-Konieczna, która wraz z ppłk Elżbietą Wojdat i komisarz Małgorzatą Wersocką były gośćmi "Strefy rodzica".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci wychowanie wakacje policja straż graniczna macierzyństwo

Wakacje z rodziną czy z telefonem? Ratownik: "Nie traćmy dzieci z oczu"

Kiedy spędzamy urlop nad morzem, może się zdarzyć, że zaabsorbowani mediami społecznościowymi, czy chwilą odpoczynku na leżaku, stracimy dziecko z oczu. Jak podkreślił Dawid Haftka, ratownik, ważne są zasady, jakie ustalimy z dzieckiem. O zjawisku odpoczywania na plaży z nosem w ekranie i radach w sytuacji zagrożenia można posłuchać w "Strefie rodzica".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci wychowanie zdrowie i dieta wakacje kolonie wyjazd dla dziecka telefony komórkowe

Dzieci na wakacjach. I co teraz? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Jak rodzice przeżywają wyjazdy dzieci i jak odczuwają ich brak w domu? Co zrobić kiedy najmłodsi wyjechali na wakacje? Czekać z telefonem w ręku, a może okiełznać emocje i odpocząć? Jak dobrze wykorzystać wolny czas? Opowiedzieli o tym goście "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Monika Wyżycka – life coach i Aleksandra Żyszkowska – mama trojga dzieci.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci wychowanie zdrowie i dieta wakacje kolonie wyjazd dla dziecka