Polskie Radio
Section05
rodzice

Komputery i muzyka to ich świat. Reportaż "Nasz dom" [POSŁUCHAJ]

Marcin jest programistą, Agata od lat zajmuje się środkami unijnymi. Mają 3 synów. Dżojstiki, komputery to ich świat, ale jest jeszcze muzyka. Marcin grał na gitarze klasycznej, Agata gra na pianinie, synowie też. Od dziecka uczą się muzyki. Jakiej przyszłości chcą dla swoich synów i co jest dla nich w edukacji najważniejsze. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej pt. "Nasz dom". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż młodzież rodzice Urszula Żółtowska-Tomaszewska szkoła reportaż w Jedynce pr poleca

Komputery i muzyka to ich świat. "Nasz dom" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Marcin jest programistą, Agata od lat zajmuje się środkami unijnymi. Mają 3 synów. Dżojstiki, komputery to ich świat, ale jest jeszcze muzyka. Marcin grał na gitarze klasycznej, Agata gra na pianinie, synowie też. Od dziecka uczą się muzyki. Jakiej przyszłości chcą dla swoich synów i co jest dla nich w edukacji najważniejsze. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż młodzież rodzice Urszula Żółtowska-Tomaszewska szkoła

Parentyfikacja emocjonalna. Kiedy dziecko staje się głową rodziny

Kiedy dziecko jest pomocne: gotuje obiady, robi zakupy, zajmuje się młodszym rodzeństwem i potrafi pocieszyć zagubionego rodzica, mówi się o nim, że jest "prawdziwym skarbem". Tymczasem w psychologii sytuacja, w której dziecko wchodzi w rolę opiekuna i zaczyna pełnić jego obowiązki, jest zaburzeniem określanym mianem parentyfikacji - mówi psychoterapeuta Marlena Ewa Kazoń. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA NAUKA rodzice dzieci psychologia zaburzenia lękowe Jakub Jamrozek

Child Alert. Stosowany przez policję rzadko, ale ze stuprocentową skutecznością

- System Child Alert działa u nas od 20 listopada 2013 r. Do tej pory był użyty sześć razy, pierwszy raz w kwietniu 2015 r. Za każdym razem, kiedy go wdrażaliśmy, dziecko zostało odnalezione, procedura jest zatem stuprocentowo skuteczna - powiedział kom. Piotr Świstak z biura prasowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska dziecko dzieci rodzice zaginieni służby i bezpieczeństwo

Większa ochrona dzieci przed przemocą. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego

Kancelaria Prezydenta w piątek poinformowała, ze Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą. Nowela przewiduje m.in. obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy i wdrożenie standardów ochrony dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci Andrzej Duda rodzina prawo ustawa rodzice rodzicielstwo policja policja polska przemoc

Akcja "Usłyszeć Dzieci". Psycholog: dzieci chcą mówić o tym, co przeżywają

Akcja "Usłyszeć Dzieci" została zainicjowana przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. jej celem jest zachęcenie dorosłych do towarzyszenia dzieciom w trudnym procesie wychodzenia z izolacji, jak również w radzeniu sobie z problemami, które czas pandemii spowodował lub wyostrzył. Wyjście z izolacji jest dla dzieci nie tylko wyzwaniem, ale nierzadko też wielką lekcją radzenia sobie z lękiem. Inicjatywa oparta została na wiedzy i doświadczeniu m.in. psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, socjologów i lekarzy. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek psychologia psychologia dziecięca dzieci rodzice Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu

Jak pandemia wpłynęła na pokolenie gniazdowników w Polsce?

- Pandemia przyczyniła się bardzo do tego, że zwiększyła się liczba osób, które pozostają w domu rodzinnym dłużej. Zwiększyła się też średnia wieku osób, decydują się na samodzielne życie - tak o tzw. gniazdownikach mówi Justyna Kajta, współautorka publikacji "Młodzi ludzie i zmiany mieszkaniowe podczas COVID-19: poruszanie się po wspólnym zamieszkaniu z rodzicami i autonomia mieszkaniowa”. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka mieszkania STYL ŻYCIA rodzice młodzież ekonomia społeczna Piotr Firan

Rodzinna wycieczka rowerowa. Jak zabrać się z małymi dziećmi i ukochanym czworonogiem?

Mimo tego, co widać za oknem, a więc szaro-burej, deszczowej aury, synoptycy zapowiadają, że weekend będzie słoneczny. A więc idealny na rodzinną wycieczkę rowerową. No dobrze, ale jak się wybrać na rower z małymi dziećmi i psem lub kotem? Na to też znajdzie się rada!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA rodzina rower wycieczka rowerowa rodzice dzieci Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

Projekt ustawy o ochronie dzieci. Joanna Borowiak: zwiększa siłę głosu rodziców

- Widać, że projekt cieszy się dużym poparciem, a to znaczy, że on jest potrzebny. Jak powiedziała marszałek Elżbieta Witek, która jest ambasadorem projektu, dzieci to przyszłość Polski, to nasz ogromny skarb. Przyszłość dzieci to polska racja stanu - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Poseł skomentowała projekt ustawy o ochronie dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dzieci szkoła rodzice Samuel Pereira Joanna Borowiak