To dwutlenek węgla zabił dinozaury

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:29
To nie asteroida tylko dwutlenek węgla zgładził dinozaury. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy. A "Czwarty wymiar" sprawdził czy ta hipoteza jest możliwa.
Audio

Hipotez na temat tego, jak wyginęły dinozaury było mnóstwo. Wszystko wskazywało jednak, że dowód, który w 2007 roku przedstawiło trzech naukowców: William F. Bottke, David Vokrouhlický i David Nesvorný z Kolorado utnie wszelkie spekulacje. Badacze ustalili, że winną wyginięcia tych gadów była asteroida Baptistina, której fragment uderzył w ziemię i spowodował niewyobrażalne zniszczenie, porównywalne z wybuchem jądrowym i ubocznymi skutkami w stylu "nuklearnej zimy".   

 - Do tej pory wierzylismy, że stało się to 65 milionów lat temu, tymczasem dziś znamy nowe fakty - opowiada Agata Ossowska z portalu Odkrywcy.pl. - Zdaniem geologów przyczyna takiego stanu rzeczy był nadmierne ilości dwutlenku węgla spowodowane aktywnością wulkaniczna, która miała miejsce na obszarze dzisiejszej Europy i trwała 10 tysięcy lat.   

Teraz wszyscy czekają na potwierdzenie tych badań. Jeśli znajdą się twarde dowody, trzeba będzie zmienić wszystkie podręczniki i encyklopedie.
kul  

Czytaj także

Festiwal Nauki to "zupa z gwoździa"?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 19:00
Jakie były największe wpadki nauki, czy komputer może czytać ze zrozumieniem, ile mogą kosztować pieniądze? Te i wiele innych zagadnień zostanie poruszonych podczas XVI Festiwalu Nauki. Impreza rozpoczyna się już w piątek (21 września).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile zapachów potrafi rozróżnić człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 17:10
Węch to bardzo ważny zmysł. Niektórzy z nas potrafią wyczuć nawet kilka tysięcy zapachów. Z czasem jednak ludzkie nosy stają się "leniwe".
rozwiń zwiń