POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Od kiczu klasy "B" do wielkiej sztuki

Czwórka
Karina Duczyńska 05.10.2012
Od kiczu klasy B do wielkiej sztuki
foto: Kadr z filmu "Uprowadzona 2", mat. pras

"Uprowadzona 2", "Szybki cash" i "Marina Abramovic, artystka obecna" - to trzy filmy, które zobaczymy wśród premier kinowych w tym tygodniu.

"Uprowadzona 2" to co prawda dzieło klasy B, ale i tak wielu się nim ekscytuje. Na początku ten film miał trafić wyłącznie na DVD, ale okazało się, że w kinach zarobił fortunę.

Leam Neeson w roli głównej jest groźnym facetem. O ile w części pierwszej uprowadzono mu córkę, teraz ratuje z rąk bandytów żonę.

– Rzecz polega chyba na prostocie i nawiązaniu do kina lat 80 – mówi Łukasz Muszyński, Filmweb.pl. – Mamy faceta, który jest jak czołg. Jedzie i miażdży zbirów, stających mu na drodze.

Zobacz zwiastun

"Szybki Cash" powstał tak naprawdę trzy lata temu. – Nie mieli wielkiego budżetu, ale za to mieli fajny scenariusz, fajny pomysł i byli dobrymi rzemieślnikami – opowiada Muszyński. – I film zrobił międzynarodową karierę.

Fabuła kojarzy się trochę z polskimi "Młodymi wilkami". Głównym bohaterem jest student ekonomii, prowadzący podwójne życie. – Kiedy impreza umiera i bogaci kumple wracają do willi, on zdejmuje maskę i wraca do akademika, gdzie przepracowuje traumę z dzieciństwa związaną z biedą rodziców – mówi Muszyński. – Postanawia dorobić na boku i zaczyna pracować dla handlarzy narkotyków. Okazuje się, że wielu ludzi podobnie jak on, ma ochotę na "szybki cash".

Zobacz zwiastun:

"Marina Abramovic, artystka obecna" to dokument, który ukazuje sztukę współczesną w taki sposób, że zdaniem gościa Czwórki, tak naprawdę do końca nie wiemy, czy to wciąż sztuka, czy już hochsztaplerstwo. – Główna bohaterka to performerka od kilkudziesięciu lat – opowiada Muszyński. – W latach swojej największej świetności wypijała litr miodu, potem litr wina, potem wycinała sobie na brzuchu żyletką gwiazdę, a na końcu kładła się na wielkiej bryle lodu. Dziś reżyser filmu stara się zrobić z niej legendę, odlać pomnik z brązu, ale widać, że jej to nie odpowiada. W tym filmie najciekawsza jest więc sama postać głównej bohaterki.

Zobacz zwiastun:

(kd)

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!