Czwórka

Od kiczu klasy "B" do wielkiej sztuki

05.10.2012 16:37
"Uprowadzona 2", "Szybki cash" i "Marina Abramovic, artystka obecna" - to trzy filmy, które zobaczymy wśród premier kinowych w tym tygodniu.
Posłuchaj
11'57 Premiery filmowe tygodnia - rozmowa z Łukaszem Muszyńskim
więcej

 

"Uprowadzona 2" to co prawda dzieło klasy B, ale i tak wielu się nim ekscytuje. Na początku ten film miał trafić wyłącznie na DVD, ale okazało się, że w kinach zarobił fortunę.

Leam Neeson w roli głównej jest groźnym facetem. O ile w części pierwszej uprowadzono mu córkę, teraz ratuje z rąk bandytów żonę.

– Rzecz polega chyba na prostocie i nawiązaniu do kina lat 80 – mówi Łukasz Muszyński, Filmweb.pl. – Mamy faceta, który jest jak czołg. Jedzie i miażdży zbirów, stających mu na drodze.

 

Zobacz zwiastun

"Szybki Cash" powstał tak naprawdę trzy lata temu. – Nie mieli wielkiego budżetu, ale za to mieli fajny scenariusz, fajny pomysł i byli dobrymi rzemieślnikami – opowiada Muszyński. – I film zrobił międzynarodową karierę.

Fabuła kojarzy się trochę z polskimi "Młodymi wilkami". Głównym bohaterem jest student ekonomii, prowadzący podwójne życie. – Kiedy impreza umiera i bogaci kumple wracają do willi, on zdejmuje maskę i wraca do akademika, gdzie przepracowuje traumę z dzieciństwa związaną z biedą rodziców – mówi Muszyński. – Postanawia dorobić na boku i zaczyna pracować dla handlarzy narkotyków. Okazuje się, że wielu ludzi podobnie jak on, ma ochotę na "szybki cash".

Zobacz zwiastun:

"Marina Abramovic, artystka obecna" to dokument, który ukazuje sztukę współczesną w taki sposób, że zdaniem gościa Czwórki, tak naprawdę do końca nie wiemy, czy to wciąż sztuka, czy już hochsztaplerstwo. – Główna bohaterka to performerka od kilkudziesięciu lat – opowiada Muszyński. – W latach swojej największej świetności wypijała litr miodu, potem litr wina, potem wycinała sobie na brzuchu żyletką gwiazdę, a na końcu kładła się na wielkiej bryle lodu. Dziś reżyser filmu stara się zrobić z niej legendę, odlać pomnik z brązu, ale widać, że jej to nie odpowiada. W tym filmie najciekawsza jest więc sama postać głównej bohaterki.

Zobacz zwiastun:

(kd)

Zobacz więcej na temat: dvd marina rodzice Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Prometeusz" kontra "Obcy"

Gdy tylko światem wstrząsnęła wiadomość, że powstaje film "Prometeusz", wszyscy przewidywali, że będzie to prequel "Obcego". Okazało się, że nie do końca tak jest.
Posłuchaj
03'09 "Prometeusz" kontra "Obcy" - materiał Kamila Jasieńskiego
więcej

- Za reżyserię i współpracę przy scenariuszach odpowiada Ridley Scott, także realizacyjnie film nawiązuje do starych filmów o obcych – tłumaczy krytyk filmowy Bartek Sztybor – sama technologia, sprzęty i dekoracje również tworzą ten klimat. A poza tym fabuła opowiada o tym, co wydarzyło się przed pierwszą częścią "Obcego".

 

Nie wszyscy jednak są tego zdania. Pojawiła się choćby informacja, że sam twórca chciał odejść od tej konwencji. – Ani twórcy ani aktorzy nie przyznają się do tgo, że poza klimatem film ma jakikolwiek związek z "Obcym" – mówi Sztybor. – Poza tym już sam Scott zapowiedział, że na jednej części się nie skończy.

Zobacz zwiastun filmu:

Plotka głosi, że powstać ma nawet trylogia. Dowiedz się więcej, słuchając całego materiału Kamila Jasieńskiego z audycji "Stacja Kultura".

(kd)

Zobacz więcej na temat: film Kamil Jasieński

Czytaj także

Premiery filmowe: Meryl Streep kontra Milla Yovovich

Przy okazji piątku jak zwykle zaglądamy do kin, by sprawdzić, co nowego czeka nas na srebrnym ekranie w przyszłym tygodniu. A będzie się działo: trzy premiery filmowe, m.in. niezapomniana Meryl Streep w obrazie ”Dwoje do poprawki”, a także, "W drodze", czyli film o bitnikach i młodych kontestatorach - gratka dla hipsterów.
Posłuchaj
10'41 Rozmowa z Łukaszem Muszyńskim
więcej

"Dwoje do poprawki" to historia dwojga małżonków, którzy na pewnym etapie życia przestają móc się ze sobą porozumiewać: nie sypiają ze sobą, dawno przestali ze sobą rozmawiać. - Hollywood słynie z tego, że nawet bardzo trudne tematy potrafi zobrazować w sposób lekki - tłumaczy Łukasz Muszyński, krytyk filmowy z Filmwebu. - I to jest właśnie taki film. Zdaniem eksperta Czwórki, warto się jednak wybrać do kina, by to obraz "ku pokrzepieniu serc". - Udowadnia, że jeśli kiedyś miłość była, to nawet, jeśli trochę przygasła, wcale nie znaczy, że płomienia już nie ma - mówi Muszyński.

Zobacz zwiastun:

"W drodze" to ekranizacja kultowej amerykańskiej powieści Jacka Kerouacka, jednego z bitników, pisarzy, poetów, muzyków, którzy zapoczątkowali rewolucję obyczajową w latach 60. - Kerouac opowiada o swoich doświadczeniach z podróży, którą przeżył wraz ze swoim zbuntowanym przyjacielem i jego żoną - opowiada Muszyński. - W tym filmie nie ma klasycznej dramaturgii, epizody mocniej sze i słabsze przeplatają się ze sobą, wszystko płynie.

Zobacz zwiastun:

"Resident Evil. Retrybucja" to 5. część serii inspirowanej grą komputerową. - Warto zwrócić uwagę, że pozostałe cztery części zostały w tym filmie streszczone w ciągu 5 minut - mówi Muszyński. - To obrazuje poziom fabuły. Ten film ma zresztą także strukturę gry komputerowej. Bohaterka przechodzi jej kolejne etapy a cel jest taki, by zabić wszystkich. Wydaje mi się, że cały film jest komiczny, a reżyser już totalnie odleciał.

Zobacz zwiastun:

(kd)

Zobacz więcej na temat: Hollywood lata 60 podróże

Czytaj także

Sędzia Dredd i Oliver Stone powrócili!

Fanów kina akcji czeka w tym tygodniu prawdziwa gratka. Na srebrnym ekranie pojawi się bowiem "Dredd" nakręcony w technologii 3D. Miłośnicy bardziej ambitnego kina także znajdą coś dla siebie, udając się chociażby na nowy obraz twórcy "Urodzonych morderców".
Posłuchaj
11'14 Recenzje filmów - rozmowa z Łukaszem Muszyńskim
więcej

"Savages", czyli "Ponad bezprawiem" jest ekranizacją powieści Dona Winslowa. Ten film będzie zaskoczeniem dla wszystkich, którzy przyzwyczaili się do "politykowania" Oliviera Stone’a.

- To "powrót do źródeł", bo na samym początku Stone pisał scenariusze do fajnych filmów sensacyjnych, osadzonych w gansterskim światku - mówi Łukasz Muszyński z Filmwebu. - Tym razem oglądamy historię dwóch handlarzy trawką. Jeden zajmuje się hodowlą i finansami, a drugi wkracza z pięścią, gdy kontrahenci unikają płatności.

Bohaterem filmu "Kobieta z piątej dzielnicy" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego jest natomiast pisarz, który po kilku trudnych miesiącach życia przyjeżdża do Paryża. Tam spotyka dwie kobiety. Jedną z nich jest tytułowa bohaterka, Christine Scott-Thomas, a drugą Anna, grana przez Polkę Joannę Kulig. - Nad filmem unosi się mgiełka tajemnicy - opowiada Muszyński. - Tajemnica szybko zostaje jednak rozwiązana. I nagle cała historia, która uwodziła widza, staje się pusta i beznamiętna. Ja żałowałem, że zacząłem ten film oglądać, ale wielu może się on spodobać…

Rozmowa z Joanną Kulig po filmie "Kobieta z piątej dzielnicy"

"Dredd" 3D z legendarnym filmem "Sędzia Dredd" ma jedynie wspólny punkt wyjścia, czyli słynny brytyjski komiks. - Dredd jest policjantem, sędzią i egzekutorem -opowiada Muszyński. - Mieszka w mieście przyszłości, pełnym bandytów rozprowadzających morderczy narkotyk. Ten film przypomina produkcje z lat 80., w których przypakowany główny bohater ma giwerę i dobrze wie, że sprawiedliwość jest po jego stronie.

 

Zobacz więcej na temat: film finanse mieszko Paryż