Czwórka

Szyb "Maciej" - zabytek śląskiego górnictwa

11.08.2014 15:00
Jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jest Szyb "Maciej" w Zabrzu. Obiekt, jakim możemy go zwiedzać dziś, istnieje już od prawie 100 lat.
Szyb Maciej w Zabrzu, fot. Studio Filmowe OesRecords
Szyb "Maciej" w Zabrzu, fot. Studio Filmowe OesRecordsFoto: Fot. Studio Filmowe OesRecords
Posłuchaj
02'47 Szyb "Maciej" - zabytek śląskiego górnictwa (Czwórka/Europejski Lunch)
więcej

"Maciej" jest jednym z szybów kopalni "Concordia". Maszyna wyciągowa nie jest duża. Posiada bębny o średnicy 3,25 metra. Jej sprężarka powstała w 1923 roku, ale jest całkowicie sprawna.

- Na głębokości 67-78 metrów szyb przechodzi przez poziom z okresu triasowego, a właśnie w tych warstwach znajduje się woda pitna - tłumaczy Andrzej Wandiger, przewodnik.

Czytaj także: Śląsk odkrywa wszystkie swoje skarby<<<

Atrakcją szybu jest dwubębnowa maszyna wyciągowa firmy Siemens-Schuckertwerke.

Atrakcją szybu jest dwubębnowa maszyna wyciągowa firmy Siemens-Schuckertwerke. Co ciekawe, przy okazji wycieczki Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, możemy się przekonać, że wbre obiegowym opiniom, Zabrze nie jest "czarnym" miastem. Wiosną i latem miejsce to zachwyca zielenią i ukazuje, że na Śląsku czeka nas wiele miłych niespodzianek.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Europejski Lunch".

bc, kd, ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
Posłuchaj
07'19 Rozmowa z Pawłem Lickiewiczem
więcej

Azerbejdżan to dla Polaków miejsce tajemnicze. O tym kraju wiemy mniej więcej tyle, że jest od lat permanentnie targany różnymi konfliktami. Tymczasem są tam bezpieczne oazy. Wszystko zależy od tego, dokąd chcemy się udać.
- Konflikty z Armenią wciąż się tam tlą, więc okolic tej granicy Azerbejdżanu lepiej unikać... chyba, że lubimy ten rodzaj turystyki - mówi gość Czwórki, Paweł Lickiewicz z portalu Eastbook.eu.

Stolicą Azerbejdżanu jest Baku. Niektórzy mówią nawet, że to… polskie miasto. A to dlatego, że wielu współtworzących je architektów było naszymi rodakami.  - Baku jest dużym miastem, ma ponad 2 mln mieszkańców - opowiada Lickiewicz. - Polecam obejrzenie szybów naftowych na Morzu Kaspijskim z miejskiej promenady. Pierwszorzędny widok!

Niezwykła w Azerbejdżanie jest przyroda. Mamy tu bowiem aż 9 stref klimatycznych, a temperatura w jednym miejscu potrafi wahać się od - 30 do + 40 stopni Celsjusza. Ci, którzy chcą wylegiwać się przez cały urlop na plaży, także znajdą tu coś dla siebie.

Dowiedz się więcej o Azerbejdżanie, stolicy tego kraju, słuchając całej rozmowy z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Zapomniane biblioteki - dlaczego Polacy nie czytają książek?

04.08.2014 14:00
Wielu z nas biblioteki kojarzą się z nudnym miejscem z niezliczonymi rzędami książek oraz starszymi bibliotekarkami łypiącymi na nas oczami spod okularów. Nic więc dziwnego, że coraz mniej osób odwiedza te miejsca.
Zapomniane biblioteki - dlaczego Polacy nie czytają książek?
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
15'02 Biblioteki nie są już takimi, jakie je pamiętamy. W ostatnich latach przeszły dużą metamorfozę (Czwórka/Hyde Park)
05'26 E-booki, czyli elektroniczne książki. Mają zarówno wielu zwolenników, jak przeciwników (Czwórka/Hyde Park)
02'43 Stworzenie własnej, domowej biblioteki możesz zlecić dziewczynom z Bibliocreatio (Czwórka/Hyde Park)
więcej

- Biblioteki w przeszły ogromną zmianę. To już nie są miejsca, do których przychodzimy wyłącznie po to, żeby znaleźć na zakurzonej półce równie zakurzoną książkę i jak najszybciej z tej biblioteki uciec. To są prawdziwe miejsca spotkań, gdzie organizowane są mityngi z pisarzami, artystami, projekcje filmów, ale też różnego rodzaju warsztaty - mówi Małgorzata Dąbrowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W co szóstym domu nie ma ani jednej książki. Jednym z powodów, dla których Polacy nie czytają, jest zbyt duża cena lektur. Rozwiązaniem tego problemu są właśnie biblioteki, gdzie tytuły możemy wypożyczyć całkowicie za darmo. Kolejnym antidotum jest bookcrossing, czyli idea przekazywania książek. Przeczytany już tytuł możemy zostawić w miejscu publicznym, lub specjalnie do tego wyznaczonym punkcie, dla kogoś innego, kto również poda ją dalej.

Czytaj także: Książka potrafi uwolnić <<<

Coraz więcej książek dostępnych jest na rynku nie tylko w tradycyjnej, papierowej formie, ale także w wesjach elektronicznych. Możemy je czytać, korzystając ze smartfona, tabletu, czy komputera. Okazuje się, że coraz więcej osób to robi.

Według naczelnego redaktora magazynu Książki, Piotra Dobrołęckiego, formy elektroniczne książek są znacznie bardziej rozbudowane od tradycyjnych. Zawierają rozszerzenia, dodatki i możliwość przeszukiwania wielu tomów za pomocą funkcji "szukaj".

Jeśli mamy pieniądze i chęć stworzenia sobie własnego domowego księgozbioru, ale nie potrafimy się do tego zabrać, to wyręczą nas w tym dziewczyny z Bibliocreatio. Sylwia Stano i Zofia Karaszewska zajmują się doborem książek pod indywidualny gust klienta.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania materiałów dźwiękowych z audycji "Hyde Park".

bc

Czytaj także

"Raz na górze, raz na dole". Czwórka w kopalni Guido

08.08.2014 13:51
W kolejnej odsłonie wakacyjnej akcji "Raz na górze, raz na dole" spotkaliśmy się z wami w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Działo się!
Ekipa Czwórki w kopalni Guido
Ekipa Czwórki w kopalni GuidoFoto: Czwórka
Posłuchaj
03'11 Czwórka w kopalni Guido. Rozmowa z Andrzejem Mitkiem z działu promocji o historii kopalni zabrzańskiej plaży (Czwórka/W cztery oczy)
05'05 Czwórka w kopalni Guido - pod ziemią na poziomie 170 m (Czwórka/W cztery oczy)
05'13 Czwórka w kopalni Guido. Wyposażenie górnika - dlaczego nie mogą oni wnosić pod ziemię sprzętu? (Czwórka/W cztery oczy)
05'17 Czwórka w kopalni Guido - pod ziemią na poziomie 320 m (Czwórka/W cztery oczy)
04'18 Czwórka w kopalni Guido - wizyta w tajemniczej strefie K8: koncerty, spektakle teatralne, podziemne kino i disco-szychty (Czwórka/W cztery oczy)
07'42 Czwórka w kopalni Guido. Odwiedzamy plażę i pytamy, czemu Zabrze żąda dostępu do morza (Czwórka/W cztery oczy)
06'30 Czwórka w kopalni Guido. Z wizytą w sztolni (Czwórka/W cztery oczy)
03'59 Czwórka w kopalni Guido. Na szlaku Zabytków Techniki (Czwórka/W cztery oczy)
04'58 Czwórka w kopalni Guido. Co jeszcze czeka turystów, odwiedzających to miejsce? (Czwórka/W cztery oczy)
więcej

Pod przewodnictwem Patryka Kuniszewicza słuchacze ruszają w Polskę, aby poznać jej różnorodność. Wyże i niże atmosferyczne nie są żadną przeszkodą - na pogodowe dołki Czwórka spogląda z góry: latarni morskiej, platformy widokowej i z okien twierdzy, a na skoki ciśnienia chowa się pod ziemię w bunkrach, sztolniach i trasach podziemnych. Tym razem pojawiliśmy się w zabrzańskiej Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido.

Dzięki tej wizycie poznaliśmy tajniki górniczego życia, zajrzeliśmy do tajemniczej strefy K8 i sprawdziliśmy, dlaczego Zabrze żąda dostępu do morza, a także, co dzieje się na przykopalnianej plaży. - Tu, w samym sercu Śląska, znajduje się 700 ton piasku! Do tego palny, leżaki, hawajski bar i boisko do siatkówki! - mówiadał Andrzej Mitek z działu promocji Guido.

Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka i przyjęła nazwę od jego imienia. Dzisiejszy skansen tworzą m.in. podziemne korytarze na poziomach 170 i 320 metrów. Zwiedzając je poznajemy metody wydobycia węgla i pracę górników  z przełomu XIX i XX wieku.  - Na poziomie 170 m zobaczyć można różne pamiątki związane z historią górnictwa i zwiedzić m.in. tamtejsze stajnie. Zaś 320 m. pod powierzchnią ziemi znajdują się współczesne maszyny, potężne kombajny i komory z różnymi atrakcjami - opowiada Mitek.

W ramach akcji "Raz na górze, raz na dole" byliśmy już w Międzyrzeckim Regionie Umocnionym, gdzie zwiedzaliśmy między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata.

Dowiedz się więcej: "Raz na górze, raz na dole" - nowy cykl Czwórki! <<<

Czwórka emituje audycje z miejscowości położonych na północy i południu Polski w lipcu, sierpniu i wrześniu. W kolejnych tygodniach pojawimy Latarni Morskiej w Ustce (15.08), Biebrzańskim Parku Narodowym (22.08), Krzemionkach Opatowskich (05.09) i Twierdzy Wisłoujście (19.09).

Zapraszamy na specjalne, piątkowe wydania audycji "W cztery oczy" w godz. 9.00-11.00.

(kd/czwórka)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże Zabrze

Czytaj także

Moda XXL - najważniejsze jest, aby czuć się dobrze

08.08.2014 17:00
Okazuje się, że rozmiary 42 i 44 ubrań są najpopularniejszymi wśród Polek. O modzie XXL i borykaniu się z nadwagą, rozmawialiśmy w Czwórce z organizatorkami Targów Size+, Urszulą Lolą oraz Magdaleną Foryś.
Moda XXL - najważniejsze jest, aby czuć się dobrze
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
20'28 O modzie XXL rozmawialiśmy z Magdaleną Foryś oraz Urszulą Lolą, organizatorkami Targów Size+ (Czwórka/4 do 4)
więcej

- Jeśli chodzi o rynek plus size i projektantów, którzy kreują modę w większym rozmiarze, to niestety jest ich niewielu w porównaniu do tych, którzy tworzą dla mas - mówi Urszula Lola i dodaje: - Szyć na większe osoby jest trudniej, ponieważ pani o większych kształtach ma dużo dysproporcji ciała. Zdarza się, że ma większe biodra, czy piersi. Nie jest to typowa kobieta w rozmiarze 34, na którą są zazwyczaj projektowane ubrania.

Dziewczyny odpierają zarzut promowania otyłości twierdząc, że nie namawiają ludzi do posiadania nadmiernych kilogramów. Poprzez organizowanie targów Size+ chciały pokazać, że bez względu na rozmiar można się fajnie ubrać, realizować się, spełniać swoje marzenia i być aktywnym.

Czytaj także: Sukcesy ikselek<<<

A jakie rady ekspertki mogą dać młodym dziewczynom borykającym się z nadwagą, które chcą dobrze wyglądać? Na pewno potrzebują one dużo odwagi i chęci ubierania się w to, co chcą, bez względu na rozmiar. Wspominają również o szukaniu inspiracji w stylizacjach, na przykład w internecie. Dzięki temu można wpaść na genialny modowy pomysł w sam raz dla siebie. Najważniejsze jest to, aby dobrze się czuć we własnej skórze!

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc/kd