Czwórka

"Raz na górze, raz na dole". Czwórka w kopalni Guido

08.08.2014 13:51
W kolejnej odsłonie wakacyjnej akcji "Raz na górze, raz na dole" spotkaliśmy się z wami w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Działo się!
Ekipa Czwórki w kopalni Guido
Ekipa Czwórki w kopalni GuidoFoto: Czwórka
Posłuchaj
03'11 Czwórka w kopalni Guido. Rozmowa z Andrzejem Mitkiem z działu promocji o historii kopalni zabrzańskiej plaży (Czwórka/W cztery oczy)
05'05 Czwórka w kopalni Guido - pod ziemią na poziomie 170 m (Czwórka/W cztery oczy)
05'13 Czwórka w kopalni Guido. Wyposażenie górnika - dlaczego nie mogą oni wnosić pod ziemię sprzętu? (Czwórka/W cztery oczy)
05'17 Czwórka w kopalni Guido - pod ziemią na poziomie 320 m (Czwórka/W cztery oczy)
04'18 Czwórka w kopalni Guido - wizyta w tajemniczej strefie K8: koncerty, spektakle teatralne, podziemne kino i disco-szychty (Czwórka/W cztery oczy)
07'42 Czwórka w kopalni Guido. Odwiedzamy plażę i pytamy, czemu Zabrze żąda dostępu do morza (Czwórka/W cztery oczy)
06'30 Czwórka w kopalni Guido. Z wizytą w sztolni (Czwórka/W cztery oczy)
03'59 Czwórka w kopalni Guido. Na szlaku Zabytków Techniki (Czwórka/W cztery oczy)
04'58 Czwórka w kopalni Guido. Co jeszcze czeka turystów, odwiedzających to miejsce? (Czwórka/W cztery oczy)
więcej
Czwórka w kopalni Guido w Zabrzu
Czwórka w kopalni Guido w Zabrzu

Pod przewodnictwem Patryka Kuniszewicza słuchacze ruszają w Polskę, aby poznać jej różnorodność. Wyże i niże atmosferyczne nie są żadną przeszkodą - na pogodowe dołki Czwórka spogląda z góry: latarni morskiej, platformy widokowej i z okien twierdzy, a na skoki ciśnienia chowa się pod ziemię w bunkrach, sztolniach i trasach podziemnych. Tym razem pojawiliśmy się w zabrzańskiej Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido.

Dzięki tej wizycie poznaliśmy tajniki górniczego życia, zajrzeliśmy do tajemniczej strefy K8 i sprawdziliśmy, dlaczego Zabrze żąda dostępu do morza, a także, co dzieje się na przykopalnianej plaży. - Tu, w samym sercu Śląska, znajduje się 700 ton piasku! Do tego palny, leżaki, hawajski bar i boisko do siatkówki! - mówiadał Andrzej Mitek z działu promocji Guido.

Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka i przyjęła nazwę od jego imienia. Dzisiejszy skansen tworzą m.in. podziemne korytarze na poziomach 170 i 320 metrów. Zwiedzając je poznajemy metody wydobycia węgla i pracę górników  z przełomu XIX i XX wieku.  - Na poziomie 170 m zobaczyć można różne pamiątki związane z historią górnictwa i zwiedzić m.in. tamtejsze stajnie. Zaś 320 m. pod powierzchnią ziemi znajdują się współczesne maszyny, potężne kombajny i komory z różnymi atrakcjami - opowiada Mitek.

W ramach akcji "Raz na górze, raz na dole" byliśmy już w Międzyrzeckim Regionie Umocnionym, gdzie zwiedzaliśmy między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata.

Dowiedz się więcej: "Raz na górze, raz na dole" - nowy cykl Czwórki! <<<

Czwórka emituje audycje z miejscowości położonych na północy i południu Polski w lipcu, sierpniu i wrześniu. W kolejnych tygodniach pojawimy Latarni Morskiej w Ustce (15.08), Biebrzańskim Parku Narodowym (22.08), Krzemionkach Opatowskich (05.09) i Twierdzy Wisłoujście (19.09).

Zapraszamy na specjalne, piątkowe wydania audycji "W cztery oczy" w godz. 9.00-11.00.

(kd/czwórka)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże Zabrze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak bezpiecznie wrócić z wakacji?

23.07.2014 15:16
24 lipca obchodzimy Święto Policji, ustanowione przez Sejm w 1995 roku. W audycji "W cztery oczy" porozmawiamy więc o bezpieczeństwie, nie tylko na ulicach polskich miast, ale także podczas wakacyjnych wojaży.
Jak bezpiecznie wrócić z wakacji?
Foto: Glow Images/ East News

Hasłem dnia czwartkowej audycji będzie "Bezpieczeństwo". Zapraszamy więc na rozmowę z gośćmi Czwórki, m.in. Jackiem Gniadkiem z Zakladu Obslugi Systemu Moniotringu w Warszawie.

O tym, jak zachowywać się nad wodą, by z wakacji wrócić cało i zdrowo porozmawiamy zaś z Grzegorzem Mieleszko z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Słuchacze Czwórki opowiedzą, gdzie i dlaczego czują się najbezpieczniej, a wszelkich informacji o pracy "tajniaka" udzieli oficer jednej z służb mundurowych.

Na audycję "W cztery oczy" zapraszamy w czwartek, 24 lipca, od godz. 9.00 do 11.00!

Czytaj także

Anna Jackowska: od zawsze podróżowałam samotnie

27.07.2014 18:00
Motocyklistka Anna Jackowska jest zdania, że samotne podróże to dobry sposób, by poznać samego siebie, walczyć z własnymi ograniczeniami i słabościami. O swoich wyprawach napisała książki "Kobieta na motocyklu" i "Samotnie przez Bałkany".
Anna Jackowska w Czwórce
Anna Jackowska w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński
Posłuchaj
15'23 Anna Jackowska o Szkocji, samotnym podróżowaniu i planach na przyszłość (Czwórka/Konturówka)
więcej
Obejrzyj
Rozmowa z Anną Jackowską o podróżowaniu po Szkocji, samotnym przemierzaniu świata i planach na przyszłość (Czwórka/Konturówka)

Niedawno Jackowska wróciła z miesięcznej, wyczerpującej podróży po Szkocji. I dziś przyznaje, że zwiedzała tam miejsca, które zupełnie tego kraju... nie przypominały. - Bardzo szybko pojechałam na północ, zjechałam z głównego lądu. Szetlandy, Orkady - tam tej, znanej nam z mediów, Szkocji było niewiele - mówi podróżniczka. - Bo ten kraj ma tysiące twarzy. Pojawiają się w zależności od humoru, jaki akurat ma pogoda i od tego, czy tamtejsza mgła uchyli rąbka tajemnicy.

Czytaj także: Bałkański hardcore na motocyklu <<<

Jackowska podróżuje samotnie. W Czwórce przyznała, że choć czasem zastanawia się, czy nie wziąć ze sobą kogoś do towarzystwa, ta samotność, często wyczerpująca, tak naprawdę jej nie przeszkadza. - Od zawsze podróżowałam sama, choć to bywa trudne - mówi. - Liczę się ze wszystkimi konsekwencjami, ale wciąż bardzo to lubię. To sprawdzian samego siebie, który daje siły na potem. Myślę, że każdy powinien tego spróbować.

Czytaj także: Kobieta i jej stalowy rumak <<<

W rozmowie z Beatą Kwiatkowską Jakckowska zapewniła też m.in., że w stereotypach, dotyczących sposobu jeżdżenia kobiet na motocyklach, niewiele jest prawdy.
- Kobiety jeżdżą elegancko, to prawda. Choć motocykle to "męskie zabawki" staramy się wprowadzić w nie trochę swojej kobiecości, finezji - mówi Jackowska. - Nie zgodzę się jednak z tym, że nie potrafimy być sprytne. Wszystko jest kwestią doświadczenia, a mnie niejednokrotnie się zdarzało uciec facetowi na trasie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Anną Jackowską.

Audycja "Konturówka" startuje w każdą sobotę po godz. 14.00.

(kd/ac)

Czytaj także

Polak na wakacjach - już bez białych skarpet, ale ciągle z ułańską fantazją

01.08.2014 10:00
Co trzeci Polak chce wyjechać na wakacje, a połowa z nas na urlopie spędzi od 8 do 14 dni. Takie są najnowsze statystyki dotyczące letniego wypoczynku. A co z naszymi letnimi przyzwyczajeniami i zachowaniami? Czy Polak na wakacjach nadal sieje postrach i zniszczenie?
Polak na wakacjach - już bez białych skarpet, ale ciągle z ułańską fantazją
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
25'53 Polak na wakacjach walczy ze stereotypami - czy jesteśmy już turystami idealnymi? (Czwórka/4 do 4)
więcej

Arkadiusz
Arkadiusz Kulbacki i Jarosław Żyliński

- Tak postawione pytanie wynika z stereotypów, które przez lata utrwalały się w naszej mentalności. Że statystyczny rodak na wakacjach musi być zaniedbany, ciągle zawiany i zagubiony - przekonuje pilot wycieczek Mateusz Knol. - Owszem, jesteśmy chyba jedyną nacją na świecie, która bije brawo po wylądowaniu samolotu, ale mnie osobiście to nie przeszkadza. Chciałbym, żeby Polacy byli dumni z tego, co osiągnęli. Żeby tak, jak Francuzi i Włosi, byli sobą. Żeby w każdym miejscu Europy czuli się jak w domu. I żebyśmy wreszcie przestali mieć kompleksy, bo z tego powstają największe kłopoty.

Widać to zwłaszcza w trakcie zorganizowanych wyjazdów "all inclusive". Darmowy alkohol, przesadnie wystylizowane kobiety na basenie z egzotycznymi drinkami, mężczyźni w sandałach i z aparatem fotograficznym przyrośniętym do ręki. - Tak niestety to wygląda w kurortach w Egipcie albo w Turcji - mówi rezydent. - Ale młode pokolenie Polaków w niczym nie odstaje od rówieśników z innych części świata. Są otwarci, pewni siebie, znają języki i znają swoją wartość. Nie do końca jednak pochwalam ich zachowanie. Są głośni, mają ułańską fantazję, a to często prowadzi do katastrofy.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie >>>

Mimo to w rankingach przygotowywanych przez biura podróży i hotele rzadko znajdujemy się na liście najgorszych turystów. - Powód może być całkiem prozaiczny, na gościnnych występach Polak nie jest zarozumiały. Nie patrzy na innych z wyższością, co zdarza się mieszkańcowm wysoko rozwiniętych krajów Europy Zachodniej - wyjaśnia psycholog Jarosław Żyliński. - Niemniej jednak uważam, że jeszcze możemy nad sobą popracować. Żeby po prostu czuć się lepiej.

W audycji "4 do 4" gościli Arkadiusz Kulbacki ze Student Travel i psycholog Jarosław Żyliński. Posłuchaj nagrania.

(kul/kd)

Czytaj także

Włodzimierz Zientarski: autostop, to kiedyś było coś genialnego

06.08.2014 17:00
- Jak się ma 20 lat, to nic nie jest straszne. Inaczej się wszystko przeżywa i jest to po prostu fajna przygoda - mówi Włodzimierz Zientarski o podróżowaniu autostopem. Jazda w ten sposób wiąże ze sobą wiele ciekawych i niezapomnianych przygód, ale również może być niebezpieczna.
Włodzimierz Zientarski: autostop, to kiedyś było coś genialnego
Foto: PAP/Archiwum/Stach Leszczyński
Posłuchaj
07'31 Paweł Porębski z inicjatywy Autostop Challenge radzi, jak podróżować autostopem (Czwórka/Poranek OnLine)
00'34 Krzysztof Hołowczyc musiał wymienić siedzenie samochodu po podwiezieniu obcej pasażerki (Czwórka/Poranek OnLine)
00'50 Podróżniczka i blogerka, Ola Synowiec opowiada o przygodzie gastronomicznej w Brazylii (Czwórka/Poranek OnLine)
01'18 Joanna Szyndler, redaktor naczelna magazynu "Podróże": Favele w Rio de Janeiro są bezpiecznym miejscem dla turystów (Czwórka/Poranek OnLine)
00'57 Włodzimierz Zientarski wspomina o podróżach autostopem w młodości (Czwórka/Poranek OnLine)
00'33 Nie tylko kierowcy zdarzają się być niebezpieczni dla pasażerów. Włodzimierz Zientarski spotkał groźnego autostopowicza (Czwórka/Poranek OnLine)
00'54 Włodzimierz Zientarski podróżował na pace z odpadami z rzeźni (Czwórka/Poranek OnLine)
więcej

- Kierowcy zazwyczaj nie "dobierają się" do facetów. Inaczej jest w przypadku dziewcząt, które muszą być ostrożne. Aby panie były bardziej bezpieczne, powinny mieć przy sobie na przykład gaz pieprzowy - mówi Paweł Porębski z inicjatywy Autostop Challenge.

Z doświadczeń gościa Czwórki wynika, że najłatwiejszym regionem do jazdy autostopem są kraje Bałkańskie. Należy pamiętać jednak, że tam kierowcy mogą oczekiwać drobnej opłaty za podwiezienie. Najczęściej zdarza się to w strefach turystycznych, gdzie mieszkańcy przyzwyczaili się do tego, że mnóstwo ludzi podróżuje autostopem i zmienili swoje nastawienie do tej formy podróży.

Czytaj także: Cierpliwość i mały plecak - skarby autostopowiczów <<<

Ekspert twierdzi, że wybór środka transportu jest uwarunkowany tym, czego oczekujemy. Jazda tirem jest bezpieczna i wygodna, a samochodem osobowym - szybsza.

Okazuje się, że im bardziej kreatywny sposób na złapanie "stopa", tym większe szanse na powodzenie ma podróżujący. Gdy kierowca widzi "zwariowanego" człowieka, na pewno zatrzyma się chętniej, niż przy smutnym, zwyczajnie ubranym autostopowiczu, z tabliczką w rękach.  Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Zdaniem Pawła Porębskiego duże szanse na zatrzymanie się samochodu ma osoba przebrana za… pingwina.

Ponadto w audycji Włodzimierz Zientarski oraz Krzysztof Hołowczyc wspominali swoje przygody związane z podróżami autostopem. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania nagrań z "Poranku OnLine".

bc/kd