Nowomowa wzbogaca nasz język?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 18:00
Smartfon, event, afterparty na dobre zadomowiły się w naszym słowniku. - Język to mądry twór - przekonuje Jan Burzyński. - Zmienia się wraz ze światem, torując drogę dla nowych słów.
Audio
  • O nowych słowach w języku polskim oraz o tym czy "ministra" na długo zagości w mowie codziennej opowiada Jan Burzyński (Czwórka/Się mówi)
Język reaguje na zmiany w świecie, a najszybciej widać to w mowie potocznej
Język reaguje na zmiany w świecie, a najszybciej widać to w mowie potocznejFoto: Glow Images/East News

- Mamy dużą skłonność do przyswajania sobie anglicyzmów - przyznaje rozmówca Piotra Firana. - Ale nie jestem przekonany czy język powinien znajdować się pod kontrolą prawną. Zwłaszcza, że to żywy twór, który reaguje na zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie.

Stąd też w naszym języku wzięły się słowa takie jak "hejt", "lajk" i "props". - Wraz z rozwojem sieci pojawiły się nowe, zrozumiałe dla wszystkich internautów terminy, które potem przeniknęły do codziennego życia - tłumaczy Jan Burzyński. - A razem ze strukturami instytucjonalno- organizacyjnymi, które przywędrowały z Zachodu, przyszła do nas "korpomowa".

W krajach, w których istnieją regulacje prawne dotyczące czystości języka próbuje się tłumaczyć obce słowa. - Na Islandii nie mówi się pizza tylko "płaskie ciasto". Nie ma tam też komputerów, są "myślące maszyny" - opowiada gość Czwórki. - Za to Amerykanie pokochali naszą kiełbasę i wcale nie chcą mówić na nią "sausage".

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jan Burzyński (Obserwatorium Językowe UW)

Data emisji: 26.12.2014

Godzina emisji: 14.00

(kul,tj)

Czytaj także

Czytamy coraz mniej książek. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 16:38
Od lat jesteśmy świadkami dyskusji na temat postępującego spadku czytelnictwa w Polsce. Sytuacja z roku na rok przedstawia się coraz gorzej. W jaki sposób można powstrzymać ten negatywny trend?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tolkien kontra Pratchett. Co nas urzeka w historiach fantasy?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 16:00
Co mają w sobie krasnoludy i niziołki, że ich historie fascynują dorosłych, poważnych ludzi? Czy z fantastyki da się wyrosnąć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakubik, Rozenek, Bohosiewicz nagrywają... komiksy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 17:00
Łamanie selera niczym łamanie kości, pękanie czaszki zastąpione rozłupywaniem melona, brodzenie w wodzie po kolana - tak nagrywa się słuchowiska na podstawie komiksów.
rozwiń zwiń