Branie korepetycji nie świadczy źle o szkole

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 15:50
Blisko połowa uczniów bierze korepetycje. Z czego wynika taka sytuacja i czy w jednoznacznie zły sposób świadczy o polskim systemie edukacji?
Audio
  • Korepetycje pozwalają rozwinąć się wielu uczniom, którzy potrzebują więcej uwagi niż może im to zapewnić nauczyciel w szkole (Czwórka/Się mówi)
W zeszłym roku szkolnym blisko połowa maturzystów korzystała z korepetycji.
W zeszłym roku szkolnym blisko połowa maturzystów korzystała z korepetycji.Foto: Glow Images/East News

Reprezentujący Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Piotr Tomczak uważa, że nie można w tak kategoryczny sposób podchodzić do tematu. - Nauczyciel ma 45 minut i czasem 30 uczniów, którym musi coś wytłumaczyć. Siłą rzeczy nie ma możliwości, żeby każdemu poświęcił tyle czasu, ile potrzebuje. A uczniowie dzielą się na zdolnych, średnio utalentowanych i tych, którzy nie radzą sobie najlepiej, więc wymagane jest pewne uśrednienie, przez które grupa potencjalnie niezadowolonych zawsze będzie spora - przekonywał.
Dodał on również, że nie możemy mówić, iż to polski system edukacji jest zły. - Świat zmienia się w niezwykle szybkim tempie. Nie ma takiej możliwości, żeby co dwa-trzy lata całkowicie zmieniać program, więc szkoły na całym świecie po prostu nie nadążają za tymi zmianami - zauważył pedagog.
Licealiści Marta Baś i Piotr Pluta opowiedzieli z kolei, jak sytuacja wygląda w ich szkole. Młodzi uczniowie podkreślają, że korepetycje pomagają w rozwijaniu się. - Znacznie łatwiej jest coś w pełni zrozumieć, gdy masz na to godzinę i ktoś poświęca całą uwagę tylko Tobie - zaznaczył Piotr.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marta Baś, Piotr Pluta (licealiści), Piotr Tomczak (Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki)
Data emisji: 28.01.2015
Godzina emisji: 14.00

ac

Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatne uczelnie to już nie oazy snobizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 17:15
- Szkoły prywatne nie są już instytucjami, które za pieniądze gwarantują lekkie i łatwe zdobycie dyplomu - przekonywał Mateusz Krajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Licea zaciekle walczą o uczniów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 18:20
Magazyn "Perspektywy" po raz kolejny opublikuje ranking najlepszych szkół średnich w Polsce. Wielu uczniów przykłada dużą wagę do tych rezultatów.
rozwiń zwiń