Czwórka

Dzwoneczek ma się dobrze, nawet bez Piotrusia Pana

31.01.2013 14:17
Narodziła się u boku chłopca, który nie chciał dorosnąć. Teraz świętuje wejście na kinowe ekrany czwartej części swoich przygód pt. "Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł".
Posłuchaj
02'45 Historia Dzwoneczka - rozmowa z Patrycjuszem Tomaszewskim
więcej

- W tej części dowiadujemy się nie tylko czegoś więcej o samym Dzwoneczku, mianowicie poznajemy jej siostrę, ale również odwiedzamy Krainę Wróżek, czyli miejsce, w którym nasza bohaterka mieszka - tłumaczy Patrycjusz Tomaszewski, dziennikarz Czwórki.

Okazuje się, że występują tam dwie pory roku: wieczna zima oraz wiosna. - Do krainy mrozu wróżki nie mogą wchodzić, ale Dzwoneczek, jak wiemy, jest nad wyraz ciekawską istotą, więc postanawia złamać tę regułę - mówi Tomaszewski. - To tam nasza bohaterka przeżywa mnóstwo przygód i niespodzianek.

Więcej bajek, które zawojowały świat w cyklu "Niezła bajka"

Zdaniem naszego eksperta "Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł" to film skierowany głównie do młodych dam, które uwielbiają wróżki i "okołowróżkowe” gadżety, na przykład skrzydełka i magiczne różdżki.

W oryginalnej wersji narratorką filmu jest znana aktorka Anjelica Huston, a poza nią w rolach głównych występują Lucy Liu i Timothy Dalton. W polskiej wersji językowej usłyszymy Weronikę Książkiewicz, Kaję Paschalską, Tamarę Arciuch oraz Annę Seniuk.

/

 

Film wyreżyserowała Peggy Holmes, która wcześniej przywróciła do życia Małą Syrenkę, Arielkę.

 

Dowiedz się więcej o filmie i jego wydaniu na Bluray, słuchając nagrania całej rozmowy z Patrycjuszem Tomaszewskim w audycji "Stacja Kultura"   .

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Zuchwała żaba, śpiewające aligatory i księżniczka

"Księżniczka i żaba" to dowód na to, że klasyczna animacja bije na głowę komputerowe bajki ze studia Disney'a. W dodatku to musical!
Posłuchaj
03'48 Niezła bajka: Księżniczka i żaba
więcej

Podobno "Księżniczka i żaba" udowadnia, że nie warto całować żaby z nadzieją, że pojawi się książę z bajki, gdyż samemu można zostać zamienionym w żabę.

Patrycjusz Tomaszewski wyjaśnia też, że "Księżniczka i żaba" to powrót animacji disneyowskiej do tradycyjnej rysowanej animacji. W 2004 roku, gdy powstało "Rogate Ranczo", studio zerwało z tradycyjną animacją, zwolniło animatorów, rysowników i zastąpiło ich komputerami. Wszystkie animacje były generowane komputerowo. Po kilku latach okazało się, że nie był to dobry pomysł i w 2009 roku, znów tradycyjną techniką, powstała "Księżniczka i żaba". Klasyczna animacja dużo lepiej przyciąga uwagę dużych i małych widzów.

 

/

49 oficjalna animacja Disney'a to opowieść, która rozgrywa się w Luizjanie w Nowym Orleanie. Księżniczka-kelnerka marzy o własnej restauracji. Jest tu magia, zuchwała żaba, śpiewające aligatory. A w polskiej wersji językowej występują: Piotr Gąsowski, Anna Dymna, Stanisława Celińska, Karolina Trębacz, Marcin Mroziński i Mieczysław Morański. A piosenki śpiewają m.in. Grzegorz Markowski i Robert Rozmus. Więcej o "Księżniczce i żabie" dowiesz się słuchając załączonego materiału Patrycjusza Tomaszewskiego w "Stacji kultura".

Na cykl "Niezła bajka" zapraszamy w każdy czwartek w "Stacji Kultura" po godzinie 11.30.

(pj)

Czytaj także

Najstarsza bajka Disneya wciąż jest najpiękniejsza?

Czerwona kokarda, granatowo-zółta sukienka, wokół las, rozśpiewane ptaki i... krasnoludki. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" to pierwsza pełnometrażowa animacja z wytwórni filmowej Walta Disney’a.
Posłuchaj
04'17 Historia "Królewny Śnieżki" w cyklu "Niezła bajka"
więcej

Nad filmem pracowało przez 3 lata ponad 250 grafików. Narodził się obraz, który dał początek najbardziej popularnemu kanonowi animacji w historii kina. Premiera miała miejsce 1937 roku, a 2 lata po tym wydarzeniu Walt Disney otrzymał 1 większą i 7 mniejszych złotych statuetek Oskara, w kategorii Nagroda Specjalna. Wręczyła ją 9-letnia wówczas Shirley Temple.

Scenariusz "Królewny Śnieżki" oparty został na jednej z baśni Braci Grimm. Do dziś produkcja ta uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w historii kina animowanego.

Więcej bajek, które zawojowały świat w cyklu "Niezła bajka"

Do Polski film trafił 1937 roku. Głos Królewnie Śnieżce dała Maria Modzelewska, a Królowej - Leokadia Pancewiczowa.

/

Okazuje się jednak, że w ówczesnym dubbingu legendarne zdanie "Lustereczko, lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie?" brzmiało zupełnie inaczej. Przede wszystkim lustereczko było… "zwierciadłem". Co jeszcze się zmieniło?  

Dowiedz się więcej, słuchając całej rozmowy z Błażejem Prośniewskim z audycji "Stacja Kultura" .

(kd)

Czytaj także

Piotruś Pan powraca w wielkim stylu

Tym razem Kapitan Hak, zamiast krokodyla, boi się ośmiornicy, a Piotruś Pan, zamiast Wendy ratuje jej córkę. Wszystko w scenografii rodem z II wojny światowej. Będzie się działo.
Posłuchaj
02'58 Wielki powrót Piotrusia Pana - rozmowa w Czwórce
więcej

"Piotruś Pan. Wielki powrót" to całkiem nowa opowieść. 49 lat po premierze pierwszej części przygód chłopca, który nigdy nie chciał dorosnąć, na bluray pojawił się dalszy ciąg tej historii.

Studio Disney’a bardzo długo zwlekało jednak z kontynuacją. – Chcieli bardzo mocno dopracować scenariusz i wykorzystać przy nim elementy, które pojawiały się w zapiskach oryginalnej historii – mówi dziennikarz Czwórki, Patrycjusz Tomaszewski . – To udało się osiągnąć dopiero w latach 90.

Więcej bajek, które zawojowały świat w cyklu "Niezła bajka"

Najpierw miała to być animacja 3D, stworzona we współpracy ze studiem Pixar, potem zdecydowano się na klasyczną wersję. Długo też debatowano nad tym, w jakim okresie powinna mieć miejsce akcja filmu.

– W końcu zdecydowano, że historia będzie dotyczyć córki Wendy i będzie miała miejsce w czasie drugiej wojny światowej – mówi Tomaszewski. – Główna bohaterka zostaje przez Kapitana Haka wzięta za swoją matkę i porwana do Nibylandii.

/

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że główna bohaterka nie wierzy ani w istnienie Piotrusia Pana, ani Dzwoneczka, ani nawet samej Nibylandii.

Jak potoczy się ta historia, czyj głos usłyszymy w polskiej wersji językowej i jakie dodatki będziecie mogli znaleźć w wydaniu na bluray? Dowiedz się więcej, posłuchaj nagrania materiału z audycji "Stacja Kultura" .

(kd)