Produkcja w Azji coraz mniej atrakcyjna

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:50
W ostatnich latach mieliśmy prawdziwy zalanie rynku towarem z Chin i innych krajów azjatyckich. Wiele jednak wskazuje na to, że ta tendencja się odwraca.
Audio
  • Coraz więcej firm wycofuje swoją produkcję z Azji (Czwórka/Poranek OnLine)
Fabryka samochodów
Fabryka samochodówFoto: Glow Images

Polskie firmy coraz częściej przenoszą produkcję z Azji, gdzie przez lata było najłatwiej i najtaniej, na nowo do Polski. - Polskie otoczenie daje przewagę chociażby w kwestiach administracyjnych, znacznie skraca dystans i czas - mówi w "Poranku OnLine" Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. - Właśnie administracja stanowi największy problem w kontekście produkcji w Azji, z tym są olbrzymie kłopoty. To zniechęcia producentów. Żeby zaistnieć na tamtym rynku i być dobrym potrzeba wielu regulacji prawnych, nie tylko na linii wytwórców, ale również rządowym.
Istotnym atutem produkcji na miejscu jest zdolność szybkiej reakcji na zmieniającą się sytuację. - Uruchamia się produkcję części lokalnie, na miejscu, wręcz w odległości kilkudziesięciu kilometrów od fabryki - przybliża temat Andrzej Sankowski, dyrektor firmy "Polcar". - To pozwala mieć wszystko na czas. Fabryka nie gromadzi części, tylko codziennie oczekuje tira od swoich podwykonawców i na tym polega produkcja.
Kolejną wadą transportu towaru z Azji są drogie koszta transportu i długi czas oczekiwania. W pewnym momencie okazuje się, że niższa cena wyjściowa to nie jest aż taki atut, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. Tym bardziej, że Chińczycy coraz bardziej się cenią.
Oczywiście tendencja wycofywania się z produkcji na Wschodzie nie dotyczy tylko Polski. Jest to międzynarodowy proces, a dużą rolę odgrywają w nim potężne koncerny amerykańskie.
(ac)

Czytaj także

Leszek Balcerowicz: alternatywą dla kapitalizmu jest Korea Północna

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 12:30
To rządy chcące przypodobać się obywatelom, a nie kapitalizm są winne kryzysowi europejskich gospodarek - uważa ekonomista prof. Leszek Balcerowicz
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa Europejski Kongres Gospodarczy. "To rozmowy na naprawdę ważne tematy"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 11:58
Można śmiało powiedzieć, że odbywający się w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy to jedna z największych imprez biznesowych w tej części Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Stalecki: zakaz handlu w niedzielę może wpłynąć na wzrost inflacji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 12:00
– W niedzielę ludzie mają odpoczywać, a nie ganiać po sklepach – oświadczył Eugeniusz Kłopotek z PSL i wywołał ogólnonarodową dyskusję o zakazie handlu w niedzielę.
rozwiń zwiń