Polskie Radio
Section05
GOSPODARKA

Brexit: to może być cios, ale nie nokaut naszych eksporterów

Brexit może uderzyć w naszych eksporterów, przestrzega część ekonomistów. Wielka Brytania to dzisiaj nasz drugi partner w eksporcie i jeśli Unia Europejska nie wynegocjuje nowej umowy handlowej przed Brexitem, kilka branż z Polski może wpaść w poważne tarapaty, bo ich eksport do Zjednoczonego Królestwa stanie się nieopłacalny.
Zobacz więcej na temat:  Brexit eksport Wielka Brytania żywność GOSPODARKA Błażej Prośniewski Sylwia Zadrożna Justyna Golonko Unia Europejska handel

Zaskakujące polskie innowacje. Wśród nich hologramy serca

Holograficzne gogle, które pozwolą przeprowadzić symulację operacji na sercu konkretnego pacjenta, opaska do zdalnego opiekowania się chorym, która alarmuje, gdy np. zaburzy się rytm serca, długopis, który przetwarza pismo lekarza w elektroniczną dokumentację, tłumacz języka migowego – to tylko niektóre z projektów, które przedstawiono w Polsce delegacji europosłów z komisji ds. badań, przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS POLSKA medycyna technologie GOSPODARKA zdrowie innowacje NAUKA

Morawiecki w Brukseli m.in. o delegowaniu pracowników

Prognozy Komisji Europejskiej mówiące o tym, że w 2017 roku polski PKB wzrośnie o 3,5 proc. są niedoszacowane. Są szanse na wyższy wzrost - powiedział we wtorek w Brukseli wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Zaapelował o równe traktowanie wszystkich firm, zarówno tych z Europy Środkowo-Wschodniej, jak i z zachodniej części kontynentu.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska pkb Komisja Europejska GOSPODARKA

Roaming: operatorzy wolą kary niż mniejsze zyski

Od 15 czerwca 2017 roku osoby podróżujące po Unii Europejskiej powinny móc telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z Internetu bez żadnych dodatkowych opłat, uiszczając jedynie stawki krajowe za połączenie. Jednak z grona polskich operatorów telefonii komórkowej tylko jeden zdecydował się na podejście literalne do wdrożenia przepisów i zniesienia opłat za roaming.
Zobacz więcej na temat:  Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak Karolina Mózgowiec UOKiK telekomunikacja mobilna telekomunikacja telefony komórkowe opłaty roaming UE GOSPODARKA

"Trzeba projektować długofalowy rozwój gospodarki"

Poseł Łukasz Schreiber uważa, że Polska zasługuje na "wielki projekt". Stwierdził, że na Kongresie Polska Wielki Projekt pojawia się wiele ważnych pomysłów. Posłanka Izabela Leszczyna kometnowała, że trzeba wykorzystać w pełni polski potencjał, a same wielkie słowa nie spowodują przyspieszenia rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzesiowski Łukasz Schreiber Izabela Leszczyna Polska Wielki Projekt GOSPODARKA