Zasada "5 sekund" naprawdę działa?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 14:37
Według "zasady 5" albo - w innych teoriach - "7 sekund" jedzenie, które upadło na podłogę, podniesione przed upływem tego czasu, może być zjedzone. Bo, jak mówiliśmy w dzieciństwie, bakterie nie zdążyły na nie jeszcze wskoczyć. Czy tak jest naprawdę?
Audio
  • Zasada "5 sekund" naprawdę działa? - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
Zasada 5 sekund naprawdę działa?
Foto: Glow Images/East News

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że w tej zasadzie jest sporo prawdy, a podniesione dostatecznie szybko jedzenie, jeszcze nie miało kontaktu z bakteriami, więc nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Jak dodaje jednak dr Jacek Postupolski z Państwowego Zakładu Higieny, istotny jest typ bakterii, bo nie wszystkie są dla nas groźne. - Dla człowieka niebezpieczne są drobnoustroje chorobotwórcze. Jeśli nie ma ich na powierzchni, z którą kontaktuje się żywność, nic nam nie grozi - mówi ekspert. - Teoretycznie więc, jeśli upuścimy kromkę chleba z masłem na sterylnie czysty dywan, nic nam się nie stanie.

Zresztą, jak wykazały badania, najbezpieczniej jest jeść właśnie z dywanu. Unikać należy jedzenia, które upadło na podłogę laminowaną lub płytki. Duże znaczenie ma konsystencja tego, co upuścimy. - Ziemniaki też są przecież żywnością, a rosną w ziemi - mówi dr Postupolski. - Nie wolno więc popadać w przesadę.

Czytaj także: Jaka woda jest najlepsza? Panowie piją z gazem, panie - bez <<<

Naukowcy zdecydowanie odradzają jednak spożywanie czegokolwiek, co upadło na ziemię, niezależnie od tego czy są na niej bakterie, czy ich nie ma. - Podłoga to powierzchnia brudna, nie do końca przez nas kontrolowana - przekonuje dr Postupolski. - Poza bakteriami może znajdować się na niej na przykład szkło lub piasek. Nigdy tego nie wiemy.

(kd/pj)

Czytaj także

Nadwaga - plaga wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:23
Coraz większa liczba młodych Polaków ma problem z nadwagą. Nadmierna masa ciała częściej występuje u chłopców, jedynaków i wśród dzieci z dużych miast - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz być zdrowy? Zastanów się, co jesz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 10:40
Coraz bardziej dbamy o to, co jemy, wybieramy produkty sezonowe i nie gonimy za kulinarnymi modami. Ma być smacznie, ale też zdrowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 12:00
Wiosna rozpoczęła się na dobre. To już więc ostatni dzwonek, by zadbać o swoje zdrowie i wygląd, jeśli nie chcemy, by - gdy będziemy leżeć latem na plaży - ktoś przechodząc wepchnął nas do morza, myśląc, że ratuje wieloryba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śniadanie do pracy - weź sałatkę, nie kanapki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:00
70 procent pracujących Polaków je w pracy drugie śniadanie. To ładny wynik, jednak jak mówią eksperci, nie powinien być to nasz jedyny posiłek w trakcie ośmiu godzin. Warto też zadbać, by tradycyjne kanapki zastąpić innymi propozycjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marnowanie jedzenia. Jak rozwiązać ogólnoświatowy problem?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
Podczas świąt nasze stoły często uginają się pod ciężarem jedzenia. Okazuje się jednak, że część frykasów, które przygotowuje się w tradycyjnych polskich domach przez kilka dni z takim namaszczeniem… ląduje w koszu na śmieci. Rocznie Polacy wyrzucają bowiem aż 9 mln ton żywności.
rozwiń zwiń