Polskie Radio
Section05
święta

Święto czy długi weekend?

W Polsce 13 dni w ciągu roku to dni świąteczne, wolne od pracy. Dla wielu osób to jednak przede wszystkim okazja do dodatkowego urlopu czy choćby przedłużonego weekendu. A co z datami, które wolne dni mają upamiętniać? Czy wiemy, co oznaczają? Co jakiś czas wraca też pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy ich aż tyle? O dniach wolnych w audycji O Sobie Samych mówili Mateusz Zaremba (socjolog z Uniwersytetu SWPS) i Łukasz Komuda (ekspert ds. rynku pracy).
Zobacz więcej na temat:  wakacje długi weekend święta

Ograniczenie handlu w niedziele: porównanie rozwiązań

Już w lutym br. Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki poinformował, że całkowity zakaz handlu w niedziele nie wchodzi w grę, natomiast dobrym rozwiązaniem wydaje się być wprowadzenie zakazu w dwie niedziele w miesiącu. Z kolei na początku czerwca Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego przedstawił propozycję ograniczenia handlu w każdą niedzielę do godziny 13.00.
Zobacz więcej na temat:  handel święta

Przez zakaz handlu w niedziele znikną centra wyprzedażowe?

Największy ruch i największe obroty w sklepach wyprzedażowych typu outlet notowane są  podczas weekendu – po ok. 40 proc. w sobotę i w niedzielę, a jedynie 20% w ciągu tygodnia – wynika z raportu Colliers International „Polowanie na okazje. Potencjał centrów wyprzedażowych w Polsce”, który powstał we współpracy z firmą IQS. Zgodnie z procedowanym właśnie projektem ustawy, popularne centra wyprzedażowe zostaną objęte zakazem handlu w niedziele. Centra te mogą najboleśniej odczuć proponowany zakaz.
Zobacz więcej na temat:  handel święta sklep sklepy