Historia mistrzostw Europy - Belgia 1972

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 06:50
Niemcy po raz pierwszy zdobywają tytuł mistrzów Europy w finale wyraźnie zwyciężając Związek Radziecki.

Turniej finałowy mistrzostw Europy w 1972 roku rozegrany został w Belgii. Wygrali go piłkarze RFN, którzy w finale pokonali Związek Radziecki 3:0. Niemcy, którzy po raz pierwszy zdecydowali się na udział w mistrzostwach Europy cztery lata wcześniej i odpadli w kwalifikacjach, tym razem pokazali klasę, która potwierdzili dwa lata później mistrzowie Starego Kontynentu zdobyli tytuł mistrzów świata.
Do finałowego turnieju, w którym znów wzięły udział tylko cztery zespoły zakwalifikowały się oprócz finalistów jeszcze Belgia i Węgry i to właśnie Belgowei wygrali mecz o trzecie miejsce 2:1.
W wielkim finale drużyna z Zachodnich Niemiec od początku była faworytem rozgrywek. W swoim składzie miała takie gwiazdy jak Franza Beckenbauera, Uli Hoenessa czy Gerda Muellera. W bezbarwnym i jednostronnym finale zespół ten wgrał 3:0 z ekipą Związku Radzieckiego, która już po raz trzeci wystąpiła w meczu o złoty medal ME. Dwie bramki na okrytym kilkanaście lat później złą sławą brukselskim stadionie Heysel strzelił Mueller, a trzeciego gola dołożył Herbert Wimmer.
Polska po raz czwarty nie zdołała się zakwalifikować do turnieju finałowego. W grupie kwalifikacyjnej co prawda byliśmy lepsi od Turcji i Albani, ale w rywalizacji z RFN musieliśmy uznać wyższość późniejszych mistrzów Europy, przegrywając 1:3 (bramka Roberta Gadochy) i remisując 0:0.

Finał ME 1972
RFN - ZSRR         3:0 (1:0)
1:0 Müller - 28'
2:0 Wimmer - 52'
3:0 Müller - 57'

Składy:
RFN: Sepp Maier; Horst-Dieter Hoettges, Paul Breitner, Hans Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Herbert Wimmer, Josef Heynckes, Uli Hoeness, Gerd Mueller, Gunter Netzer, Erwin Kremers
ZSRR: Jewgienij Rudakow; Rewaz Dzodzuszwili, Murtaz Churtsiława, Władimir Kapliczny, Jurij Istomin, Anatolij Konkow, Władimir Troszkin, Wiktor Kołotow, Anatolij Bajdaczny, Anatolij Baniszczewski, Władimir Oniszczenko

Związek Radziecki zdobywcą pierwszego w historii tytułu mistrza Europy, po finałowym zwycięstwie nad Jugosławią.

Hiszpania zdobywa mistrzostwo we własnym kraju pokonując w finale Związek Radziecki.

Włosi najlepsi na własnych stadionach z pomocą miejscowych kibiców i dzięki szczęściu w losowaniu.