Dzień Flagi: poznaj historię symbolu Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 12:00
Polska flaga składa się z biało-czerwonych poziomych pasów. Jej historia jest jednak znacznie krótsza niż naszego godła. Bowiem w formie, w której znamy ją dziś, powstała dopiero w 20-leciu międzywojennym, czyli w XX w.
Audio
  • Historia polskiej flagi - materiał Błażeja Prośniewskiego (Poranek OnLine/Czwórka)
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga Rzeczypospolitej PolskiejFoto: wikimedia.commons.org/aut.Olek Strączek

Najstarszym polskim symbolem narodowym jest biały orzeł. Jego korzenie sięgają średniowiecza. To właśnie z niego wyewoluowały nasze barwy narodowe, czyli biel i czerwień.

– Po okresie rozbiorowym nie było wiadomo, jak nasza flaga ma wyglądać – mówi Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. – Dopiero potem heraldycy uświadomili sobie, że pasy powinny być w kolorach państwowego herbu. Górny, ważniejszy pas jest więc biały, podobnie jak orzeł w tym herbie. Pasy są w proporcjach 5:8.

Jednak nasza flaga to nie tylko dobrze znany wszystkim "prostokąt". Istnieją bowiem jej modyfikacje, np. flaga państwowa z godłem, używana m.in. przez przedstawicieli dyplomatycznych, lotniska, a także jako bandera na statkach morskich. Prawo dopuszcza także flagę zakończoną dwoma trójkątnymi "językami" – to bandera wojenna, a także Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziś barwy narodowe pojawiają się m.in. w najwyższych odznaczeniach państwowych. Dzień Flagi obchodzony jest rokrocznie, 2 maja. By dowiedzieć się więcej o historii polskiej flagi, oraz jej przeróżnych modyfikacjach, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Błażeja Prośniewskiego z "Poranka OnLine".

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 6 rano.

Czytaj także

Zamknięte dla dzieci strefy w miastach są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 16:16
W miastach coraz więcej jest miejsc przyjaznych matkom z dziećmi. Ostatnio pojawiły się także pomysły na stworzenie specjalnych stref wolnych od dzieci. Kogo takie przepisy ucieszą, a kto poczuje się urażony?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy wybrali: w Warszawie żyje się najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 20:00
Z badań wynika, że najlepsze do życia w Polsce są przedmieścia Warszawy. Ludzie, którzy się tam przenoszą, to nowa kategoria mieszkańca: żyją trochę na prowincji; trochę w wielkim mieście. W centrum korzystają z infrastruktury kulturalnej i rozrywkowej, a do domu wracają późnym wieczorem.
rozwiń zwiń