Aseksualizm - choroba, czy czwarta orientacja seksualna?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:00
Być może już niedługo aseksualizm zniknie z listy chorób, a stanie się pełnoprawną, czwartą orientacją seksualną? Choć walczą o to niektóre środowiska, lekarze są sceptyczni. - Brak popędu seksualnego nie jest naturalnym stanem organizmu, a więc jest chorobą - przekonują.
Audio
  • Aseksualizm - choroba, czy czwarta orientacja seksualna? - materiał Martyny Ogonek (Poranek OnLine/Czwórka)
Miejsce na asertywność jest również w łóżku
Miejsce na asertywność jest również w łóżkuFoto: Glow Images/East News

Stara się o to m.in. organizacja AVEN, czyli Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej. Temat ten jest także coraz częściej poruszany w środowisku lekarzy, choć Międzynarodowa Organizacja Zdrowia nie podjęła jeszcze ostatecznych decyzji.

– Europa i Stany Zjednoczone w zasadzie się na to godzą, myślę, że prędzej czy później to nastąpi – mówi seksuolog Andrzej Komorowski. – Pamiętajmy jednak, że dyskusje w środowisku naukowym trwają czasem bardzo długo, a do Światowego Stowarzyszenia Seksuologów i Światowej Organizacji Zdrowia należą również Afrykanie i Azjaci, a oni także przecież muszą zająć stanowisko. Różnimy się kulturowo, a nauka, zwłaszcza seksuologia wymaga wspólnego podejścia do tematu. .

Dziś więc, według oficjalnej definicji, aseksualizm wciąż jest chorobą. – Przez osoby nim dotknięte definiowany jest jako brak odczuwania popędu seksualnego, lub też brak pożądania – tłumaczy psycholog Aleksandra Jodko ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. – Z punktu widzenia lekarzy seksuologów to dysfunkcja seksualna, nazywamy ją hipolibidemią.

Dlatego zdaniem ekspertki aseksualizm nie powinien zostać uznany za czwartą orientacją. – Popęd seksualny jest rzeczą naturalną dla organizmu. Jeśli nie występuje, mamy do czynienia z sytuacją patologiczną, to nie jest zdrowe – mówi Jodko. – W przypadku homoseksualności nie ma zaprzeczenia popędu seksualnego. On jest i ma konkretny kierunek.

Poza tym większość ludzi zgłaszających się do lekarzy z problemem braku popędu seksualnego to ludzie, którzy albo przeżyli traumę związaną z tą sferą życia, albo przyjmują leki, mające takie właśnie efekty uboczne.

(kd)

Czytaj także

Mężczyźni i kobiety są z tej samej planety

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 12:29
Od lat popularne poradniki psychologiczne lansowały obraz nieprzekraczalnych różnic między płciami. Tymczasem okazuje się, że kobiety i mężczyźni wcale nie różnią się tak bardzo, jakby tego zapewne chcieli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kampania Przeciwko Homofobii: nie ma "gejowskiego lobby"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 09:58
17 proc. osób homoseksualnych spotyka się Polsce z przemocą fizyczną. – Ataki z bronią, popychanie, pobicia i próby gwałtu, szczególnie na lesbijkach i kobietach biseksualnych – wymienia Agata Chaber, prezes Kampanii Przeciwko Homofobii.
rozwiń zwiń