Wycieczki żydowskie w Polsce: miejsca pamięci, zakupy i imprezy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 11:10
Oświęcim, tereny dawnego getta w Warszawie czy krakowski Kazimierz z jednej strony, a z drugiej - zakupy w centrach handlowych, jedzenie w barach mlecznych i imprezy w klubach. Żydzi decydują się na przyjazd do Polski z wielu powodów.
Audio
  • Wycieczki żydowskie w Polsce (Poranek OnLine/Czwórka)
Koncert Szalom na Szerokiej zamykający tegoroczną edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie
Koncert "Szalom na Szerokiej" zamykający tegoroczną edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej w KrakowieFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

W Warszawie można spotkać Żydów, nie tylko z Izraela, ale z całego świata, którzy przyjeżdżają i oglądają najbardziej znaczące miejsca. - Najczęściej pokazuje się wszystkie te, nazwijmy to kanoniczne, miejsca. Przede wszystkim upamiętnienia związane z powstaniem w getcie warszawskim i wielką akcją deportacyjną z 1942 roku, czyli Pomnik Umschlagplatz i Pomnik Bohaterów Getta. Ale także Trakt Pamięci Walki i Męczeństwa Żydów Polskich, cmentarz żydowski, synagogę Nożyków, plac Grzybowski, pozostałości murów getta na ulicy Złotej i Waliców czy ulicę Chłodną z upamiętnioną dawną kładką - wymienia Ewa Bratkowiak, przewodnik miejski po Warszawie.

Na podróż po Polsce śladami historii decydują się przede wszystkim osoby w średnim wieku i starsze. Natomiast młodzi Żydzi coraz częściej szukają w naszym kraju innego rodzaju przeżyć. - Obraz Polski jako kraju obozów koncentracyjnych się zmienia. Młodzi Żydzi widzą Polskę jako normalny, europejski kraj. Chodzą do warszawskich Łazienek oglądać pomnik Chopina i Pałac na Wyspie. Przyjeżdżają też na zakupy. Jest to już podobno duży fenomen. W Izraelu jest dosyć drogo, a tu mają dużo różnych centrów handlowych, więc przyjeżdżają i kupują - tłumaczy Sergiusz Szeler, hebraista.

Powodzeniem wśród młodych Żydów cieszą się m.in. polskie bary mleczne. Nieobce są im też imprezy klubowe. Te w Warszawie nie różnią się od tych, które znają ze słynącego z nocnego życia Tel Awiwu.

Materiał Kasi Węsierskiej.

pg

Czytaj także

Getto warszawskie: nie tylko powstanie, heroizm ludzi bezbronnych

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 09:00
W niedzielę, 21 lipca odbył się się Marsz Pamięci, upamiętniający 71. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego. Patronką tegorocznego, marszu, organizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny, była wybitnie uzdolniona śpiewaczka Marysia (Miriam) Ajzenstadt, ukochany "słowik getta". Jak przypominają goście "Klubu Trójki" za jej plecami stoi 300 tys. osób z warszawskiego getta, które zginęły w Treblince.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polsko-żydowskie historie poza schematami

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 21:46
"Wszyscy byli odwróceni" to nowy spektakl Michała Zadary według mikropowieści Marka Hłaski o Izraelu przełomu lat 50. i 60., kiedy nowe państwo zasiedlały tysiące imigrantów, także z Polski. Przedstawienie zostało przygotowane specjalnie dla Muzeum Historii Żydów Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

3 mln dolarów za listę Schindlera. Kupca brak

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 09:58
Nie znalazł się kupiec na oryginalny odpis Listy Schindlera z 1945 roku. Jednocześnie pojawiły się pytania, czy zakupem dokumentu nie powinien zająć się minister kultury - informuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piekło spalone!”. 70. rocznica buntu w obozie zagłady w Treblince

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 09:17
2 sierpnia 1943 roku więźniowie obozu zagłady w Treblince podjęli nierówną walkę, nie po to, żeby wygrać, nawet nie po to żeby przeżyć, ale po to żeby zniszczyć fabrykę śmierci.
rozwiń zwiń