Czwórka

Otyłość to choroba na całe życie

21.08.2013 13:37
Już kilka kilogramów nadwagi powinno skłonić nas do wizyty u dietetyka. Zaniedbana nadwaga prowadzi do otyłości, a to choroba na całe życie.
Magdalena Gajda i Kuba Kukla
Magdalena Gajda i Kuba KuklaFoto: Wojciech Kusiński
Posłuchaj
12'15 Magdalena Gajda opowiada o otyłości, jej skutkach i życiu osób otyłych (Poranek OnLine/Czwórka)
więcej

Okazuje się, że otyłość nie jest problemem tylko społeczeństwa amerykańskiego. W ostatnich latach specjaliści biją na alarm, że "plaga" otyłości zalewa Europę, w tym też Polskę.
- W lutym zespół ekspertów, lekarzy specjalistów przedstawiał raport na temat otyłości przed senacką Komisją Zdrowia. Z raportu wynikało, że co drugi Polak ma nadwagę, a co czwarty choruje na otyłość. 1,5 miliona Polaków potrzebuje w trybie natychmiastowym chirurgicznego leczenia otyłości - przytacza zatrważające dane Magdalena Gajda, Rzecznik Praw osób chorych na otyłość przy Stowarzyszeniu Maximus.

- Nadwaga, czyli kilka kilogramów powyżej ustalonej normy to jest początek otyłości, choroby. Otyłość jest schorzeniem, które zostało wpisane na listę chorób w 1996 roku - mówi gość Kuby Kukli. - To schorzenie przewlekłe, lecząc je możemy doprowadzić do reemisji, ale chorobę trzeba mieć pod kontrolą przez całe życie. Otyłość prowadzi też do wielu innych poważnych schorzeń np. nadciśnienia tętniczego, zwyrodnienia stawów, cukrzycy, niepłodności u pań - wyjaśnia.
Dziś wyróżniane są trzy stopnie otyłości oraz tzw. otyłość olbrzymia. Czwórkowa ekspertka zauważa jednak, że już przy nadwadze warto wybrać się do dietetyka, by nie wpaść w szpony otyłości.

Wiele osób wciąż nie wie, że otyłość jest chorobą. Tymczasem już od lat wiadomo, że mechanizm wzmożonego głodu wynika z nieprawidłowego działania hormonu greliny, wytwarzanego w żołądku.

Magdalena Gajda zwraca uwagę, że otyłość jest chorobą naszej cywilizacji, dotyka wielu osób, staje się też często powodem dyskryminacji.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka otyłość zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
Posłuchaj
07'19 Rozmowa z Pawłem Lickiewiczem
więcej

Azerbejdżan to dla Polaków miejsce tajemnicze. O tym kraju wiemy mniej więcej tyle, że jest od lat permanentnie targany różnymi konfliktami. Tymczasem są tam bezpieczne oazy. Wszystko zależy od tego, dokąd chcemy się udać.
- Konflikty z Armenią wciąż się tam tlą, więc okolic tej granicy Azerbejdżanu lepiej unikać... chyba, że lubimy ten rodzaj turystyki - mówi gość Czwórki, Paweł Lickiewicz z portalu Eastbook.eu.

Stolicą Azerbejdżanu jest Baku. Niektórzy mówią nawet, że to… polskie miasto. A to dlatego, że wielu współtworzących je architektów było naszymi rodakami.  - Baku jest dużym miastem, ma ponad 2 mln mieszkańców - opowiada Lickiewicz. - Polecam obejrzenie szybów naftowych na Morzu Kaspijskim z miejskiej promenady. Pierwszorzędny widok!

Niezwykła w Azerbejdżanie jest przyroda. Mamy tu bowiem aż 9 stref klimatycznych, a temperatura w jednym miejscu potrafi wahać się od - 30 do + 40 stopni Celsjusza. Ci, którzy chcą wylegiwać się przez cały urlop na plaży, także znajdą tu coś dla siebie.

Dowiedz się więcej o Azerbejdżanie, stolicy tego kraju, słuchając całej rozmowy z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Otyłość Polaków to już epidemia

Wymyślamy sobie wymówki, na obiad idziemy do barów szybkiej obsługi, jemy z nudów i samotności, a nasze brzuchy rosną na potęgę. Czy jest sposób, by temu zaradzić?
Posłuchaj
27'26 Walka z otyłością
więcej

Do niedawna grube osoby kojarzyły nam się ze Stanami Zjednoczonymi. Ale ostatnio coraz częściej mówi się o prawdziwej epidemii otyłości wśród młodych Polaków. Jesteśmy już w niechlubnej światowej czołówce. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, co jemy, a dokładnie to, że nie wiemy, co jemy.

Bardzo często, chętnie sięgamy po hamburgery i hot dogi, a frytki to dla wielu porcja warzyw. Naśladujemy modę z za oceanu. Tymczasem w USA nawet rząd podejmuje już kampanie prozdrowotne; niestety przeciwna jest im młodzież. Uczniowie skrzyknęli się i rozpoczęli kampanię na rzecz przywrócenia fast foodów w amerykańskich szkolnych stołówkach. Problem jest tym większy, że sami rodzice nie widzą nic złego w otyłości swoich dzieci.

A w Polsce już co piąty młodzieniec jest gruby lub otyły. Kiedy mówimy o otyłości, a kiedy tylko o nadwadze, w rozmowie z Krzysztofem Grzybowskim wyjaśnia Małgorzata Różańska, dietetyk. - O nadwadze mówimy gdy wskaźnik BMI wynosi 25 do 30. Powyżej 30 zaczyna się otyłość  - wyjaśnia ekspertka. - Wskaźnik BMI liczymy dzieląc masę ciała przez kwadrat wysokości (wyrażony w metrach) - dodaje.

Dietetyk wyjaśnia, że wiele błędów żywieniowych przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie. Do podstawowych należą: brak śniadania, brak aktywności fizycznej, nieregularne posiłki i wieczorne wyżerki.

Jaki jest więc sposób na walkę z otyłością, jak radzić sobie z nadwagą i ile czekolady dziennie można zjeść, dowiesz się, słuchając audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4". 

(pj)

Czytaj także

Masz problem z nadwagą? Odchudzi Cię telefon!

10.07.2013 10:30
Z jednej strony mamy coraz większe problemy z otyłością, z drugiej ogarnął nas szał na aplikacje pomagające zgubić kalorie. Sprawdziliśmy jaką wagę Polacy przywiązują do wagi.
Co drugi Polak ma nadwagę, co piąty z nas jest otyły, a liczba osób dotkniętych chorobą cały czas rośnie
Co drugi Polak ma nadwagę, co piąty z nas jest otyły, a liczba osób dotkniętych chorobą cały czas rośnieFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
04'58 Z nadwagą możesz walczyć na siłowni albo w telefonie (Poranek OnLine/Czwórka)
więcej

Co drugi Polak ma nadwagę, co piąty z nas jest otyły, liczba osób dotkniętych chorobą cały czas rośnie. Najnowsze wyniki badań epidemiologicznych nie pozostawiają wątpliwości, że nasza waga staje się dla nas coraz większym problemem..

 - Otyłość to nie tylko zwiększona masa tłuszczu, ale też krótsze życie - mówi doktor Wioletta Respondek z Instytutu Żywności i Żywienia. - Nadwaga zagraża naszemu sercu, naszym naczyniom i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Może powodować nadciśnienie, cukrzycę, a ostatnie badania pokazują, że wszystkie choroby nowotworowe częściej występują u osób otyłych.

Winą za taki stan rzeczy lekarze obarczają współczesny tryb życia: - Jemy chaotycznie, nieregularnie i nie dbamy o jakość spożywanych produktów - wyjaśnia rozmówczyni Bartka Wasilewskiego. - Uwielbiamy wszelkie smażone dania, w jadłospisie mamy za mało warzyw, a na co dzień - za mało ruchu.

W trosce o nasze zdrowie Instytut Żywności i Żywienia postanowiło zorganizować 12-tygodniowe, bezpłatne programy redukcji masy ciała oraz dietetyczne punkty konsultacyjne w placówkach służby zdrowia na terenie całego kraju.

Inną metodą walki z otyłością są aplikacje na smartfony, które pomagają dbać o sylwetkę. Ostatnio cieszą się one dużą popularnością wśród Polaków: - Patrząc na liczbę pobrań najpopularniejszej aplikacji do ćwiczeń możemy mówić o milionach użytkowników - twierdzi specjalista do spraw nowych technologii Jerzy Łabuda. - W dobrym smartfonie możemy zainstalować nawet 20 różnych czujników, które zmierzą nasze kroki, wilgotność powietrza, wysokość. Te wszystkie dane można wykorzystać przy obliczaniu planu treningowego.

Na koniec jednak ekspert dodaje: - Liczba pobrań to jedno, ale nie do końca wiemy, ile osób po zainstalowaniu takiej aplikacji korzysta z niej na co dzień.

kul