Młody Polak w pracy - pracuś czy leniuszek?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 16:00
Jak wynika z najnowszych badań coraz więcej młodych Polaków przyznaje się do problemów z koncentracja w pracy. Narzekają na przepracowanie i nadmiar obowiązków, z drugiej zaś strony dwie z ośmiu godzin pracy poświęcają na ploteczki, smsy i portale społecznościowe.
Audio
  • Czy młodzi Polacy są przepracowani, a może raczej marnują czas w pracy - rozmowa w studiu Czwórki (Czwórka/4 do 4)
Piotr Firan, Tomasz Sobierajski i Michał Filipkiewicz
Piotr Firan, Tomasz Sobierajski i Michał FilipkiewiczFoto: Wojciech Kusiński

Katarzyna Bartoszkiewicz wyjaśnia, że - wg raportu „Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach” - przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie marki Tiger - 90 procent Polaków mówi o problemach z koncentracją w pracy. - Objawia się to np. wysłaniem maila do złej osoby, pomyleniem imion. Te problemy przekładają się na jakość i efektywność naszej pracy - wyjaśnia ekspertka. Okazuje się, że sporo czasu marnujemy na wysyłanie smsów, korzystanie z gadu-gadu czy Facebooka. - Młodzi Polacy pracują 8 godzin, z czego dwie poświęcają na sprawy z pracą niezwiązane - mówi specjalistka. 
Tomasz Sobieraj, socjolog podkreśla jednak, że marnowanie czasu w pracy marnowaniu nierówne, gdyż pracując nad jakimś projektem czy pisząc coś, trzeba czasem odetchnąć, pogadać z kimś. - Trzeba nabrać powietrza, by mózg mógł być bardziej wydajny - podkreśla Sobierajski.
Michał Filipkiewicz z praca.pl zwraca jednak uwagę, że wielu z nas powinno się przyznać, że czasem przeciągamy przerwy, wydłużamy je ze szkodą dla naszych obowiązków.
Specjaliści w studiu Czwórki zauważają, że dziś żyjemy bardzo szybko, na wiele rzeczy nie starcza nam czasu, a młodzi ludzie bardzo często pracują i studiują, lub uczą się na dwóch kierunkach. - Są osoby, które potrafią lepiej sobie zorganizować prace, lepiej priorytetyzować zadania - mówi Filipkiewicz. - Ci i w pracy i w życiu radzą sobie lepiej.
Wg. badań wykonanych w 2013 roku przez praca.pl, 69 procent ankietowanych uważa, że pracują za dużo. Twierdzą, że na ich stanowisku pracy powinny pracować dwie lub 1,5 osoby.

Niemałe znaczenie w ocenie obowiązków i czasu pracy stanowi wynagrodzenie. Pracownicy hojnie wynagradzani lepiej wywiązują się ze swoich obowiązków, mieszczą je w zaplanowanym czasie pracy. Ci, których uposażenie jest mniejsze, i oceniane przez nich jako niewystarczające, w swej pracy częściej lawirują i odkładają pewne sprawy "na potem". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca zdrowie
Czytaj także

Kto wstaje najwcześniej i jak to wpływa na życie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 11:00
Kierowcy, lekarze, policjanci - to tylko część zawodów, których reprezentanci pracują w nieregularnych godzinach i często albo wstają w środku nocy, albo w jej trakcie pełnią służbę. Jak to przekłada się na życie codzienne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 09:00
O depresji mówi się coraz więcej, ale wciąż za mało - przekonuje w Czwórce Anna Zielińska, psychiatra ze Stowarzyszenia "Aktywnie przeciwko depresji". - Mówimy o innych chorobach i swoim prywatnym życiu, więc dlaczego nie mielibyśmy mówić o tym schorzeniu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Styrczula-Maśniak: góry dają siłę

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 19:00
Utytułowany polski narciarz freeride'owy i multiwyczynowiec Szymon Styrczula-Maśniak wygrał właśnie największą życiową walkę. Uporał się z nowotworem (miał chłoniaka) i wrócił do sportu. Został też bohaterem filmu "Back on the trail!".
rozwiń zwiń