Pracodawca sprawdzi twoją historię kredytową?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 16:12
Trwają prace nad wprowadzeniem możliwości udostępniania tego typu informacji przez odpowiednie instytucje.
Audio
  • Pracodawca będzie mógł sprawdzić twoją historię kredytową? (4 do 4/Czwórka)
Pracodawca sprawdzi twoją historię kredytową?
Foto: Glow Images/East News

Dziś potencjalny pracodawca może, przed zatrudnieniem nas, poznać wyłącznie nasze dane osobowe, czyli imię i nazwisko, datę urodzenia, a także adres i przebieg dotychczasowej kariery zawodowej. Zdaniem niektórych to za mało.

- Obecnie katalog informacji, które może uzyskać pracodawca, jest zamknięty i dość ograniczony – tłumaczy Wioletta Bobrek, radca prawny w kancelarii Baker&MacKenzie, która współpracuje ze Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych. Nie chodzi o to, by nowe przepisy dawały wgląd w naszą historię kredytową każdemu pracodawcy, który sobie tego zażyczy, ale tylko tym związanym z szeroko pojętą branżą finansową. - A więc o sytuację, gdy kandydat do pracy ubiega się o stanowisko związane z przetwarzaniem i z dostępem do danych finansowych oraz danych o mieniu klientów - mówi Bobrek.

Skąd wziął się taki pomysł? Czy pracodawcy powinni mieć dostęp do historii kredytowej swoich podwładnych? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Anny Depczyńskiej z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Chcesz założyć firmę? Przygotuj się na prawdziwy tor przeszkód

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 16:30
– W tej chwili działalność gospodarczą w Polsce reguluje około 3700 różnych aktów prawnych i nikt nie jest w stanie tego ogarnąć – mówi gość Czwórki. – Na szczęście większości tych praw się nie przestrzega. Inaczej oznaczałoby to natychmiastowy paraliż kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przedsiębiorczy jak Polak?" Boimy się zakładać własne firmy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 13:00
Według obiegowej opinii Polacy są bardzo przedsiębiorczy i mają ciekawe pomysły na własny biznes. Z badań GFK Polonia wynika jednak, że stopień wykorzystania tego potencjału jest… niski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy osiągniesz niezależność finansową?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:10
Wbrew temu, co sądzi wielu młodych ludzi, niezależność finansowa wcale nie oznacza tylko tego, że z naszej pracy możemy się sami utrzymać, ani, że czasem uda nam się coś przyoszczędzić.
rozwiń zwiń