Szkoła nie musi być nudna, może być praktyczna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 11:00
Polska szkoła przekazuje dużo wiedzy teoretycznej. Pojawiają się jednak pomysły by uczyć dzieci bardziej praktycznego wykonywania zadań, by połączyć wiedzę teoretyczną z doświadczeniami.
Audio
  • Jak zmieniać polską szkołę - dyskusja w studiu (4 do 4/Czwórka)
Szkoła nie musi być nudna, może być praktyczna
Foto: Glow Images/East News

We wrześniu w polskich szkołach gimnazjalnych ruszy program edukacyjny "Kształtowanie przestrzeni", który nastolatkom ma przybliżać zagadnienia z zakresu architektury i urbanistyki. Pomysłodawcą wprowadzenia programu jest Izba Architektów RP. Program jest polską adaptacją irlandzkiego programu pod takim samym tytułem. Nie jest to jedyny pomysł na urozmaicenie polskiej edukacji.

- Gry słowne, wymagające logicznego myślenia to coś, co by na pewno się przydało - mówi Anna Wdowińska-Sawicka "Perspektywy". - Powrót tzw. ZPT byłby czymś cudownym. Bo wydaje mi się, że  podstaw jak adresowanie koperty, przyszycia guzika czy wbicia gwoździa rodzice często nie uczą swoich dzieci. Dobrze byłoby żeby szkoła oprócz wiedzy ogólnej dawała też praktyczne umiejętności, które są nam potrzebne w codziennym życiu. Dziś, okazuje się, że mamy problemy z wypełnieniem PITu czy złożeniem jakiegoś podania - dodaje.
Witold Kołodziejczyk z Colegium Futurum zwraca uwagę na inne metody uczenia, oparte na metodologiach biznesowych. Okazuje się, że uczniowie mają problemy z organizacją zadań, nie umieją zaplanować swojej pracy, mimo że znają cel.
- U nas funkcjonuje XIX-wieczny model nauczania, szkoła jest instytucją hierarchiczną. Nie można założyć, że nauczyciel bedzie zawsze ośrodkiem kompetencji, bo właśnie w wielu dziedzinach jest odwrotnie - to dzieci uczą starszych, zwłaszcza w erze mediów i komunikacji - mówi Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska.

(pj)

Zobacz więcej na temat: architektura Czwórka edukacja
Czytaj także

Chcesz mieć pieniądze? Zamiast "ogólniaka" wybierz "zawodówkę"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 16:05
Czy wybrać lepsze wykształcenie i narazić się na niemożność znalezienia pracy, czy nie mieć wykształcenia, ale za to otrzymać sporo możliwości zatrudnienia? Okazuje się, że coraz więcej osób stawia na... zawodówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oceny w szkołach są… niepotrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 12:00
Skala stopni w szkole służy ocenianiu osiągnięć ucznia - takie jest założenie. W rzeczywistości bywa inaczej. – Czasem chodzi o dowartościowanie ucznia, albo poprawienie humoru jego rodzicom – mówi w Czwórce Bartosz Karaśkiewicz, nauczyciel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobra uczelnia w małym mieście - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:00
Maturzyści mają jeszcze kilka dni by wybrać kierunek studiów i uczelnię. Wielu będzie aplikowało do dużych ośrodków akademickich. Część jednak zostanie w małych rodzinnych miastach - czy to skazuje ich na "prowincjonalny" dyplom?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto zyska na dłuższych wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 09:10
Trzy wakacyjne miesiące i cztery terminy ferii letnich rozładują ruch na drogach, obniżą ceny, wydłużą sezon i zwiększą liczbę miejsc prac. Czy propozycja Polskiego Związku Organizatorów Turystyki ma tylko dobre strony?
rozwiń zwiń