Emeryt ukradł obraz Goi z muzeum w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 15:21
W 1961 roku z National Gallery w Londynie starszy Brytyjczyk wyniósł "Portret księcia Wellingtona". Zrobił to na znak protestu przeciwko pewnej opłacie. Poznaj historię tej zuchwałej kradzieży.
Audio
  • Obraz z dreszczykiem: "Portret księcia Wellingtona" Goi (Kontrkultura/Czwórka)
National Gallery w Londynie
National Gallery w LondynieFoto: Glow Images/East News

Autorem "Portretu księcia Wellingtona" jest hiszpański artysta Francisco Goya. Obraz powstał w latach 1812 - 1814, a w 1961 roku został wystawiony na aukcji, po której miał trafić w rece prywatnego kolekcjonera. Rząd Wielkiej Brytanii postanowił jednak do tego nie dopuścić i, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Wolfson, dzieło hiszpańskiego mistrza trafiło do National Gallery w Londynie. Niecałe trzy tygodnie od pierwszej publicznej prezentacji obraz zniknął. Okazało się, że ukradł go pewnien Brytyjczyk,w ramach protestu przeciwko obowiązkowi opłat abonamentu telewizyjnego przez emerytów.

Jaki był finał tej historii, dowiesz się, słuchając kolejnej odsłony cyklu "Obraz z dreszczykiem". Nagranie dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA
Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cecylia Malik w Bunkrze Sztuki plecie rzekę z prześcieradeł

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 14:29
Jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle, w obronie prawa do zieleni, obrazy „wyrastają” z drzew, a bobry rzeźbią z drewna wiewiórkę. Takie rzeczy dzieją się w Bunkrze Sztuki na wystawie Cecyli Malik „Rezerwat Miasto”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczy recykling: trashion i recyclart

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 17:30
Trashion i recyclart to nowe tendencje we współczesnej modzie i designie, które bazują na surowcach wtórnych. Nadawanie nowego życia starym rzeczom i tworzenie z nich małych dzieł sztuki cieszy się dużą popularnością, także w naszym kraju, o czym przekonała się Kasia Kornet.
rozwiń zwiń