Polskie Radio
Section05
ekologia

Rządy Pieniądza: Problem marnowania żywności

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego chce do 2030 roku zmniejszyć ilość marnowanej żywności. W Polsce rocznie to nawet 9 mln ton, co daje 5. miejsce w UE. O działaniach europejskich i krajowych w tej sprawie mówili w audycji Rządy Pieniądza Jakub Olipra (bank Credit Agricole), Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) i Ignacy Morawski (SpotData).
Zobacz więcej na temat:  żywność Komisja Europejska Unia Europejska ekologia Tomasz Wróblewski

Polska żywność ekologiczna rośnie w siłę

Rośnie sektor polskiej żywności ekologicznej. Szacuje się, że w tym roku jego wartość przekroczy miliard złotych. W ciągu ostatniej dekady liczba producentów wytwarzających żywność bez udziału środków chemicznych zwiększyła się o 576 proc. Dobre perspektywy czekają produkty łączące trendy ekologiczne z żywnością szybkich przekąsek. Dynamiczny rozwój rynku widać także po większej liczbie firm wystawiających się na targach WorldFood Warsaw. W tegorocznej edycji targów wzięło udział łącznie 300 wystawców.
Zobacz więcej na temat:  żywność ekologia zdrowie

Producenci żywności inwestują w oszczędzanie wody i energii

Ochrona środowiska i zrównoważona produkcja zyskują na znaczeniu w strategiach producentów żywności. Firmy wybierają surowce z certyfikowanych upraw i zwracają uwagę na sam proces produkcji – zużycie wody, segregowanie odpadów czy emisję dwutlenku węgla. W Grupie Ferrero od 2009 roku udało się obniżyć emisję dwutlenku węgla o 30 proc., a wykorzystanie wody ograniczono o 25 proc. Takie działania to nie jest już wyłącznie zagadnienie wizerunkowe – podkreśla Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Zobacz więcej na temat:  żywność ekologia produkcja energia elektryczna

Jakie jajka kupować? Sprawdź oznaczenia zanim zapłacisz

- Kury w hodowlach klatkowych są ściśnięte, a powierzchnia, jaka im przypada, jest niewiele większa niż kartka A4. Często zdarza się też, że cierpią na skutek wzajemnego wyrywania sobie pierza. Jako konsumenci mamy jednak wpływ na poprawienie ich warunków życia - możemy wybrać w sklepie jajka oznaczone numerem 1 lub 0 – powiedział w kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych Robert Szefler ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zwierzęta kury jajko święta Wielkanoc prawa zwierząt ekologia

Czy to się opłaca? Nowa generacja instalacji LPG w autach

W ciągu kilku ostatnich lat montaż instalacji gazowej przestał być postrzegany jako rozwiązanie służące głównie posiadaczom leciwych aut. Współczesne instalacje LPG to często skomplikowane urządzenia dedykowane do nowoczesnych silników również w samochodach klasy premium. O tym, czy jazda na gazie skraca żywot aut i czy takie rozwiązanie służy ekologii, mówiła w Magazynie Motoryzacyjnym Katarzyna Rutkowska z firmy AC SA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia motoryzacja gaz samochód zanieczyszczenie środowisko

"Polska uderza w przepisy UE, które ją dyskryminują"

Polska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przepisy dotyczące nowych limitów emisji szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze. Skarga przygotowana przez resort środowiska dotyczy przepisów ustanawiających maksymalne limity emisji dwutlenku siarki, cząstek stałych i tlenków azotu. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska GOSPODARKA powietrze ekologia środowisko smog zanieczyszczenie

Polska zaskarżyła unijną dyrektywę o jakości powietrza

Polska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przepisy dotyczące nowych limitów emisji szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze. Jeśli chodzi o naszą politykę klimatyczną, nasze stanowisko jest jasne: my nie zgadzamy się tymi normami, które zostały wprowadzone - powiedziała w środę premier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  emisja co2 zanieczyszczenie dwutlenek węgla Unia Europejska energetyka ekologia GOSPODARKA