Polskie Radio
Section05
ekologia

Skarby Ziemi na wyczerpaniu. Kiedy ich zabraknie?

Naturalne zasoby Ziemi nie są nieograniczone, ryzyko wyczerpania się krytycznych dla istnienia cywilizacji technicznej zasobów paliw kopalnych jest dziś faktem. - Z surowcami jest ogromny problem, rzadko jednak mówi się o kurczących się zasobach słodkiej wody - ostrzega Magdalena Krukowska, autorka bloga "Biznes (nie)etyczny".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia ekologia skarby przyrodnicze Justyna Majchrzak Anna Depczyńska NAUKA natura

Ptaki wodno-błotne zagrożone metalami ciężkimi

Dr Łukasz Binkowski z Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie od kilku lat prowadzi nowatorskie na skalę Polski badania z pogranicza biomonitoringu i ekotoksykologii. Diagnozuje skażenie ołowiem ptaków wodno-błotnych. Okazuje się, że jednym z głównych źródeł zagrożenia jest amunicja myśliwska i ciężarki wędkarskie. O problemie naukowiec mówił w audycji Czas na Naukę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przyroda ptaki środowisko ekologia

Propozycje Morawieckiego. "Jest szansa na redukcję smogu"

Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, by rozmawiać o sposobach na walkę ze smogiem. Jak stwierdzili, "jeśli ministerstwo spełni obietnice ws. smogu, będzie to przełom". Gościem audycji Północ – Południe był Tomasz Kosiński z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 smog Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju torebki plastikowe zanieczyszczenie ekologia

"Rocznie ze sklepów wynosimy 9,5 mld. torebek plastikowych"

Na jednego mieszkańca w ciągu roku przypada nawet 300 toreb foliowych podkreśla wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, Opłaty za torbę foliową wprowadziło już 13 krajów Unii Europejskiej. Już w 2018 roku za torebkę foliową w sklepie zapłacimy 20 groszy. O opłatach za torebki foliowe mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
Zobacz więcej na temat:  zakupy ekologia ministerstwo środowiska