Michał Żakowski: dziennikarstwo to zawód wymagający empatii

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 10:00
Korespondenci wojenni rzadko przebywają w domu dużej niż chwilę. Na drugi koniec świata, tam, gdzie coś się dzieje, wysyłani są nagle, z dnia na dzień. Czy z czasem jeden konflikt staje się podobny do kolejnego, a zmienia się wyłącznie krajobraz? O tym w Czwórce opowiedział dziennikarz Polskiego Radia Michał Żakowski.
Audio
  • Michał Żakowski o pracy korespondenta wojennego i kondycji polskiego dziennikarstwa (Czwórka/Pani tomu)
Michał Żakowski
Michał ŻakowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Wyjeżdżam po to, by opisywać rzeczywistość danego kraju bądź mieszkającej tam społeczności. Chcę więc dużo wiedzieć, by na miejscu móc się odnaleźć i swobodnie poruszać. Zawsze staram się przygotować jak najlepiej - mówi w Czwórce korespondent PR i reportażysta Michał Żakowski.

Jak jednak przyznaje gość "Pani tomu", to, co po przybyciu w dane miejsce zastaje dziennikarz, najczęściej bardzo odbiega od tego, czego oczekiwał. - Nawet przy najlepszym przygotowaniu merytorycznym rzeczywistość weryfikuje wiedzę. Warto jednak czytać, "wydzwaniać" ludzi i spotykać się z nimi nie tylko zawodowo - mówi Żakowski. - Trzeba także, przybywając do celu, wykazać się empatią. Bo im więcej wiemy na temat ludzkich uczuć, cierpienia, tym łatwiej nam to przekazać.

Czytaj także: Anna Wojtacha: dziennikarstwo to zawód wynikający z pasji <<<

Zdarza się jednak, że na miejscu dziennikarz jest świadkiem sytuacji dramatycznych, na które nie sposób się przygotować w domu, przy komputerze. Zdarza się, że jest zwyczajnie manipulowany przez lokalne władze bądź mieszkańców. - Przykładem może być Ukraina. I Ukraińcy, i Rosjanie potrafią opowiadać o cierpieniach ludności oraz zbrojnych napaściach z dużą dozą przekonania, więc wielu dziennikarzy to "kupuje" - tłumaczy Żakowski.

Michał Żakowski zgadza się ze stwierdzeniem Jorisa Luyendijka, również dziennikarza, autora książki "Szokujące fakty z życia reportera", który jest zdania, że właściwie nie istnieją "wiadomości bezstronne".

Czytaj także: Jacek Hugo-Bader i jego "Długi film o miłości" <<<

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego dziennikarze czasem zmyślają i w jaki sposób – manipulując faktami - podgrzewa się międzynarodowe konflikty? Co sprawia, że wciąż - mimo niebezpieczeństw - korespondenci wojenni chcą być w samym centrum wydarzeń? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy Iwony Wyciechowskiej z Michałem Żakowskim w audycji "Pani Tomu".

kd/mm

Czytaj także

Piotr Cyrwus: czytanie "Trylogii" to rodzaj misji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 08:00
Już w sobotę, 6 września, odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania, tym razem poświęcona dziełom Henryka Sienkiewicza. Jednym z czytających będzie Piotr Cyrwus, zaś o muzykę zadbał m.in. duet The Dumplings. W Czwórce podzielili się swoimi impresjami związanymi z inicjatywą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpiękniejsze kobiety polskiego showbiznesu w czasie PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 17:00
Były wśród nich Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Grażyna Szapołowska i Katarzyna Figura. Życie kobiet, które kochała cała Polska, w książce "Seksbomby PRL-u" opisał Krzysztof Tomasik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Stasiuk zaprasza czytelników na "Wschód"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:00
W najnowszej powieści Andrzej Stasiuk, jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych autorów, zaprasza nas w podróż na wschód. - To opowieść o człowieku czasów komuny. O tym, jak się na nim system odcisnął i jak go skrzywdził - powiedział autor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zmienić lektury szkolne? "Wiele z nich to świetne książki!"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 12:00
Kolejne dekady mijają, a w spisie lektur szkolnych wciąż te same pozycje. Choć od lat głośno jest o tym, by "coś zmienić", zmienia się niewiele. - Wiele z tych książek zapada młodym ludziom w pamięć, ma na ich późniejsze życie ogromny wpływ - mówi dr Agnieszka White, nauczycielka.
rozwiń zwiń