Czwórka

Daj się spisać

16.06.2011 06:00
Choć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa do 30 czerwca, to tylko do dziś do północy można spisać się przez Internet.

Wczoraj padł rekord. Za pośrednictwem Internetu spisało się 200 000 osób. Warto podkreślić, że podczas trzymiesięcznego zbierania danych o obywatelach niejednokrotnie tylko wirtualnie spisywało się około 150 000 osób na dobę.

Rzecznik GUS przypomina, że każdy ma obowiązek poddać się spisowi, jeśli nie przez Internet to do końca czerwca przyjmując rachmistrza lub w rozmowie telefonicznej odpowiadając na pytania ankietera. Jeśli skontaktuje się z nami rachmistrz, a my odmówimy mu udzielenia informacji, możemy liczyć się z karą administracyjną w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Do tej pory spisało się 4 mln osób, czyli 11 proc. Polaków.

Gdzie się spisać?

www.spis.gov.pl

www.stat.gov.pl

Spisując się możemy trafić na formularz podstawowy lub rozszerzony – i w zależności od tego uzupełnianie danych może nam zająć od kilku do kilkunastu minut.

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011 roku jest pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, między innymi konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno-społecznej oraz społeczno-ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

Więcej na ten temat dowiecie się słuchajac Czwórki! Przez cały dzień w serwisach informacyjnych będziemy Wam przypominali o tym, żeby się spisać i dlaczego warto.

KaW


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS uspokaja: spis powszechny przez internet jest bezpieczny

Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że dane osób, które samospisują się przez internet w Narodowym Spisie Powszechnym, są bezpieczne i odpowiednio chronione.

Przed kilkoma dniami Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych ostrzegał, że dane osób, które samospisywały się w badaniu nie są wystarczająco chronione i mogły paść celem ataków hakerów.

Pełniący obowiązki prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Janusz Witkowski podkreślił, że nie odkryto ani jednej próby włamania się do bazy danych spisowych.

Spisać się przez internet można jeszcze przez 10 dni do 16 czerwca. Do tej pory z tej metody skorzystało około 9 procent respondentów.

W badaniu pełnym do spisania pozostało jeszcze 2,6 procent populacji, a w reprezentacyjnym 18 procent wylosowanych mieszkań.

Narodowy Spis Powszechny potrwa jeszcze 24 dni do końca czerwca.

IAR, aj

Czytaj także

Numery alarmowe nie tylko na wakacje

Ktoś zasłabł? W lesie tli się ogień? A może skręciliście kostkę w górach? Przypominamy, gdzie dzwonić w razie nagłego wypadku.

Służby ratownicze i policja, apelują o informowanie ich o wszystkich zagrożeniach i wypadkach szczególnie w czasie wakacji. Jeśli mamy słabą pamięć do numerów lub w stresie nie jesteśmy pewni, gdzie dodzwonimy się wybierając 997, 998 lub 999 zawsze pomocnym okaże się numer 112. To tu możemy zgłosić wszelkie niepokojące nas wydarzenia, wypadki lub prośbę o pomoc.

Jak radzą specjaliści, jeśli mamy wybór – lepiej dzwonić bezpośrednio na numer zaczynający się od dwóch dziewiątek. Wtedy bezpośrednio łączymy się ze służbami, których wsparcia potrzebujemy. Wprowadzany od siedmiu lat alarmowy system powiadamiania i numer 112 nadal pozostawiają wiele do życzenia. Choć wybieranie tego numeru "weszło nam w krew" w wielu przypadkach zanim zostanie powiadomiona odpowiednia służba mijają cenne minuty, bo wciąż nie działają Centra Powiadamiania Ratunkowego. I tak dzwoniąc z telefonu stacjonarnego przeważnie dodzwaniamy się do straży pożarnej, a z komórki – do policji.

Dla własnego i kogoś bezpieczeństwa pamiętajmy zatem:

997 – Policja

998 – Straż pożarna

999 – Pogotowie ratunkowe


Dodatkowo, warto wpisać sobie w telefonie dwa numery, które są pomocne nad wodą i w górach:

Ratownicy wodni – 601 100 100

Ratownicy górscy – 601 100 300

Pamiętajmy też o tym, że zgłaszając zdarzenie powinniśmy się przedstawić, powiedzieć gdzie się znajdujemy, a także spokojnie i rzeczowo opisać sytuację, której byliśmy świadkiem.

Niestety wciąż według statystyk ponad połowa połączeń ze strażą i policją, nie jest prośbą o interwencję, a jedynie żartem. Zachowujmy więc zdrowy rozsądek i wzywajmy pomoc, tylko kiedy jest to niezbędne.

Oby zdarzało Wam się to jak najrzadziej!

KaWZobacz więcej na temat: kawa wypadek

Czytaj także

Ostatnia chwila, by spisać się samemu

16.06.2011 12:44
Już tylko do północy można dokonać samospisu przez internet.
Ostatnia chwila, by spisać się samemu
Foto: SXC.hu
Posłuchaj
00'25 Artur Satora, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego: podczas ostatniej doby padł rekord spisujących się przez internet
00'25 Artur Satora: osoby, które chcą spisać się przez Internet, muszą wejść na stronę GUS-u
więcej

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się od 1 kwietnia i zakończy się do 30 czerwca jednak tylko do północy możemy skorzystać z opcji samospisu przez internet.

Rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Artur Satora wyjaśnia, że podczas ostatniej doby padł rekord spisujących się przez internet. Artur Satora przypomina, że osoby, które chcą spisać się przez internet, muszą wejść na stronę GUS-u.

Rzecznik GUS mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że każdy ma obowiązek poddać się spisowi, jeśli nie przez internet to do końca czerwca przyjmując rachmistrza lub w rozmowie telefonicznej dopowiadajac na pytania ankietera. Artur Satora uspokaja też wszystkich, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich danych.

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011 roku jest pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, między innymi konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno-społecznej oraz społeczno-ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

IAR, sm