Czekoladowa przypadłość

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 14:32
Każdy z nas lubi czekoladowe przysmaki. Czasami zdarza się jednak, że gdy rozpakowujemy czekoladę lub batona widzimy na ich powierzchni biały nalot. Czy jest to coś niepokojącego?
Audio

Sprawę białego nalotu na produktach z czekolady badał reporter Czwórki, Błażej Prośniewski. By dowiedzieć się, czym jest on w rzeczywistości i czy jest bezpieczny rozmawiał z Agnieszką Piskałą, specjalistą ds. żywienia firmy Nestlé Polska.

- Biały nalot, który pojawia się na czekoladzie to tak zwany kwiat tłuszczowy. Powstaje on w wyniku przechowywania słodyczy w różnych temperaturach – gdy na przykład czekolada w cieple rozpuści się, a później wstawimy ją do lodówki – wyjaśnia ekspertka.

Nie ma powodów do obaw - nalot to tylko zmiana estetyczna. Przyczyną zmiany wyglądu czekoladowych słodkości jest specyfika ich wytwarzania. Mieszanie kakao, tłuszczu cukierniczego, cukru i mleka to proces konszowania. To on nadaje czekoladzie charakterystyczny smak, zapach i konsystencję.

– Połączenie wszystkich składników trwa 72 godziny, a efektem jest jedwabista czekolada – mówi Piskała. Gdy czekolada się rozpuszcza tłuszcz połączony w konszowaniu wypływa na powierzchnię. To właśnie on tworzy białą warstwę, jak czekolada ponownie zastygnie.

pg

Zobacz więcej na temat: POLSKA firma
Czytaj także

Gorzka strona słodkiego biznesu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 08:40
Rośnie eksport polskich słodyczy. W ubiegłym roku wzrósł o blisko 20 procent, a jego wartość wyniosła powyżej 818 milionów euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O pralince i jej kalorycznych konsekwencjach

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 10:31
Podpowiadamy jak zamienić własną kuchnię w fabrykę pralinek, a także jak przyrządzić słodkie szaszłyki, nieco zdrowsze owsiane ciasteczka i dla kogo taka czekoladka może być trująca?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawa i czekolada - z pozoru grzeszna przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 12:00
Nie ma nic wspanialszego jak połączenie przyjemnego z pożytecznym. A taki właśnie związek tworzy kawa i czekolada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekolator, czyli połączenie czekolady i kalkulatora

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 18:35
Choć wygląda jak tabliczka czekolady nie nadaje się do jedzenia. Jedynie, co można przy jego pomocy zrobić, to coś policzyć.
rozwiń zwiń