Dziewczyny na medal. Brąz wioślarek!

Martin Ruszkiewicz 03.08.2012
Dziewczyny na medal. Brąz wioślarek

Julia Michalska i Magdalena Fularczyk zajęły trzecie miejsce w olimpijskim finale wioślarskich dwójek podwójnych. To drugi medal dla Polski na igrzyskach w Londynie.

Polskie Radio zaprasza do słuchania relacji i transmisji z Igrzysk Olimpijskich, które nadawane są na antenach Programu Pierwszego, Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.

Wcześniej na podium stanęła tylko Sylwia Bogacka, która zdobyła srebro w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na 10 m.

27-letnia Michalska (Tryton Poznań) i 25-letnia Fularczyk (Lotto Bydgostia WSG Bydgoszcz) wywalczyły 263. medal w historii olimpijskich występów polskich sportowców, a 16. w wioślarstwie. Na ogólny dorobek składają się 62 złote, 81 srebrnych oraz 120 brązowych.

Mistrzynie świata z 2009 roku odniosły największy sukces w karierze. Od początku finałowego wyścigu mocno usadowiły się na trzeciej pozycji i skupiły na odpieraniu ataków rywalek. Uchodzące za główne faworytki Brytyjki Anna Watkins i Katherine Grainger oraz Australijki Kim Crow i Brooke Pratley odjechały zbyt daleko i w piątek były poza zasięgiem innych osad.

Bezpieczne trzecie miejsce

Polki po każdych 500 m plasowały się na trzeciej pozycji. Ich dystans do prowadzących dwójek się powiększał, ale i co najmniej długość łódki traciły do nich Chinki i Nowozelandki. Około 1700. metra Michalska i Fularczyk nieco osłabły, ale do mety było zbyt blisko, by mogły ich wyprzedzić finiszujące rywalki. Nad Chinkami Polki uzyskały dokładnie sekundę przewagi.

Fularczyk od czwartku uskarżała się na dolegliwości zdrowotne. Po olbrzymim wysiłku z trudem weszła na podium, musiała ją podtrzymywać koleżanka z osady. Po odebraniu medalu rozpłakała się i palcem wskazała niebo, dedykując sukces zmarłego niedawno ojcu.

Efektowne zakończenie

Polscy wioślarze wykorzystali ostatnią szansę na medal, gdyż dwójka podwójna kobiet zakończyła występy biało-czerwonych. W finale A popłynęli w piątek także mistrzowie olimpijscy z Pekinu w czwórce podwójnej. Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski i Adam Korol zajęli szóste, ostatnie miejsce. Był to prawdopodobnie ich ostatni start w tym składzie.
Na poprzednich igrzyskach biało-czerwoni wywalczyli dwa medale. Druga wtedy czwórka bez sternika wagi lekkiej w Londynie zawiodła i zajęła ostatnie, 13. miejsce. Także żadnej załogi nie udało się wyprzedzić czwórce podwójnej kobiet.

Siódma w stawce ośmiu startujących była męska ósemka. Na 10. pozycji ukończyła rywalizację na torze w Eton dwójka bez sternika Jarosław Godek i Wojciech Gutorski, a 17. był skiffista Michał Słoma.