Polskie Radio

Kto chce zajrzeć do szuflady Różewicza?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 12:32
- Historię próbujemy poznawać, rozmawiając z jej świadkami - mówi Michałowi Nogasiowi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu.
Audio
  • Wiceszef Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu Marcin Hamkało o Muzeum "Pana Tadeusza" (Do południa/Trójka)
  • Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", o zbiorach placówki (Do południa/Trójka)
  • Jolanta Grzelczyk, szefowa działu promocji biblioteki miejskiej, opowiada o Miesiącu Spotkań Autorskich we Wrocławiu (Do południa/Trójka)
  • Po Narodowym Forum Muzyki Jana Niebudka oprowadza Olga Kończak (Do południa/Trójka)
  • Małgorzata Kanownik i Szymon Kloska z Instytutu Książki o spotkaniach z pisarzami (Do południa/Trójka)
Zawartość szuflady z biurka Tadeusza Różewicza
Zawartość szuflady z biurka Tadeusza RóżewiczaFoto: ze zbiorów Ośrodka "Pamięć i Przyszłość"

Ośrodek zbiera pamiątki związane z historią Wrocławia. Zajmuje się wszystkim tym, co wydarzyło się w mieście od roku 1945 do dziś, i opowiada dzieje wszystkich wrocławian. - W oparciu o zebrane opowieści budujemy narrację, która ma się znaleźć przy ulicy Grabiszyńskiej w Centrum Historii "Zajezdnia" - mówi Juliusz Woźny.

Zbiory Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" poszerzyły się ostatnio o zawartość szuflady biurka Tadeusza Różewicza. Wśród przekazywanych pamiątek są przedmioty osobiste poety, takie jak okulary, ale też część kolekcji monet, znaczki do wpinania w klapę marynarki, pocztówki, bilety do kina i teatru, a nawet pałeczki do ryżu - rzeczy, które Tadeusz Różewicz uznał za ważne i warte tego, żeby je przechowywać.

M.in. o tych przedmiotach opowiadamy w audycji "Do południa". Ale nie tylko. Jolanta Grzelczyk, szefowa działu promocji biblioteki miejskiej, mówi o Miesiącu Spotkań Autorskich we Wrocławiu, a po Narodowym Forum Muzyki Jana Niebudka oprowadza Olga Kończak. Marcin Hamkało z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przybliża ideę Muzeum "Pana Tadeusza", a Małgorzata Kanownik i Szymon Kloska z Instytutu Książki opowiadają o spotkaniach z pisarzami.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autor: Jan Niebudek
Goście: Marcin Hamkało (Zakład Narodowy im. Ossolińskich), Juliusz Woźny (rzecznik prasowy Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu), Jolanta Grzelczyk (szefowa działu promocji Biblioteki Miejskiej), Olga Kończak (Narodowe Forum Muzyki), Małgorzata Kanownik i Szymon Kloska (Instytut Książki)
Data emisji: 28.07.2015
Godzina emisji: 9:19

mp/iwo

Czytaj także

Kultura ubogaca (nie tylko duchowo)

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 11:08
Wrocław będzie w przyszłym roku Europejską Stolicą Kultury. Co na udziale w unijnym projekcie zyskają władze miasta i jego mieszkańcy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film, teatr, muzyka i sztuka na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 14:50
"Radiowy dom kultury" prosto z wrocławskiego festiwalu! Rozmawiamy m.in. z Anką Herbut, laureatką XIX Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESK 2016. Wrocław - miasto, które nie krzepnie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 04:51
- Historia Wrocławia opowiada się sama. Wystarczy ją tylko właściwie pokazać. W tym mieście w powietrzu wisi energia, którą można wyczuć - mówi architekt Zbigniew Maćków.
rozwiń zwiń