Polskie Radio

Mieli na zawsze zostać wyklęci. Polacy upomnieli się jednak o swoich bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 11:04
Prześladowani, mordowani, oczerniani - żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego nie poddali się komunistom. Ich wojna z najeźdźcą trwała od 1944 do 1963 roku, kiedy to śmierć poniósł ostatni z walczących, Józef Franczak ”Lalek”.
Audio
  • Profesor Krzysztof Szwagrzyk: Żołnierze Wyklęci wzniecili antykomunistyczne powstanie/PR24/IAR
  • Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni - rozmowa z historykiem Mateuszem Wyrwichem (Trójka na poważnie)
  • Sceny z życia żołnierzy wyklętych (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Polacy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych
Polacy pamiętają o Żołnierzach WyklętychFoto: PAP ARCHIWUM/ Jacek Bednarczyk

Ławrientij Beria, ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRR, pisał w raporcie (18 lipca 1944) m.in dla Stalina: "Dzisiaj o świcie przystąpiliśmy do przeczesywania lasów, w których, według naszych danych, znajdowali się Polacy (…). Według stanu na godzinę 16.00, rozbrojono 3500 osób, w tym 200 oficerów i podoficerów. (…) Polskich oficerów i szeregowców kieruje się pod konwojem do punktów zbornych, a broń zwożona jest do magazynów. Jednostki biorące udział w operacji prowadzą dalsze rozpoznanie, ściganie i rozbrajanie oddziałów polskich."

Serwis Polskiego Radia - "Żołnierze Wyklęci" >>>

Komunistyczne władze Polski wytrwale tropiły, prześladowały, mordowały i oczerniały żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy nie godzili się na to, że po okupacji niemieckiej, Polska miała się znaleźć we władaniu komunistów. Ich bohaterska postawa była przez lata istnienia PRL oceniana jako bandytyzm, oskarżano ich o współpracę z nazistami i zdradę narodową. Dopiero po wielu latach ta czarna propaganda utraciła swoją moc. 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na ostatnich dowódcach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – obchodzimy ich święto.

Poznaj ich dzieje

21 października 1963 w Majdanie Kozic Górnych koło Piask na Lubelszczyźnie funkcjonariusze SB zastrzelili Józefa Franczaka ps. Laluś – ostatniego żołnierza niezłomnego. W 50. rocznicę tej zbrodni Fundacja Niepodległości ogłosiła rok 2013 Rokiem Żołnierzy Wyklętych. Odbyło się z tej okazji wiele akcji edukacyjnych. Jedną z nich była prezentacja 260 biogramów Żołnierzy Wyklętych. Stałe ekspozycje pojawiły się w szkołach, instytucjach oraz środkach komunikacji publicznej w wielu miastach Polski. Projekt powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem ”Karta” i Muzeum Powstania Warszawskiego. Biogramy Żołnierzy Wyklętych, dzięki uprzejmości Fundacji Niepodległości, prezentujemy na stronach serwisu Polskiego Radia „Żołnierze Wyklęci”.

Wspomnienia bohaterów

- Po aresztowaniu, już na Rakowieckiej i po moim odrzuceniu propozycji współpracy ze służbami padły takie słowa: "Chcesz umierać? - To umieraj." – wspomina komunistyczne prześladowania Jerzy Woźniak ps. Jacek, Żmija. Dzięki współpracy z Fundacją Ośrodka Karta udostępniamy w serwisie wiele fragmentów wspomnień ludzi podziemia zbrojnego - opowieści osób, którzy chciały żyć w Polsce niepodległej i dlatego przystąpiły do walki z nowym wrogiem.
Tylko u nas można znaleźć też 1600 fotografii z albumu "Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku", a także archiwalne audycje poświęcone odkrywaniu prawdy o ich działalności w programach Radia Wolna Europa.

Posłuchaj unikatowych nagrań ze stalinowskich procesów pokazowych >>>

Oddajmy im hołd

Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka KARTA, prof. Antoni Dudek, historyk, członek Rady IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN, koordynuje ekshumacje na "Łączce" – to tylko kilku ekspertów, którzy wypowiadają się na temat losów antykomunistycznego podziemia zbrojnego na stronach serwisu Polskiego Radia „Żołnierze Wyklęci”.

HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>

Ich oceny, badania, opinie pozwalają na gruntowne zrozumienie fenomenu, jakim był opór przeciwko komunistycznemu okupantowi. Pozwalają też na zrozumienie przyczyn kolejnych wielkich protestów przeciwko PZPR, z przełomowym powstaniem "Solidarności" włącznie.

Na stronie historia.polskieradio.pl znajdziecie kolekcję serwisów poświęconych wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom najnowszej historii.

Portal  scyfryzował, opisał i udostępnił w sieci miliony archiwalnych nagrań. Wśród zasobów znajdują się unikaty na skalę światową, m.in. nieznane relacje i nagrania o Powstaniu Warszawskim i powstaniu w Getcie oraz archiwa Polskiej Sekcji RWE, Polskiej Sekcji BBC, Polskiej Sekcji RFI.

Serwisy Polskiego Radia znalazły się w finale Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2014 Muzeum Historii Polski.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl . Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty)

/

pp

Czytaj także

"Bohater, wielki patriota". Pochowano szczątki ostatniego "Żołnierza Wyklętego"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 14:56
Urna z czaszką ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka pseud. Laluś, Lalek, została złożona w grobie na cmentarzu w Piaskach (Lubelskie). Czaszka przez wiele lat była w zbiorach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
rozwiń zwiń