Polskie Radio

Fiasko spotkania unijnych ministrów finansów w sprawie Grecji

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 19:30
- Ministrom finansów państw Unii Europejskiej nie udało się wypracować porozumienia z Atenami, ale w tym tygodniu odbędzie jeszcze jedno spotkanie w sprawie Grecji - poinformował wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.
Audio
  • Kolejna próba porozumienia w sprawie reform w Grecji. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Grecji grozi bankructwo
Grecji grozi bankructwoFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

W nocy z niedzieli na poniedziałek wierzyciele Grecji - Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Europejski Bank Centralny (EBC) - otrzymali nowe propozycje rządu w Atenach w sprawie przezwyciężenia kryzysu zadłużenia. Nowe propozycje szef greckiego rządu Aleksis Cipras przedstawił w rozmowach telefonicznych z najważniejszymi politykami UE. Projekt poznali kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande oraz szef Komisji Europejskiej (KE) Jean-Claude Juncker.

Propozycje były tematem nadzwyczajnego spotkania unijnych ministrów finansów państw strefy euro, które rozpoczęło się w poniedziałek po godz. 12. Trwało ono ponad półtorej godziny. Ministrowie zakończyli je, informując, że prace nad porozumieniem mają kontynuować instytucje.

Przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem na konferencji po spotkaniu wskazał, że było bardzo mało czasu na ocenę greckich propozycji, dlatego instytucje, takie jak KE, MFW i EBC, mogły tylko przekazać "pierwsze wrażenie". Instytucje uznały, że stanowisko Aten to "postęp" i dobra propozycja, by wznowić rozmowy. Valdis Dombrovskis powiedział, że w tym tygodniu odbędzie się jeszcze jedno spotkanie ministrów.

Wieczorem w poniedziałek, ok. godz. 19, rozpocznie się szczyt państw strefy euro na temat sytuacji Grecji.

Cel: przywrócenie normalności

Wcześniej premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył, że nadszedł czas na konkretne rozwiązanie, które pozwoli jego krajowi na powrót na ścieżkę wzrostu. - Dążymy do osiągnięcia stabilnego ekonomicznie rozwiązania. Chcemy zostawić kwestię nadwyżek pierwotnych budżetu, aby zachować wysokość pensji i emerytur oraz uniknąć nadmiernych i irracjonalnych podwyżek VAT na elektryczność - powiedział.

Jak podkreślił celem jego rządu jest "przywrócenie normalności" w relacjach na rynku pracy przy jednoczesnym promowaniu niezbędnych i sprawiedliwych reform strukturalnych.

Grecji grozi bankructwo

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i EBC w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej. Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

W niedzielę 8 tys. Greków protestowało w Atenach przeciwko możliwym dalszym cięciom budżetowym, m.in. zmniejszeniu emerytur. Demonstranci domagali się od rządu nieustępliwości w negocjacjach z wierzycielami. Na wiec w centrum greckiej stolicy przyszli głównie zwolennicy partii skrajnie lewicowych, domagający się wyjścia Grecji z UE, i mniej radykalni członkowie rządzącej krajem Syrizy. Było także wielu starszych ludzi, popierających do niedawna partie poprzedniego układu władzy: PASOK i Nową Demokrację.

x-news.pl, Bloomberg

IAR, PAP, kk

Czytaj także

Grecja nie wyjdzie ze strefy euro. Tak przewidują ekonomiści

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 12:00
Grecja nie wyjdzie ze strefy euro. Tak sytuację przed spotkaniem przywódców państw strefy euro oceniają ekonomiści, goście „Pulsu gospodarki” w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń