Polskie Radio

Delegacja Komisji Weneckiej w Polsce. "Delegaci dobrze przygotowani, a pytania szczegółowe"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 20:14
O zmianach w ustawie o TK rozmawiali delegaci Komisji Weneckiej z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa. Przewodniczący Komisji spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Audio
  • Komisja Wenecka sprawdza polską demokrację. Relacja Ksenii Maćczak (IAR)
  • Andrzej Halicki z PO: Prezydium Sejmu to nie jest głos poszczególnych klubów (IAR)
  • Rzeczniczka nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz: nie ma co ukrywać opozycji (IAR)
  • Komisja Wenecka spotkała się z delegacjami Sejmu i Senatu. Relacja Michała Dydlińskiego (IAR)
Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio w drodze na spotkanie z prezydium Sejmu
Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio w drodze na spotkanie z prezydium SejmuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Rozmowy z delegatami są merytoryczne, a ich pytania szczegółowe; przedstawiciele Komisji są dobrze zorientowani w sytuacji, jaka wytworzyła się wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego - podkreślają uczestnicy tych rozmów ze strony polskich organów i instytucji.

Przedstawiciele Komisji nie wypowiadają się dla mediów, jej szef Gianni Buquicchio powiedział tylko, że Komisja jest w Polsce, by pomóc rozwiązać konflikt wokół TK, jednak zasadnicze rozwiązanie tego konfliktu to odpowiedzialność polityków w Polsce.

Po rozmowach w Polsce delegaci przygotują projekt opinii, który będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej zaplanowanej na 11-12 marca.

- Opinie nie mają charakteru wiążącego, stąd opinia Komisji Weneckiej ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym nie może być wiążąca dla Polski, ale zostanie bardzo poważnie wzięta pod uwagę - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski.

Dalsze plany Komisji Weneckiej

Na wtorek przewidziano kolejne punkty wizyty delegatów i ich spotkania z: ministrem sprawiedliwości, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, reprezentantami organizacji pozarządowych, ministrami w Kancelarii Prezydenta, a także prezesem i sędziami Trybunału Konstytucyjnego.

- Wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej jest dobrą okazją do tego, by pokazać powody zmian w Trybunale Konstytucyjnym, które przeprowadzono w Polsce - oceniła premier Beata Szydło, pytana przez dziennikarzy o oczekiwania związane z wizytą delegacji. Dodała, że dla Komisji przygotowano "bardzo szczegółowe, bardzo rzetelne materiały".

Opozycja chce osobnych rozmów

Odrębnych rozmów z delegatami chciały kluby opozycyjne PO i Nowoczesnej. MSZ podkreśliło jednak, że w planie pobytu Komisji Weneckiej nie ma spotkań z partiami politycznymi, a są z instytucjami; przypomniało, że w prezydiach Sejmu i Senatu - z którymi delegaci się spotkali - są przedstawiciele opozycji.

Spotkanie z prezydentem

Rano Buquicchio spotkał się z prezydentem Dudą. Nieformalne spotkanie zaplanowane na pół godziny trwało blisko dwie. - Bardzo dobre, merytoryczne spotkanie dwóch prawników, świetnie znających się na prawie - ocenił szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Dodał, że szef Komisji był bardzo zainteresowany opinią prezydenta na temat debaty, która od kilku miesięcy toczy się w Polsce wokół wyboru sędziów TK.

TVN24/x-news

Opinia sędziów

Równocześnie pozostali członkowie delegacji - szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie Komisji Schnutz Rudolf Duerr z Austrii, a także członkowie Komisji: Christoph Grabenwarter z Austrii, Jean-Claude Scholsem z Belgii i Kaarlo Tuori z Finlandii - rozmawiali z władzami Sądu Najwyższego.

Jak informował rzecznik SN sędzia Dariusz Świecki, członkowie Komisji pytali m.in., czy w naszym porządku prawnym parlament ma uprawnienia do zmiany uchwał, które podjął w przedmiocie wyboru sędziów TK parlament poprzedniej kadencji. - Odpowiedź była taka, że w polskim porządku prawnym do tej pory nie było takiej praktyki - dodał Świecki.

Przed południem delegaci, wraz z szefem Komisji, spotkali się z prezydium KRS. Jak poinformował rzecznik Rady sędzia Waldemar Żurek, pytania delegatów dotyczyły m.in. "dywagacji, dlaczego ustawa o TK w ostatnim kształcie zawiera takie zapisy, które zdaniem KRS spowodują paraliż prac Trybunału".

TVN24/x-news

- Jako przykłady zostały więc wymienione ustawy o policji, prokuraturze i służbie cywilnej, które budzą wątpliwości konstytucyjne. Wiemy także, że jest przygotowywana reforma sądów. Nie znamy jeszcze jej kształtu, ale ustawy, które już zostały przyjęte, budzą zastrzeżenia - mówił rzecznik KRS.

Wizyta w Senacie i Sejmie

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS przekonywał po południu Komisję, że TK ma wszelkie warunki, by pracować i najwyższa pora, by zaczął intensywnie działać. - Zadawane przez Komisję pytania dotyczyły głównie przyszłości: czy politycy PO są gotowi do kompromisów, czy senatorowie PiS i obok siedzący senatorowie PO są w stanie usiąść i rozmawiać na temat przyszłości TK - mówił.

Obecny na tym spotkaniu wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz z PO powiedział, że mimo różnic poglądów między PO i PiS prezentowanych na spotkaniu z Komisją, nie odbyło się ono w złej atmosferze.

Z kolei po spotkaniu Komisji z przedstawicielami prezydium Sejmu i członkami sejmowej komisji praworządności i praw człowieka Arkadiusz Mularczyk z PiS poinformował, że jego klub podkreślał brak zasady pluralizmu w obecnym TK, do czego w jego ocenie doprowadziła "próba zamachu" dokonana przez PO w poprzedniej kadencji Sejmu.

Natomiast wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO oceniła, że członkowie delegacji "bardzo dobrze zrozumieli, gdzie zostało złamane prawo, gdzie powstał ten błąd, który spowodował, że jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy".

Spór o TK

Delegacja Komisji Weneckiej (Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo) przebywa z wizytą na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Komisja jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.

TVN24/x-news

PAP, IAR, bk

Czytaj także

Wizyta Komisji Weneckiej w Senacie. "Minidebata polityków PiS i PO"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 17:26
O tym, że TK ma wszelkie warunki, by pracować i najwyższa pora, by zaczął intensywnie działać, przekonywał delegację Komisji Weneckiej marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS.
rozwiń zwiń