Polskie Radio
Section05
Senat

Wlk. Bryt: Polakom zakazano mówić po polsku. "Dyskryminacja"

MSZ nazywa wprowadzenie zakazu mówienia po polsku w zakładzie pracy w Wielkiej Brytanii "pośrednią dyskryminacją".  Taki zakaz wprowadziło w tym miesiącu kierownictwo jednego z oddziałów Vision Express w hrabstwie Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii - wynika z informacji do których dotarł resort. Informacje komentowała w PR24 wicemarszałek Senatu. - Nie można zabronić człowiekowi posługiwania się jego językiem ojczystym w innym kraju. To dyskryminacja – powiedziała Maria Koc. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Niemcy Wielka Brytania Senat Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Marszałek Senatu: prawnicy znajdą formułę ws. odszkodowań

- Takie odszkodowania nam się należą, są w tej chwili prowadzone dokładne analizy, analizy prawne, jeśli tylko będą podstawy prawne, to jestem gorącym zwolennikiem tego, aby ubiegać się o odszkodowania od strony niemieckiej - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślił, że "nie ma tutaj kwestii przedawnienia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Karczewski Senat Niemcy II wojna światowa odszkodowanie

"Maksymalnie kilka pytań w referendum konstytucyjnym"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział Polskiemu Radiu, że referendum dotyczące kierunków zmian w konstytucji powinno zawierać maksymalnie kilka pytań. Wcześniej przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy, który zgłosił pomysł plebiscytu, mówili nawet o 10 pytaniach. W piątek w Gdańsku odbędzie się konferencja inicjująca publiczną kampanię informacyjną przed głosowaniem w sprawie pomysłów zmian w konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  Senat Andrzej Duda Stanisław Karczewski